Obama opět vstoupil do historie. Půlhodinovou reklamou

Roman Gazdík
30. 10. 2008 8:45
Objevila se v hlavním čase na sedmi televizích
Foto: Reuters

Tampa - I kdyby se nakonec demokratický kandidát na amerického prezidenta Barack Obama nezapsal do historie jako první černošský obyvatel Bílého domu, několik historických prvenství mu už upřít nelze.

Například se stal nejúspěšnějším kandidátem v dějinách v počtu peněz, které se mu podařilo vybrat na příspěvcích. Jen za září to bylo 150 milionů dolarů, za první polovinu října dalších 36 a celkem přes 600 milionů (více než 11 miliard korun).

Sebrané peníze však musí podle zákona utratit pouze za kampaň, a má jich tak víc, než potřebuje. Demokratický uchazeč se proto rozhodl k nevídanému činu: zakoupil si půl hodiny hlavního vysílacího času na třech hlavních amerických televizních stanicích CBS, NBC a Fox News a ve středu večer tamního času, šest dní před volbami, na nich odvysílal třicetiminutový předvolební spot.

Obamův projev na stadionu Invesco
Obamův projev na stadionu Invesco | Foto: Reuters

Stálo ho to rovný milion dolarů za každou síť. Pouze jedna z největších televizí - ABC - reklamu neodvysílala; v prime timu se však podle BBC objevila i na MSNBC, BET, Tv One a Univision.

Spot nezmiňuje republikánskou stranu ani jejího kandidáta Johna McCaina, jen opakuje hlavní body Obamova programu a pokouší se voliče oslovit emocemi. Obama mluvil o své rodině a objevily se tu i rozhovory s běžnými Američany, kteří hovoří o svých problémech. A Obama dodává, že se jedná o věci, o nichž se debatuje stále dokola už léta, aniž se někam posunuly.

Pořad režíroval Davis Guggenheim, autor dokumentu Nepříjemná pravda natočeného podle knihy Al Gorea. Klip, kde se objevují i politici a byznysmeni vysvětlující, proč podporují Obamu, končí záběry z Obamova mítinku na Floridě -která je největším z těch států, kde mohou vyhrát oba kandidáti.

Demokratický uchazeč tam ve středu poprvé veřejně vystoupil společně s bývalým americkým prezidentem Billem Clintonem. Ten je u hispánské komunity, která je na Floridě důležitým faktorem, velmi populární.

McCainova kampaň v reakci odvysílala reklamu v běžných časech, kde republikánský kandidát Obamu obvinil, že jeho peníze pocházejí i z pochybných zdrojů.

Od června, kdy skončily primárky, Obama vydal za televizní reklamu 205 milionů, McCain "jen" 119 milionů.

První část spotu:

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

Další zprávy