Obama odsoudil vraždu tří mladých muslimů v Severní Karolíně

ČTK ČTK
14. 2. 2015 7:33
Šestačtyřicetiletý muž zastřelil studenta zubního lékařství, jeho manželku a sestru.
Barack Obama. Ilustrační foto
Barack Obama. Ilustrační foto | Foto: Reuters

Washington - Americký prezident Barack Obama v pátek odsoudil úterní zastřelení tří mladých muslimů v Severní Karolíně jako "brutální a ohavné vraždy" a zdůraznil, že nikdo ve Spojených státech nesmí být napaden kvůli svému náboženskému vyznání.

Z vraždy studenta zubního lékařství, jeho manželky a její sestry byl obviněn šestačtyřicetiletý Američan Craig Stephen Hicks. Policie u něj v domě našla více než desítku zbraní a velké množství munice.

Obama čelil v minulých dnech kritice, že se nevyjádřil k incidentu ve městě Chapel Hill, který přitáhl mezinárodní pozornost a vyvolal obavy amerických muslimů o vlastní bezpečnost. Trojice mladých lidí zahynula ve svém bytě nedaleko Severokarolínské univerzity.

"Nikdo v USA nesmí být nikdy napaden za to, kdo je, jak vypadá či jaké náboženství vyznává," uvedl Obama v pátečním prohlášení a vyjádřil soustrast rodinám obětí.

Příbuzní zabitých muslimů vyzvali prezidenta, aby vyvinul tlak na americké úřady a přiměl je vyšetřit, zda byl Hicks při svém činu motivován nenávistí k islámu. Obviněný byl prý známý jako zapřisáhlý ateista a na sociálních sítích umísťoval protináboženské komentáře. Do vyšetřování se kromě FBI zapojilo také ministerstvo spravedlnosti.

Místní policie na základě vlastního vyšetřování nicméně sdělila, že motivem Hicksova činu byl zřejmě spor o parkování. Podle sousedů problémy s parkováním a hluk dokázaly Hickse, který bydlel ve stejné budově jako oběti, vždy značně rozčilit.

Policie nicméně rovněž prověřuje, zda při činu nehrála roli i náboženská nenávist.

V pátek se ke zločinu vyjádřil také generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Ocenil oběti, které se všechny podílely na projektech humanitární pomoci, za to, že reprezentovaly ty nejlepší společenské hodnoty. Řekl také, že ho dojal pohled na tisíce lidí truchlících nad smrtí mladých muslimů.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Rozbory vody z Bečvy po druhém úniku chemikálií potvrdily nadlimitní výskyt niklu

Výsledky rozborů vody z Bečvy, které ve Valašském Meziříčí - Juřince v úterý odpoledne odebrali inspektoři České inspekce životního prostředí (ČIŽP), prokázaly zvýšené množství niklu. Výsledky nepotvrdily zvýšený obsah kyanidů. Uvedli to mluvčí ČIŽP Radka Nastoupilová a valašskomeziříčský starosta Robert Stržínek (ANO).

Na hladině řeky se v úterý vytvořila pěna. Podle Stržínka se znečištění do Bečvy dostalo z vyústění kanálu vedoucího z areálu rožnovské Tesly, tedy z toho, jímž podle policie před několika týdny do řeky unikl kyanid. "Jsem si plně vědom, že zatím nemáme křížovou kontrolu, tedy výsledky námi odebraných vzorků. Ale vzhledem k tomu, že jsme veřejnost upozornili na nebezpečí, jež by mohlo hrozit, považuji za nutné už nyní všechny uklidnit zprávou, že v řece není jedovatá látka. Jakmile budeme mít výsledky rozborů dalších vzorků, budeme veřejnost informovat," řekl Stržínek.

Nikl není podle inspekce pro člověka významně toxický, patří ale mezi potenciální karcinogeny a je rozšířeným kožním alergenem. Opakovaný kontakt nebo i požití mohou vyvolat přecitlivělost a alergické reakce. Toxicita je pro některé vodní organismy poměrně vysoká, a z tohoto důvodu je jeho přípustná koncentrace v povrchových vodách limitována přísněji než v pitné vodě.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Řecko a Turecko zasáhlo zemětřesení

Část Řecka a Turecka v pátek zasáhlo zemětřesení s ohniskem v Egejském moři v hloubce 16,5 kilometru. Otřesy pocítili i obyvatelé Atén a Istanbulu, píše agentura AP. Ohnisko se nacházelo 13 kilometrů severně od řeckého ostrova Samos. Podle Evropského středomořského seizmologického centra (EMSC) otřes dosáhl síly 6,9 stupně, turecké úřady uvádí sílu 6,6 stupně.

Podle prvních zpráv z tureckých médií největší škody zaznamenalo pobřežní město Izmir, kde žijí tři miliony obyvatel, a jeho okolí. V oblasti se zřejmě zřítilo několik budov. Škody hlásí také řecký ostrov Samos, kde žije 45 000 obyvatel. Podle agentury AFP pobřeží ostrova zasáhlo malé tsunami. Ani z Řecka, ani z Turecka nejsou zatím hlášeni mrtví či ranění.

Další zprávy