Obama hostil muslimy v Bílém domě, na oslavu ramadánu

Lucie Kalivodová
2. 9. 2009 16:45
Večeře se účastnili zástupci Afghánistánu, Saúdské Arábie, Egyptu, Iráku a Turecka
"Islám, jak všichni víme, je součástí Spojených států," řekl Obama.
"Islám, jak všichni víme, je součástí Spojených států," řekl Obama. | Foto: Reuters

Washington - Americký prezident Barack Obama hostil v Bílém domě při slavnostní večeři u příležitosti postního měsíce ramadánu velvyslance a kongresmany téměř všech větších muslimských zemí. Informovala o tom americká rozhlasová stanice Voice of America.

Večeře se účastnili zástupci některých muslimských zemí - Afghánistán, Saúdská Arábie, Egypt, Irák a Turecko. Přišli ale také představitelé států s početnou muslimskou menšinou jako je Izrael, Velká Británie, Německo, Francie a Indie.

Prezident Obama nazval večeři "událostí na oslavu ramadánu a kultivovanosti muslimské komunity v Americe".

"Islám, jak všichni víme, je součástí Spojených států amerických," řekl Obama. "A stejně jako širší americká veřejnost, je americká muslimská komunita neobyčejně dynamická a rozmanitá, s rodinnými kořeny rozesetými po celém světě," dodal.

Americký prezident se k muslimům celého světa obrátil ve videonahrávce už 22. srpna, kdy pro většinu následovníků proroka Mohameda svatý měsíc začal. Ve videu muslimům popřál vše nejlepší a zopakoval, že se bude snažit vztahy mezi islámským světem a Spojenými státy zlepšit.

Obama slavnostní recepcí navázal na tradici svého předchůdce George W. Bushe, který těchto akcí uspořádal celkem osm. Jejich smyslem je ukázat, že americká válka proti islamistickým extremistům není válkou proti islámskému náboženství jako takovému.

Na rozdíl od Bushe je ale podle listu The New York Times tento Obamův počin u americké veřejnosti věrohodnější. Od bývalého republikánského prezidenta jej odlišuje zejména jeho nesouhlasný postoj k válce v Iráku i k Izraeli.

Obama slavnostní recepcí navázal na tradici svého předchůdce George W. Bushe.
Obama slavnostní recepcí navázal na tradici svého předchůdce George W. Bushe. | Foto: Reuters

Ledy tají

O vylepšení image americké společnosti v očích islámského světa Obama usiluje už od nástupu k moci.

"Přijel jsem sem, abych pomohl najít nový začátek mezi Spojenými státy a muslimským světem, založený na společných zájmech a vzájemném respektu," prohlásil Obama v červnu během klíčové mise na Blízký Východ.

O průlom ve vzájemných vztazích mezi USA a islámským, potažmo arabským světem, po odchodu George Bushe z Bílého domu jsou i nedávno obnovená jednání se Sýrií, s kterou Amerika přerušila jakýkoli styk po atentátu na libanonského premiéra Rafíka Harírího v roce 2005.

Na celém světě dodržuje ramadán více než miliarda muslimů, pro něž je tento měsíc obdobím duchovní očisty skrze půst, sebeodříkání a modlitby.

 

Právě se děje

Další zprávy