Obama podpořil zabavení seznamu telefonátů AP

ČTK ČTK
16. 5. 2013 23:00
Podle prezidenta je nutné vyvážit svobodu tisku a zájmy národní bezpečnosti
Obama: Je nutné vyvážit svobodu tisku a zájmy národní bezpečnosti.
Obama: Je nutné vyvážit svobodu tisku a zájmy národní bezpečnosti. | Foto: Reuters

Washington - Americký prezident Barack Obama plně podporuje ministra spravedlnosti Erica Holdera ve věci zabavení seznamu telefonátů pracovníků tiskové agentury Associated Press (AP). Šéf Bílého domu ve čtvrtek zároveň prohlásil, že nijak neomlouvá únik přísně tajných informací z vlády k novinářům AP, který podle něj mohl ohrozit životy lidí. Obama ale současně podpořil návrh zákona, který má posílit ochranu novinářských zdrojů.

Skandál vypukl tento týden, když se AP dozvěděla, že ministerstvo spravedlnosti zkoumalo záznamy o telefonátech z čísel jejích pracovníků za dva měsíce minulého roku. Úřad používal údaje o hovorech při vyšetřování úniku tajných informací, ke kterým se údajně novináři AP dostali a použili je ve zprávě z loňského května popisující operaci CIA proti Al-Káidě v Jemenu.

Americké i evropské mediální skupiny proti postupu amerických úřadů protestovaly a označily jej za zásah do svobody tisku. Ministr však hájil zabavení seznamu obavou o národní bezpečnost.

Podle Obamy mohou úniky informací spojené s bezpečnostními otázkami vystavit řadu lidí riziku. "A tak nečiním žádné omluvy a nemyslím si, že by ode mě jako vrchního velitele (ozbrojených sil) Američané očekávali, že nebudu znepokojen informací, která může ohrozit jejich mise či jim přinést smrt," prohlásil na čtvrteční tiskové konferenci v Bílém domě prezident.

Republikánský předseda právního výboru Sněmovny reprezentantů Bob Goodlatte ve středu během Holderova slyšení před výborem označil za znepokojující "jakékoli porušení svobody tisku" v souvislosti s vyšetřováním informačního úniku. Obavy z možné kontroly médií dali najevo i Obamovi demokraté.

V reakci na kritiku ohlásil Bílý dům, že demokratický senátor Chuck Schumer připravuje zákon posilující ochranu důvěrných novinářských zdrojů. Podle Obamy je v souvislosti s případem AP nutné vyvážit svobodu tisku a zájmy národní bezpečnosti. Proto prý prezident podporuje návrh zákona, který by k tomuto vyvážení měl posloužit.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Vlna veder a sucha může zhoršit potravinovou krizi v KLDR

Severní Korea čelí v souvislosti s vlnou veder a sucha zemědělským škodám. Pravděpodobně to prohloubí potravinovou krizi v zemi, informovala s odvoláním na státní média agentura Kjódó.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un v červnu přiznal, že země čelí nejhoršímu nedostatku potravin za více než deset let. K "napjaté situaci" přispívají kromě počasí i mezinárodní sankce a závislost Severní Koreje na Číně, se kterou kvůli šíření koronaviru uzavřela hranice ještě neprodyšněji než dříve.

Úhrn srážek činil v zemi od začátku roku do poloviny července 21,2 milimetru, což je přibližně čtvrtina průměru a druhá nejnižší hladina v záznamech meteorologických pozorování po roce 1981, uvedla oficiální Korejská centrální tisková agentura. Teploty dosahují v některých oblastech až 35 stupňů Celsia, v důsledku čehož vysychají tisíce hektarů rýžových a kukuřičných polí, které jsou v Severní Koreji jedním z hlavních zdrojů potravy.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Evropská unie dala Google dva měsíce na zlepšení vyhledávání hotelů a letů

Evropská unie dala americké internetové společnosti Google dva měsíce na to, aby zlepšila vyhledávání hotelů a letů, a také aby vysvětlila, jak výsledky hledání řadí. Jinak jí hrozí sankce. Oznámila to Evropská komise (EK) a evropské úřady na ochranu spotřebitele. Praktiky nejpopulárnějšího vyhledávače na světě, který firma provozuje, dlouho vyšetřují antimonopolní úřady po celém světě. Některé z nich už mu vyměřily vysoké pokuty.

"Spotřebitelé v EU nemohou být při plánování dovolených uváděni v omyl. Musíme jim umožnit, aby se mohli rozhodovat na základě transparentních a nezaujatých informací," řekl podle agentury Reuters evropský komisař pro spravedlnost Didier Reynders.

Google v reakci uvedl, že vítá dialog a ubezpečil, že s Evropskou komisí a spotřebitelskými úřady úzce spolupracuje. Ty si vyhradily, že pokud jeho návrhy na zlepšení nebudou dostatečné, budou se věcí dále zabývat a mohou přijít i se sankcemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy