Čína rozestavěla na sporném ostrově v Jihočínském moři rakety. Obama se snaží mírnit napětí

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 2. 2016 10:16
Čína si dělá nároky na většinu Jihočínského moře, kde místy soupeří s podobnými nároky Vietnamu, Malajsie, Bruneje, Filipín a Tchaj-wanu. Washington dlouhodobě zpochybňuje snahy Číny kontrolovat oblast včetně námořních cest a nedávno vyslal k cestě poblíž jednoho z Pekingem nárokovaných ostrovů torpédoborec, což čínské vedení odsoudilo.
Foto: Wikimedia Commons

Rancho Mirage (USA) - Americký prezident Barack Obama spolu s lídry národů jihovýchodní Asie vyzval v úterý k mírovému řešení napětí v Jihočínském moři, na jehož větší část si ve sporech s dalšími zeměmi dělá nárok Čína.

Pekingzároveň na jeden ze sporných ostrovů umístil raketové systémy země-vzduch.

Informovala o tom americká televize Fox News s odvoláním na satelitní snímky a později to potvrdil nejmenovaný činitel Pentagonu a rovněž tchajwanské ministerstvo obrany. Čína ale podle BBC toto tvrzení popírá s tím, že jde o smyšlenku západních médií. Čínská diplomacie nicméně uvedla, že takové nasazení raket by bylo legitimní.

Mluvčí čínské diplomacie Chung Lej řekl, že není obeznámen s podrobnostmi situace, ale že veškerá budovaná zařízení jsou součástí národní obrany Číny a neznamenají militarizaci regionu.

Čínská armáda podle satelitních snímků ze 14. února vyslala k ostrovu Woody tvořícímu součást Paracelských ostrovů dvě baterie o síle osmi odpalovacích zařízení raket země-vzduch a radarový systém. Na snímcích ze 3. února je ještě pláž, kde jsou nyní vidět rakety, prázdná.

Nejmenovaný americký armádní činitel Reuters potvrdil, že došlo ke "zjevnému rozmístění" těchto raket na ostrově. Americké zdroje uvádějí, že se jedná zřejmě o rakety s doletem okolo 200 kilometrů.

USA nabádají k diplomatickému řešení

Podobně se ve středu vyjádřil i mluvčí ministerstva obrany Tchaj-wanu činícího si rovněž na ostrovy nárok. "Zainteresované strany by měly společně usilovat o udržení míru a stability v oblasti Jihočínského moře a vzdát se podnikání jakýchkoli jednostranných kroků, které by zvýšily napětí," řekl Reuters mluvčí David Lo. Podle ministerstva jsou rakety schopné zasáhnout všechna civilní i vojenská letadla.

"Je zapotřebí podniknout konkrétní kroky ke snížení napětí, včetně zastavení další výstavby umělých ostrovů, nových objektů a ukončení militarizace sporných oblastí," prohlásil Obama na tiskové konferenci po summitu společenství ASEAN v kalifornském sídle Rancho Mirage.

Čína si dělá nároky na většinu Jihočínského moře, kudy vedou významné námořní trasy a pod jehož dnem se mohou nacházet velké zásoby ropy a zemního plynu. V praxi si nárok uplatňuje rozmísťováním vojenských sil a budováním opěrných bodů v oblasti Spratlyho a Paracelských ostrovů.

Peking místy soupeří s podobnými nároky Vietnamu, Malajsie, Bruneje, Filipín a Tchaj-wanu. Washington dlouhodobě zpochybňuje snahy Číny kontrolovat oblast včetně námořních cest a nedávno vyslal k cestě poblíž jednoho z Pekingem nárokovaných ostrovů torpédoborec, což čínské vedení odsoudilo.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Basketbalistky USK v EL na závěr bubliny v Turecku porazily Gdyni

asketbalistky USK Praha dnes ve třetím kole Evropské ligy porazily Gdyni 85:76. Výběr trenérky Natálie Hejkové tak úvodní část základní skupiny v Istanbulu zakončily s bilancí dvou vítězství a jedné porážky. Zbývající tři zápasy, ve kterých se bude hrát o dvě místa ve čtvrtfinále, čekají český celek v lednu.

Hráčky USK k zápasu nastoupily den po výhře 80:79 nad Lyonem, v prvním utkání v protikoronavirové bublině v Turecku v úterý podlehly 70:77 domácímu Fenerbahce. Gdyně naopak v Turecku prohrála obě dosavadní utkání ve skupině a ani proti Pražankám neuspěla.

Po vyrovnané první čtvrtině se ve druhé podařilo USK odskočit a po prvním poločase vedl 42:34. Největší zásluhu na tom měla pivotka Brionna Jonesová, která si v úvodním dějství připsala 16 bodů a sedm doskoků. Alyssa Thomasová k vedení přispěla 13 body, osmi doskoky a pěti asistencemi.

Po přestávce hráčky USK drama nepřipustily a vedení postupně navýšily až na rozdíl 17 bodů. Nakonec vyhrály 85:76 a před druhou částí základní skupiny, kde se od 19. do 21. ledna bude hrát o dvě postupová místa, mají stejnou bilanci jako Lyon a Fenerbahce. Gdyně je s třemi porážkami poslední.

Nejlepší střelkyní zápasu byla s 28 body a deseti doskoky Jonesová. Americká pivotka odehrála celý zápas stejně jako její krajanka Thomasová, která s bilancí 19 bodů, 11 doskoků a 12 asistencí zaznamenala triple-double. V dresu Gdyně byla s 24 body nejlepší Alice Kuneková.

Evropská liga basketbalistek - 3. kolo:

Skupina B (Istanbul):

Gdyně - USK Praha 76:85, Fenerbahce Istanbul - Lyon 70:84.

Tabulka:

1. Lyon 3 2 1 252:207 5
2. USK Praha 3 2 1 235:232 5
3. Fenerbahce Istanbul 3 2 1 227:224 5
4. Gdyně 3 0 3 203:254 3

 

Další zprávy