Návštěva Hirošimy je o spojenectví mezi bývalými nepřáteli, řekl Obama. Za jaderný útok se neomluví

ČTK ČTK
22. 5. 2016 16:10
Obama je prvním americkým prezidentem, který zavítá do Hirošimy od konce druhé světové války. V rozhovoru pro japonskou televizi řekl, že jeho návštěva znamená důraz na přátelské vztahy mezi oběma zeměmi, které kdysi bývaly nepřáteli. Za zničující jaderný útok, který ukončil druhou světovou válku a stál život 140 000 lidí včetně civilistů, se však neomluví.
Hirošima
Hirošima | Foto: Reuters

Tokio - Návštěva amerického prezidenta Baracka Obamy v Hirošimě, městě, které jako první na světě zasáhla jaderná bomba, má zdůraznit přátelské spojení mezi bývalými nepřáteli. Obama to řekl v rozhovoru s japonskou televizní společností NHK.

Zopakoval však, že se za zničující útok nebude omlouvat.

Obama je prvním americkým prezidentem, který zavítá do Hirošimy od konce druhé světové války. Město má navštívit příští týden v pátek v doprovodu japonského premiéra Šinzóa Abeho.

Na počátku svého funkčního období Obama prosazoval odstranění jaderných zbraní. V nedělním rozhovoru prohlásil, že realita bývá taková, že vedoucí činitelé musí často činit v době konfliktů těžká rozhodnutí, a upozornil, že v jeho krátkém projevu v Hirošimě se neobjeví omluva za útok.

"Je důležité si uvědomit, že v dobách války musí lídři činit všechny druhy rozhodnutí, to je práce historiků klást otázky a zkoumat je," řekl. Obama získal v roce 2009 Nobelovu cenu za mír, částečně i díky svému postoji k nešíření jaderných zbraní.

Obama dodal, že cítí potřebu zdůraznit aktuální vztahy mezi Washingtonem a Tokiem. "Myslím si, že je to šťastný příběh o tom, jak se bývalí nepřátelé sešli a stali se jedněmi z nejbližších partnerů a nejbližšími spojenci na světě," uvedl.

Kritici tvrdí, že tím, že se Obama neomluví, umožní Japonsku držet se příběhu, který ho maluje jako oběť. Abeho vláda potvrdila omluvu předchozí vlády za japonské akce během války. Tvrdí ale, že budoucí generace by se neměly omlouvat za činy svých předchůdců, napsala agentura Reuters.

Japonsko a USA se zásadně rozcházejí v pohledu na americký jaderný útok na toto japonské město z 6. srpna 1945, v jehož důsledku zahynulo 140 000 lidí, v naprosté většině civilistů. Zatímco v Japonsku převládá názor, že se Hirošima stala obětí zbytečné brutality, mnoho Američanů svržení atomové pumy na Hirošimu vnímá jako čin, který definitivně ukončil drastickou válku a zachránil životy desetitisíců amerických vojáků.

Ty by byly nepochybně ztraceny při americké pozemní invazi proti zemi, jejíž válečná mašinerie si v Asii vyžádala miliony lidských životů. Japonsko ohlásilo kapitulaci krátce po svržení druhé americké jaderné bomby na Nagasaki, k němuž došlo 9. srpna 1945.

 

Právě se děje

Další zprávy