Obama: Jaderné riziko se snižuje, existuje ale hrozba zneužití zbraní teroristy

ČTK ČTK
Aktualizováno 2. 4. 2016 0:30
Americký prezident Barack Obama na summitu o jaderné bezpečnosti ve Washingtonu uvedl, že jaderné riziko se podle něj výrazně snížilo. Zároveň však vyjádřil obavu, aby se k jaderným zbraním nedostali teroristé. "Není pochyb o tom, že pokud by se tito šílenci dostali k jaderné bombě nebo jadernému materiálu, použili by ho, aby zabili co nejvíce lidí," uvedl na adresu Islámského státu. Za Českou republiku se summitu účastní premiér Bohuslav Sobotka, chybí zde však zástupci Ruska.
Americký prezident Barack Obama
Americký prezident Barack Obama | Foto: Reuters

Washington- Na padesát světových vůdců na summitu ve Washingtonu varovalo před hrozbou jaderného terorismu, který se neustále vyvíjí. Státníci to uvedli v závěrečném prohlášení po skončení pátečního vrcholného setkání o jaderné bezpečnosti, který hostil americký prezident Barack Obama. Politici rovněž potvrdili svůj závazek bojovat se šířením jaderných zbraní a materiálů, citovala z prohlášení agentura Reuters.

"Hrozba jaderného a radiologického terorismu zůstává jednou z největších výzev pro mezinárodní bezpečnost a tato hrozba se neustále vyvíjí," stojí v dokumentu. Politici se rovněž shodli na tom, že je třeba dělat více pro to, aby se jaderný či radioaktivní materiál nedostal do rukou nestátních aktérů. V této souvislosti na jednání zazněly obavy, že se jaderný materiál pokouší získat ozbrojenci z hnutí Islámský stát, kteří chtějí vytvořit špinavou bombu.

Obama varoval před zneužitím jaderných zbraní teroristy

Světu se výrazně podařilo snížit riziko spojené s jadernými zbraněmi, hrozba jejich zneužití teroristy ale stále existuje. Na úvod summitu o jaderné bezpečnosti ve Washingtonu to v pátek řekl americký prezident Barack Obama. Za Českou republiku se setkání, na němž ale chybí zástupci jaderné velmoci Ruska, účastní premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

"Naše země ztížily teroristům možnost dostat se k jadernému materiálu. Výrazně jsme snížili rizika," řekl Obama delegátům z více než pěti desítek zemí. Zároveň ale poznamenal, že i když se zatím žádné teroristické organizaci nepodařilo získat jaderné zbraně nebo takzvanou špinavou bombu, například Al-Káida se o to dlouho snažila. Připomněl také, že extremisté spojení s útoky z Paříže a Bruselu se zajímali o belgickou jadernou elektrárnu.

Americký prezident, který ocenil země, jež se zbavily zásob vysoce obohaceného uranu, má jasno o tom, jak by s jadernou zbraní naložil Islámský stát. "Není pochyb o tom, že pokud by se tito šílenci dostali k jaderné bombě nebo jadernému materiálu, použili by ho, aby zabili co nejvíce lidí," míní. Taková tragédie by podle něj změnila svět.

O jaderné bezpečnosti, ale také nedávných teroristických útocích v Belgii nebo konfliktech v Sýrii a dalších zemích Blízkého východu debatovalo několik desítek hlav států a šéfů vlád již ve čtvrtek na společné večeři v Bílém domě.

Sobotka nabídl pomoc českých expertů

Český ministerský předseda Bohuslav Sobotka na summitu nabídl ostatním zemím pomoc českých expertů při repatriaci jaderného paliva do země jeho původu. Sobotka, podle něhož se dnešní debata nesla ve stínu teroristických útoků, to řekl českým novinářům v průběhu setkání.

"Zopakoval jsem nabídku našich expertů, našich zkušeností, které jsme schopni nabídnout dalším zemím, které budou usilovat o to, aby se tohoto procesu posílení bezpečnosti účastnily," uvedl ke svému projevu premiér. Česko má podle něj v oblasti výjimečné know-how, které může nabídnout. Na programu, který vedl ke snížení počtu zemí s vysoce obohaceným uranem, se již dříve podílel Ústav jaderného výzkumu v Řeži.

Debata na dnešním zasedání, kterého se účastní více než 50 zemí, byla podle Sobotky ve stínu rostoucí frekvence teroristických útoků, zejména toho březnového z Belgie. "Ukazuje se, že to riziko terorismu je stále větší a podle expertů a vyjádření řady hlav států, která tady zazněla, existuje i reálné riziko, že teroristé budou usilovat o to, aby se dostali k obohacenému jadernému palivu a zneužili ho pro teroristické útoky," poznamenal také.

Právě proto se debata vedla o pokračování procesu stahování obohaceného jaderného paliva, posílení kyberbezpečnosti nebo bezpečnosti jaderných elektráren. Ty se budou v rámci auditu národní bezpečnosti prověřovat i v Česku.

Summity o jaderné bezpečnosti, z nichž ten washingtonský je čtvrtým v pořadí, vyšly z iniciativy amerického prezidenta Obamy, kterou navázal na svůj pražský projev o jaderném odzbrojení z roku 2009. Cílem konferencí je přispět k prevenci jaderného terorismu přijetím efektivních kroků pro zabezpečení jaderného materiálu na národní i mezinárodní úrovni.

Někteří pozorovatelé ale pochybují o tom, že washingtonský summit, který je podle všeho posledním v řadě, přinese skutečné výsledky. Pochyby ještě zvýšil bojkot konference ze strany ruského prezidenta Vladimira Putina. Bez účasti jedné ze dvou největších jaderných mocností se podle nich zásadní pokrok nedá očekávat.

Summitu se na rozdíl od Ruska účastní další země, které disponují jadernou zbraní, včetně Číny, Británie, Francie, Pákistánu nebo Indie.

Islámský stát je pod tlakem, prohlásil Obama

Radikálové z Islámského státu (IS) se dostali pod tlak v Iráku i v Sýrii, což je citelně zasáhne i všude jinde po světě. Na závěr summitu o jaderné bezpečnosti ve Washingtonu to prohlásil americký prezident Barack Obama. Ve své řeči týkající se teroristických hrozeb zmínil, že islamisté ztrácejí dobytá území, ropná pole a rovněž morálka mezi bojovníky upadá.

Islámský stát je podle amerického prezidenta hrozbou pro všechny národy. Poznamenal, že téměř všechny země, které se účastní summitu, zaznamenaly případy, kdy se jejich občané připojili i islamistům v Iráku a Sýrii. IS se stal nejaktivnější světovou extremistickou skupinou, která se z Iráku a Sýrie rozšiřuje do dalších zemí, dodal Barack Obama s odkazem na nedávné útoky v Belgii a Turecku.

"Země toho musí dělat více, aby zastavily příliv zahraničních bojovníků Islámského státu," uvedl americký vůdce. Mělo by dojít rovněž k většímu sdílení zpravodajským informací mezi jednotlivými státy. "Naši občané se nechtějí bát, chtějí žít v míru a bezpečnosti," dodal a následně vyzval zástupce médií, aby opustili sál, protože zbytek jednání byl přístupný již pouze politikům.

Islámský stát se v minulých letech nerozšířil kvůli svým výjimečným schopnostem, umožnili mu to slabí protivníci, domnívá se arabista Jan Čuřík. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy