Obama podpořil očištění policisty, který zastřelil černocha

ČTK ČTK
7. 3. 2015 7:24
Americký prezident podpořil rozhodnutí ministerstva spravedlnosti, situaci označil za velkou tragédii.
Darren Wilson - policista z Fergusonu.
Darren Wilson - policista z Fergusonu. | Foto: Reuters

Washington – Americký prezident Barack Obama v pátek podpořil rozhodnutí ministerstva spravedlnosti očistit od všech podezření bělošského policistu, který loni v srpnu zastřelil ve Fergusonu neozbrojeného černošského mladíka.

Podle prezidenta není možné policistu tak jako tak stíhat, protože co se stalo byla jedna velká tragédie. "Takové bylo přijato rozhodnutí. A já plně důvěřuji a plně stojím za rozhodnutím, které bylo ze strany ministerstva spravedlnosti v této otázce přijato," prohlásil dnes Obama.

Zabití mladíka a to, že policista nebyl obviněn, před časem vyvolalo nepokoje ve Fergusonu i v celých Spojených státech a případ rozproudil debatu o vztazích mezi policií a obyvateli v amerických městech.

Policista je nevinný, rozhodl soud

Případem bělošského policisty Darrena Wilsona, který se kvůli celé kauze rozhodl opustit řady policie, se loni více než tři měsíce zabývala velká porota. Ta nakonec v listopadu rozhodla, že Wilsona neobviní ze zabití černocha Michaela Browna. Své vlastní vyšetřování ale zahájilo ministerstvo spravedlnosti, které zkoumalo, zda Wilson neporušil občanská práva. Ministerská zpráva uvádí, že neexistuje žádný důkaz, který by vyvrátil Wilsonovu výpověď o tom, že jednal v obavě o svou bezpečnost.

Obama se také vyjádřil ke zprávě ministerstva spravedlnosti, která odhalila, že ve městě Ferguson docházelo již dříve k systematickým projevům rasové zaujatosti vůči černošskému obyvatelstvu a vzniklo tak velmi "výbušné prostředí". Prezident "útlak a zneužívání" moci proti černochům odsoudil.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Britský princ Harry řekl, že je smutný, že musel vzdát svých královských povinností. Královně a lidem chtěl prý sloužit dál

35letý Harry to uvedl v projevu před zástupci své charitativní organizace na podporu lesothských dětí Sentebale Harry podle agentury Reuters řekl, že konečný výsledek není tím, co zamýšlel, jinak to podle něj však nebylo možné. 

Buckinghamský palác v sobotu oznámil, že princ Harry a jeho choť Meghan už nebudou disponovat titulem královská výsost, nebudou plnit pracovní povinnosti plynoucí z příslušnosti ke královské rodině a nebudou placeni z veřejných prostředků.

"Doufám, že snadněji pochopíte, k čemu jsme dospěli, že si nechám odstup od všeho, co jsem znal, abych učinil krok směrem k tomu, co bude doufám pokojnější život," prohlásil Harry. S manželkou Meghan předtím oznámili, že chtějí své povinnosti omezit, finančně se osamostatnit a žít střídavě v Británii a Severní Americe.

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

Miliardář Skala prodal budovu Albatrosu na Národní třídě, píše list

Bývalý Dům dětské knihy a sídlo nakladatelství Albatros na rohu Národní třídy a ulice Na Perštýně v Praze koupil od realitního magnáta Václava Skaly byznysmen Daniel Farnbauer. Uvedl to v pondělí deník E15. Albatros v minulých letech prodělal rozsáhlou rekonstrukci, která skončila loni na podzim. Osm z deseti podlaží si podle deníku následně pronajala coworkingová společnost Spaces.

Skala vlastnil Albatros jako fyzická osoba, nikoli přes svou Pražskou správu nemovitostí (PSN). Farnbauer budovu kupuje prostřednictvím firmy Real Estate Albatros. Ani jedna ze stran se k prodeji či výši transakce nevyjádřila.

Budova Albatrosu byla postavena ve druhé polovině 60. let minulého století podle návrhu architektů Stanislava France, Luďka Hanfa a Jana Nováčka. První větší renovaci zažila v 90. letech. Poté v budově sídlila Česká spořitelna, která ji prodala Skalovi v roce 2008.

Zdroj: ČTK
Další zprávy