Obama: Merkelová je strážkyní Evropy, její postoj k migrační krizi byl odvážný

ČTK ČTK
23. 4. 2016 9:54
Obama se v pondělí v zúčastní "neformálního setkání" s kancléřkou Angelou Merkelovou, francouzským prezidentem Françoisem Hollandem a premiéry Británie a Itálie. Před tím poskytl rozhovor německému listu Bild. V něm pochválil "odvážný postoj" Merkelové a mnohých dalších Němců k uprchlické krizi, během níž do Německa jen loni dorazil více než milion běženců.
Barack Obama a Angela Merkelová.
Barack Obama a Angela Merkelová. | Foto: Reuters

Berlín - Americký prezident Barack Obama pochválil "odvážný postoj" kancléřky Angely Merkelové a mnohých dalších Němců k uprchlické krizi, během níž do Německa jen loni dorazil více než milion běženců. Obama se tak vyjádřil v rozhovoru pro sobotní německý list Bild.

"Myslím, že postoj kancléřky Merkelové v uprchlické krizi, stejně jako mnoha Němců, byl odvážný," řekl prezident Spojených států, podle kterého Merkelová prokázala "skutečné morální a politické vedení".

"Německo by nemělo samo - nebo několik dalších států - nést celé břímě (krize)," dodal Obama, podle kterého "nedávná dohoda mezi Evropskou unií a Tureckem (o migraci) byla krokem ke spravedlivějšímu rozdělení této odpovědnosti".

Obama, který v neděli navštíví průmyslový veletrh v severoněmeckém Hannoveru, se v pondělí zúčastní "neformálního setkání" s Merkelovou, francouzským prezidentem Françoisem Hollandem a premiéry Británie a Itálie Davidem Cameronem a Matteem Renzim. Jednat s nimi má o "významných mezinárodních otázkách".

Obama: Merkelová je strážkyní Evropy

Americký prezident vyslovil názor, že s Merkelovou se míra angažovanosti Německa na mezinárodní politické scéně zvýšila a že země teď hraje "větší roli". Obama v tomto ohledu ocenil jako "rozhodující" německou účast na jednáních o íránském jaderném programu nebo na přípravě loňské pařížské dohody o boji proti klimatickým změnám.

Obama také řekl, že Merkelová byla s to zajistit "zachování evropské jednoty během ruské agrese proti Ukrajině". Merkelovou označil za "strážkyni Evropy". Podle něho jde o pragmatickou političku, která se zaměřuje na to, čeho je skutečně možné docílit.

"Když něco řekne, tak si to i myslí. Když řekne, že něco udělá, udělá to. Důvěřuji jí," prohlásil Obama s tím, že je "hrdý, že Angela je jeho přítelkyně".

V rakouské společnosti je silná touha po tom, mít národní stát, země se výrazně posunuje a distancuje od německého tlaku, říká Jan Koukal. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 40 minutami

Prezident Zeman se příští týden setká s polským protějškem Dudou

Prezident Miloš Zeman se příští týden na Pražském hradě setká s polským prezidentem Andrzejem Dudou. Budou jednat o tématech Evropské unie či o visegrádské spolupráci. Na webu Pražského hradu to dnes uvedl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Rudolf Jindrák řekl, že se setkání uskuteční na žádost Polska. "Polská strana chce konzultovat aktuální věci kolem Evropské unie a polského předsednictví Visegrádu," uvedl. Konkrétní témata se podle něj teprve dojednávají, předpokládá ale projednávání právě evropské a visegrádské agendy, mohla by být i příležitost probrat bilaterální témata.

Zdroj: ČTK
Další zprávy