Obama, Netanjahu a Abbás se sešli, průlom nenastal

Roman Gazdík, Lucie Kalivodová
23. 9. 2009 6:00
Americký prezident uspořádá v úterý v New Yorku summit s palestinským prezidentem a izraelským premiérem
Barack Obama při prvním setkání Abbáse s Netanjahuem poté, co se Netanjahu stal v březnu izraelským premiérem
Barack Obama při prvním setkání Abbáse s Netanjahuem poté, co se Netanjahu stal v březnu izraelským premiérem | Foto: Reuters

Washington - Americký prezident Barack Obama se pokusil znovu naplno nastartovat blízkovýchodní mírový proces. Navzdory dosud neúspěšné kyvadlové diplomacii jeho zvláštního velvyslance George Mitchella se v úterý v New Yorku poprvé sešel s palestinským prezidentem Mahmúdem Abbásem a izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem.

Jednalo se o vůbec první setkání Abbáse s Netanjahuem poté, co se Netanjahu stal v březnu izraelským premiérem. Už před setkáním všechny tři strany mírnily příliš velká očekávání a skutečně k žádnému průlomu nedošlo.

Mírové rozhovory stojí od začátku války v Gaze, která vypukla na konci prosince minulého roku, a Palestinci si kladou jako podmínku pro jejich start zastavení rozšiřování židovských osad na Západním břehu, to však Netanjahu odmítá a ani úterní jednání nepřinesla v tomto ohledu nic nového.

Tlačit se na izraelského premiéra pokoušel i Obama, ale zdá se, že nyní částečně obrátil. Vyzval totiž, aby byly rozhovory zahájeny bez jakýchkoliv předběžných podmínek.

"Ten čas, kdy se mluvilo o zahájení rozhovorů, už minul. Přišel čas se pohnout kupředu," prohlásil na tiskové konferenci. "Rozhovory o trvalém řešení musí být rychle zahájeny."

Benjamin Netanjahu.
Benjamin Netanjahu. | Foto: Reuters

Podobně mluvil i Netanjahu, naopak Abbás vyzval Izrael, aby se držel takzvané "cestovní mapy" a stáhl se do svých mezinárodně uznávaných hranic z roku 1967.

Minulý týden se o obnovení rozhovorů pokoušel v Palestině a Izraeli právě Mitchell. To se mu však nepovedlo a v pátek se s nepořízenou vrátil zpět do USA.

Schůzka přichází v době, kdy došlo k ochlazení americko-izraelských vztahů. Izraelská pravicová koalice, která vládne v zemi od března, má k usmíření s Palestinou rezervovanější postoj než předchozí představitelé Izraele.

Podle Palestinců znemožňuje rozšiřování židovských osad vytvoření plnohodnotného státu. Mír podmiňují zastavením osídlování. Premiér Netanjahu již několikrát důsledně odmítl Obamovu výzvu Palestině v tomto bodě vyhovět.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Babiš letí na dvoudenní návštěvu Izraele

Premiér Andrej Babiš ve středu odletí na dvoudenní návštěvu Izraele, kde se ve čtvrtek zúčastní za přítomnosti francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, ruské hlavy státu Vladimira Putina nebo německého prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera světového fóra o holokaustu.

Už ve středu Babiše čeká jednání s izraelským prezidentem Reuvenem Rivlinem či s premiérem Benjaminem Netanjahuem.

Během dvou dnů se předseda české vlády, který se kvůli návštěvě Izraele tentokrát nezúčastní současně probíhajícího Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu, setká také s českými přeživšími holokaustu, předsedou Evropského židovského kongresu Mošem Kantorem, odborníkem na Blízký východ Amosem Giladem nebo s vedoucím styčného úřadu ČR v Ramalláhu Petrem Starým.

Další zprávy