Čína rozestavěla na sporném ostrově v Jihočínském moři rakety. Obama se snaží mírnit napětí

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 2. 2016 10:16
Čína si dělá nároky na většinu Jihočínského moře, kde místy soupeří s podobnými nároky Vietnamu, Malajsie, Bruneje, Filipín a Tchaj-wanu. Washington dlouhodobě zpochybňuje snahy Číny kontrolovat oblast včetně námořních cest a nedávno vyslal k cestě poblíž jednoho z Pekingem nárokovaných ostrovů torpédoborec, což čínské vedení odsoudilo.
Foto: Wikimedia Commons

Rancho Mirage (USA) - Americký prezident Barack Obama spolu s lídry národů jihovýchodní Asie vyzval v úterý k mírovému řešení napětí v Jihočínském moři, na jehož větší část si ve sporech s dalšími zeměmi dělá nárok Čína.

Pekingzároveň na jeden ze sporných ostrovů umístil raketové systémy země-vzduch.

Informovala o tom americká televize Fox News s odvoláním na satelitní snímky a později to potvrdil nejmenovaný činitel Pentagonu a rovněž tchajwanské ministerstvo obrany. Čína ale podle BBC toto tvrzení popírá s tím, že jde o smyšlenku západních médií. Čínská diplomacie nicméně uvedla, že takové nasazení raket by bylo legitimní.

Mluvčí čínské diplomacie Chung Lej řekl, že není obeznámen s podrobnostmi situace, ale že veškerá budovaná zařízení jsou součástí národní obrany Číny a neznamenají militarizaci regionu.

Čínská armáda podle satelitních snímků ze 14. února vyslala k ostrovu Woody tvořícímu součást Paracelských ostrovů dvě baterie o síle osmi odpalovacích zařízení raket země-vzduch a radarový systém. Na snímcích ze 3. února je ještě pláž, kde jsou nyní vidět rakety, prázdná.

Nejmenovaný americký armádní činitel Reuters potvrdil, že došlo ke "zjevnému rozmístění" těchto raket na ostrově. Americké zdroje uvádějí, že se jedná zřejmě o rakety s doletem okolo 200 kilometrů.

USA nabádají k diplomatickému řešení

Podobně se ve středu vyjádřil i mluvčí ministerstva obrany Tchaj-wanu činícího si rovněž na ostrovy nárok. "Zainteresované strany by měly společně usilovat o udržení míru a stability v oblasti Jihočínského moře a vzdát se podnikání jakýchkoli jednostranných kroků, které by zvýšily napětí," řekl Reuters mluvčí David Lo. Podle ministerstva jsou rakety schopné zasáhnout všechna civilní i vojenská letadla.

"Je zapotřebí podniknout konkrétní kroky ke snížení napětí, včetně zastavení další výstavby umělých ostrovů, nových objektů a ukončení militarizace sporných oblastí," prohlásil Obama na tiskové konferenci po summitu společenství ASEAN v kalifornském sídle Rancho Mirage.

Čína si dělá nároky na většinu Jihočínského moře, kudy vedou významné námořní trasy a pod jehož dnem se mohou nacházet velké zásoby ropy a zemního plynu. V praxi si nárok uplatňuje rozmísťováním vojenských sil a budováním opěrných bodů v oblasti Spratlyho a Paracelských ostrovů.

Peking místy soupeří s podobnými nároky Vietnamu, Malajsie, Bruneje, Filipín a Tchaj-wanu. Washington dlouhodobě zpochybňuje snahy Číny kontrolovat oblast včetně námořních cest a nedávno vyslal k cestě poblíž jednoho z Pekingem nárokovaných ostrovů torpédoborec, což čínské vedení odsoudilo.

 

Právě se děje

před 20 minutami

První kolo testů mezi sudími neodhalilo žádný případ koronaviru

Všichni rozhodčí, kteří budou řídit zápasy obnovené sezony první a druhé fotbalové ligy, měli v prvním kole testů negativní výsledek na nemoc covid-19. Žádný pozitivní případ na nový typ koronaviru se neobjevil ani mezi delegáty. ČTK to řekl Michal Jurman, tiskový mluvčí Fotbalové asociace ČR, pod kterou sudí spadají.

Další zprávy