Obama nechá vyšetřit největší masakr afghánské války

Roman Gazdík
13. 7. 2009 14:05
Stovky až tisíce Talibanců se na konci roku 2001 udusily v kovových kontejnerech

Washington - Americký prezident Barack Obama nařídil vyšetřit okolnosti pravděpodobně vůbec největšího masakru po invazi USA v Afghánistánu.

Až 2000 vězňů z Talibanu (dle údajů ministerstva zahraničí USA z roku 2002) se udusilo či bylo zastřeleno v listopadu 2001 spojenci USA ze Severní aliance nedaleko severoafghánského města Šeberghán.

Zajatci byli v péči vojáků jednoho z někdejších velitelů Severní aliance a nynějšího vysoce postaveného generála afghánské armády Abdula Rašída Dostúma.

Mnoho z nich se udusilo v neprodyšně uzavřených kovových kontejnerech, ve kterých byli přepravováni z Kundúzu, zbylí byli zastřeleni. Pohřbeni byli v masových hrobech v poušti.

"Víte, domnívám se, že je zde zodpovědnost, kterou mají všechny národy, které se účastní války," prohlásil Obama v nedělním interview pro stanici CNN poté, co záležitost znovu otevřel páteční článek v listu The New York Times.

"A pokud se zdá, že naše jednání nějak přispělo k narušení právních způsobů vedení války, pak se domnívám, že bychom to měli vědět."

Dostúm byl jedním z hlavních amerických spojenců v průběhu invaze a podle neověřených svědectví měli být masakru přítomni i američtí vojáci. Zda bude někdo právně stíhán, rozhodne podle Obamy justice teprve poté, co bude vyšetřování uzavřeno.

"Ohledně toho, co dál, pravděpodobně rozhodneme, jakmile budeme mít k dispozici veškerá fakta," řekl americký prezident CNN.

Obamovo rozhodnutí přivítali lidskoprávní aktivisté.

"Prezident Obama má pravdu, když říká, že porušení práva Spojenými státy a Afghánistánem musí být vyšetřeno," citovala agentura AP Nathaniela Raymonda z organizace Lékaři za lidská práva (PHR), která prováděla ve spolupráci s OSN předběžné ohledání místa údajného zločinu.

Předchozí administrativa USA obvinění vyšetřit odmítala a ještě v pátek deníku New York Times vládní úředníci řekli, že je to právně nemožné, protože oběťmi byli cizinci a věc se odehrála mimo území Spojených států.

Generál Dostúm, pod kontrolu jehož vojsk území stále spadá, irskému dokumentaristovi Jamiemu Doranovi v roce 2002 sdělil, že souhlasí s tím, aby byl případ vyšetřen, bohužel prý však nemůže týmu vyšetřovatelů zaručit v oblasti bezpečí.

 

 

Právě se děje

Další zprávy