Obama jako první americký prezident navštívil vězení

ČTK ČTK
16. 7. 2015 21:45
Návštěva je součástí Obamovy kampaně za snížení přeplněnosti amerických věznic a začlenění propuštěných vězňů do společnosti.
Americký prezident Barack Obama.
Americký prezident Barack Obama. | Foto: Reuters

El Reno (USA) - Americký prezident Barack Obama dnes navštívil mužskou věznici El Reno ve státě Oklahoma. Je to poprvé, co úřadující hlava státu zavítala do federálního vězení.

Návštěva je podle agentury AP součástí Obamovy kampaně za snížení přeplněnosti amerických věznic a začlenění propuštěných vězňů do společnosti.

Obama se setkal s vězni a prošel se podél řady prázdných cel. Do jedné z nich nahlédl a podivil se, jak v ní mohou vzhledem k malým rozměrům existovat tři dospělí muži.

Prezident soudí, že některé dlouhé tresty neodpovídají spáchaným trestným činům. Zkráceny by měly být podle Obamy především tresty za obchod s drogami, který nedoprovázelo násilí. V pondělí tak Obama snížil trest 46 Američanům, kteří podle něj "nebyli notorickými kriminálníky".

Většina z nich byla odsouzena na nejméně 20 let právě za nenásilné drogové delikty, kvůli kterým se v posledních dvou desetiletích počet amerických vězňů zdvojnásobil na současných 2,2 milionu.

"Když popisují své mládí a dětství, zjistíte, že jsou to mladí lidé, kteří udělali chyby, které se nijak neliší od těch mých," řekl dnes o těchto vězních Obama při návštěvě El Rena. Podle něj je třeba rozlišovat mezi skutky mladých lidí, "kteří dělají hlouposti", a násilnými trestnými činy.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

USA zruší výjimku ze sankcí týkající se íránského zařízení Fordo

Spojené státy ukončí platnost výjimky ze sankcí, která se týkala íránského zařízení Fordo a umožňovala zahraničním společnostem spolupracovat s íránským civilním jaderným programem bez toho, že by jim hrozily pokuty. Informoval o tom americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Chorvatští obhájci titulu prohráli v Davisově poháru s Ruskem

Chorvatští obhájci titulu vstoupili do nového formátu závěrečného turnaje Davisova poháru porážkou s tenisty Ruska. Ve dvouhrách v Madridu neuspěli Borna Gojo ani Borna Čorič. Třetím týmem ve skupině B je domácí Španělsko.

Skupina B:

Chorvatsko - Rusko 0:3

Gojo - Rubljov 3:6, 3:6, Čorič - Chačanov 7:6 (7:4), 4:6, 4:6, Dodig, Mektič - Chačanov, Rubljov 6:7 (3:7), 4:6.

Skupina D:

Belgie - Kolumbie 2:1

Darcis - Giraldo 6:3, 6:2, Goffin - Galán 3:6, 6:3, 6:3, Gille, Vliegen - Cabal, Farah 7:6 (7:5), 4:6, 6:7 (3:7).

Skupina F:

Itálie - Kanada 0:2 po druhé dvouhře

Fognini - Pospisil 6:7 (5:7), 5:7, Berrettini - Shapovalov 6:7 (5:7), 7:6 (7:3), 6:7 (5:7).

Zdroj: ČTK
Další zprávy