Obama podpořil očištění policisty, který zastřelil černocha

ČTK ČTK
7. 3. 2015 7:24
Americký prezident podpořil rozhodnutí ministerstva spravedlnosti, situaci označil za velkou tragédii.
Darren Wilson - policista z Fergusonu.
Darren Wilson - policista z Fergusonu. | Foto: Reuters

Washington – Americký prezident Barack Obama v pátek podpořil rozhodnutí ministerstva spravedlnosti očistit od všech podezření bělošského policistu, který loni v srpnu zastřelil ve Fergusonu neozbrojeného černošského mladíka.

Podle prezidenta není možné policistu tak jako tak stíhat, protože co se stalo byla jedna velká tragédie. "Takové bylo přijato rozhodnutí. A já plně důvěřuji a plně stojím za rozhodnutím, které bylo ze strany ministerstva spravedlnosti v této otázce přijato," prohlásil dnes Obama.

Zabití mladíka a to, že policista nebyl obviněn, před časem vyvolalo nepokoje ve Fergusonu i v celých Spojených státech a případ rozproudil debatu o vztazích mezi policií a obyvateli v amerických městech.

Policista je nevinný, rozhodl soud

Případem bělošského policisty Darrena Wilsona, který se kvůli celé kauze rozhodl opustit řady policie, se loni více než tři měsíce zabývala velká porota. Ta nakonec v listopadu rozhodla, že Wilsona neobviní ze zabití černocha Michaela Browna. Své vlastní vyšetřování ale zahájilo ministerstvo spravedlnosti, které zkoumalo, zda Wilson neporušil občanská práva. Ministerská zpráva uvádí, že neexistuje žádný důkaz, který by vyvrátil Wilsonovu výpověď o tom, že jednal v obavě o svou bezpečnost.

Obama se také vyjádřil ke zprávě ministerstva spravedlnosti, která odhalila, že ve městě Ferguson docházelo již dříve k systematickým projevům rasové zaujatosti vůči černošskému obyvatelstvu a vzniklo tak velmi "výbušné prostředí". Prezident "útlak a zneužívání" moci proti černochům odsoudil.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Italská policie provedla razie kvůli pádu janovského mostu

V rámci vyšetřování okolností tragického pádu mostu v Janově provedla nyní italská policie razie v sídle provozovatele dálniční sítě Autostrade per l'Italia (ASPI) a její dceřiné firmy SPEA, která dohlíží na bezpečnost staveb. Dnes o tom informovala agentura APA. Při neštěstí loni přišlo o život 43 lidí, dosavadní vyšetřování ukazuje na závažná bezpečnostní pochybení. Vlastníkovi obou společností, holdingu Atlantia, v důsledku hrozí, že přijde o koncesi na provoz dálnic.

Dálniční Morandiho most v Janově se loni v srpnu zřítil v délce 100 metrů. Tragédie vyvolala obavy o bezpečnost mostů v italské dálniční síti. Uvedené firmy čelí podezření, že falšovaly dokumenty o bezpečnostních kontrolách na mostech před neštěstím i po něm. Podle zjištění italského tisku byly už od roku 2014 obeznámeny s rizikem zřícení stavby. Tři zástupci firmy proto skončili ve vazbě, desítky dalších manažerů úřady vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy