Obama odsoudil vraždu tří mladých muslimů v Severní Karolíně

ČTK ČTK
14. 2. 2015 7:33
Šestačtyřicetiletý muž zastřelil studenta zubního lékařství, jeho manželku a sestru.
Barack Obama. Ilustrační foto
Barack Obama. Ilustrační foto | Foto: Reuters

Washington - Americký prezident Barack Obama v pátek odsoudil úterní zastřelení tří mladých muslimů v Severní Karolíně jako "brutální a ohavné vraždy" a zdůraznil, že nikdo ve Spojených státech nesmí být napaden kvůli svému náboženskému vyznání.

Z vraždy studenta zubního lékařství, jeho manželky a její sestry byl obviněn šestačtyřicetiletý Američan Craig Stephen Hicks. Policie u něj v domě našla více než desítku zbraní a velké množství munice.

Obama čelil v minulých dnech kritice, že se nevyjádřil k incidentu ve městě Chapel Hill, který přitáhl mezinárodní pozornost a vyvolal obavy amerických muslimů o vlastní bezpečnost. Trojice mladých lidí zahynula ve svém bytě nedaleko Severokarolínské univerzity.

"Nikdo v USA nesmí být nikdy napaden za to, kdo je, jak vypadá či jaké náboženství vyznává," uvedl Obama v pátečním prohlášení a vyjádřil soustrast rodinám obětí.

Příbuzní zabitých muslimů vyzvali prezidenta, aby vyvinul tlak na americké úřady a přiměl je vyšetřit, zda byl Hicks při svém činu motivován nenávistí k islámu. Obviněný byl prý známý jako zapřisáhlý ateista a na sociálních sítích umísťoval protináboženské komentáře. Do vyšetřování se kromě FBI zapojilo také ministerstvo spravedlnosti.

Místní policie na základě vlastního vyšetřování nicméně sdělila, že motivem Hicksova činu byl zřejmě spor o parkování. Podle sousedů problémy s parkováním a hluk dokázaly Hickse, který bydlel ve stejné budově jako oběti, vždy značně rozčilit.

Policie nicméně rovněž prověřuje, zda při činu nehrála roli i náboženská nenávist.

V pátek se ke zločinu vyjádřil také generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Ocenil oběti, které se všechny podílely na projektech humanitární pomoci, za to, že reprezentovaly ty nejlepší společenské hodnoty. Řekl také, že ho dojal pohled na tisíce lidí truchlících nad smrtí mladých muslimů.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na popud exhejtmana Zimoly o registraci na vnitru požádalo hnutí Změna 2020

Radní Týnu nad Vltavou David Slepička (ČSSD) požádal ministerstvo vnitra o registraci politického hnutí Změna 2020. Učinil tak na popud jihočeského exhejtmana Jiřího Zimoly (ČSSD), řekl Právu. Zimola listu napsal, že o registraci ví, ale že o ni nežádal. O budoucnosti hnutí by se prý mělo rozhodnout do konce roku.

před 1 hodinou

Lidé v Paříži protestovali před kinem, které uvedlo Polanského film

Asi čtyřicet lidí v úterý večer demonstrovalo před kinem Le Champo v pařížské Latinské čtvrti, které v předpremiéře promítalo nový film režiséra Romana Polanského J'accuse. Informovala o tom agentura AFP. Protestovat proti 86letému filmařovi se lidé rozhodli kvůli novému obvinění ze znásilnění, kterému Polanski čelí. O víkendu jej nařkla francouzská fotografka Valentine Monnierová. Činu se Polanski údajně dopustil v roce 1975, kdy dívce bylo 18 let. Demonstranti před pařížským kinem třímali nápisy jako "V tomto kině se oslavují násilníci" nebo "Polanski perzekvuje ženy". Na jednom z transparentů byla jména žen, které režiséra obvinily ze znásilnění včetně Monnierové.

před 1 hodinou

Za neštěstí v dolech na Karvinsku nemohla OKD, tvrdí vyšetřovací komise

Vyšetřovací komise nezjistily, že by na nejtragičtějších hornických neštěstích v dolech na Karvinsku v letech 2014 a 2015 měla podíl viny těžební společnost OKD nebo některý z jejich zaměstnanců. Řekl to mluvčí OKD Ivo Čelechovský.

V případě smrti tří horníků 14. listopadu 2014 neštěstí způsobil otřes, který vznikl v hlubině. Další tři havíře zabil v srpnu 2015 výbuch metanu, který se prudce uvolnil při těžbě. Vyšetřování výbuchu metanu, při němž loni v prosinci zahynulo 13 horníků, stále pokračuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy