Obama, Netanjahu a Abbás se sešli, průlom nenastal

Roman Gazdík , Lucie Kalivodová
23. 9. 2009 6:00
Americký prezident uspořádá v úterý v New Yorku summit s palestinským prezidentem a izraelským premiérem
Barack Obama při prvním setkání Abbáse s Netanjahuem poté, co se Netanjahu stal v březnu izraelským premiérem
Barack Obama při prvním setkání Abbáse s Netanjahuem poté, co se Netanjahu stal v březnu izraelským premiérem | Foto: Reuters

Washington - Americký prezident Barack Obama se pokusil znovu naplno nastartovat blízkovýchodní mírový proces. Navzdory dosud neúspěšné kyvadlové diplomacii jeho zvláštního velvyslance George Mitchella se v úterý v New Yorku poprvé sešel s palestinským prezidentem Mahmúdem Abbásem a izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem.

Jednalo se o vůbec první setkání Abbáse s Netanjahuem poté, co se Netanjahu stal v březnu izraelským premiérem. Už před setkáním všechny tři strany mírnily příliš velká očekávání a skutečně k žádnému průlomu nedošlo.

Mírové rozhovory stojí od začátku války v Gaze, která vypukla na konci prosince minulého roku, a Palestinci si kladou jako podmínku pro jejich start zastavení rozšiřování židovských osad na Západním břehu, to však Netanjahu odmítá a ani úterní jednání nepřinesla v tomto ohledu nic nového.

Tlačit se na izraelského premiéra pokoušel i Obama, ale zdá se, že nyní částečně obrátil. Vyzval totiž, aby byly rozhovory zahájeny bez jakýchkoliv předběžných podmínek.

"Ten čas, kdy se mluvilo o zahájení rozhovorů, už minul. Přišel čas se pohnout kupředu," prohlásil na tiskové konferenci. "Rozhovory o trvalém řešení musí být rychle zahájeny."

Benjamin Netanjahu.
Benjamin Netanjahu. | Foto: Reuters

Podobně mluvil i Netanjahu, naopak Abbás vyzval Izrael, aby se držel takzvané "cestovní mapy" a stáhl se do svých mezinárodně uznávaných hranic z roku 1967.

Minulý týden se o obnovení rozhovorů pokoušel v Palestině a Izraeli právě Mitchell. To se mu však nepovedlo a v pátek se s nepořízenou vrátil zpět do USA.

Schůzka přichází v době, kdy došlo k ochlazení americko-izraelských vztahů. Izraelská pravicová koalice, která vládne v zemi od března, má k usmíření s Palestinou rezervovanější postoj než předchozí představitelé Izraele.

Podle Palestinců znemožňuje rozšiřování židovských osad vytvoření plnohodnotného státu. Mír podmiňují zastavením osídlování. Premiér Netanjahu již několikrát důsledně odmítl Obamovu výzvu Palestině v tomto bodě vyhovět.

 

Právě se děje

Další zprávy