Obama podpořil zabavení seznamu telefonátů AP

ČTK ČTK
16. 5. 2013 23:00
Podle prezidenta je nutné vyvážit svobodu tisku a zájmy národní bezpečnosti
Obama: Je nutné vyvážit svobodu tisku a zájmy národní bezpečnosti.
Obama: Je nutné vyvážit svobodu tisku a zájmy národní bezpečnosti. | Foto: Reuters

Washington - Americký prezident Barack Obama plně podporuje ministra spravedlnosti Erica Holdera ve věci zabavení seznamu telefonátů pracovníků tiskové agentury Associated Press (AP). Šéf Bílého domu ve čtvrtek zároveň prohlásil, že nijak neomlouvá únik přísně tajných informací z vlády k novinářům AP, který podle něj mohl ohrozit životy lidí. Obama ale současně podpořil návrh zákona, který má posílit ochranu novinářských zdrojů.

Skandál vypukl tento týden, když se AP dozvěděla, že ministerstvo spravedlnosti zkoumalo záznamy o telefonátech z čísel jejích pracovníků za dva měsíce minulého roku. Úřad používal údaje o hovorech při vyšetřování úniku tajných informací, ke kterým se údajně novináři AP dostali a použili je ve zprávě z loňského května popisující operaci CIA proti Al-Káidě v Jemenu.

Americké i evropské mediální skupiny proti postupu amerických úřadů protestovaly a označily jej za zásah do svobody tisku. Ministr však hájil zabavení seznamu obavou o národní bezpečnost.

Podle Obamy mohou úniky informací spojené s bezpečnostními otázkami vystavit řadu lidí riziku. "A tak nečiním žádné omluvy a nemyslím si, že by ode mě jako vrchního velitele (ozbrojených sil) Američané očekávali, že nebudu znepokojen informací, která může ohrozit jejich mise či jim přinést smrt," prohlásil na čtvrteční tiskové konferenci v Bílém domě prezident.

Republikánský předseda právního výboru Sněmovny reprezentantů Bob Goodlatte ve středu během Holderova slyšení před výborem označil za znepokojující "jakékoli porušení svobody tisku" v souvislosti s vyšetřováním informačního úniku. Obavy z možné kontroly médií dali najevo i Obamovi demokraté.

V reakci na kritiku ohlásil Bílý dům, že demokratický senátor Chuck Schumer připravuje zákon posilující ochranu důvěrných novinářských zdrojů. Podle Obamy je v souvislosti s případem AP nutné vyvážit svobodu tisku a zájmy národní bezpečnosti. Proto prý prezident podporuje návrh zákona, který by k tomuto vyvážení měl posloužit.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Z nizozemského muzea někdo ukradl obraz van Gogha. Bylo zavřené kvůli epidemii

Neznámí pachatelé ukradli z muzea Singer Laren v nizozemském Larenu východně od Amsterodamu obraz Vincenta van Gogha. Oznámila to nizozemská agentura ANP. Muzeum je kvůli epidemii uzavřené. Zda zloději odnesli i jiná umělecká díla, není zatím jasné.

Obraz Jarní zahrada z roku 1884 byl zapůjčen z muzea v Groningenu pro výstavu Zrcadlo duše, na níž mohli v Larenu do uzavření expozice návštěvníci vidět díla malířů tvořících ve stylu neoimpresionismu, pointilismu, expresionismu a kubismu. Na instalaci výstavy se podílelo amsterodamské Rijksmuseum.

Policie zatím po pachatelích pátrá. Muzeum Singer Laren bylo zřízeno k prezentaci děl z pozůstalosti amerického sběratele Williama Singera, potomka miliardářské rodiny pittsburghských ocelářů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy