reklama
 
 

Obama dostane k Vánocům dárek. Zdravotnickou reformu

21. 12. 2009 17:05
Hlasování o reformě je naplánováno na Štědrý večer v sedm večer, podle všeho projde

Washington - Americký prezident Barack Obama zřejmě dostane k Vánocům ten nejhezčí dárek, který si mohl přát. Podle všeho totiž Senátem projde reforma zdravotnictví, největší Obamova priorita. Právě hlasování v horní komoře Kongresu je klíčové, republikáni ho tu totiž mohou poměrně jednoduše procedurálně blokovat.

Republikáni mají v Senátu 40 křesel a stačí jim jen jeden demokratický hlas a návrh půjde k ledu. Vzhledem k povaze reformy považované za největší revoluci v americkém zdravotnictví od poloviny šedesátých let tak museli demokraté bojovat o každého (demokratického) senátora.

Obavy ze ztráty podpory voličů mají zejména zástupci států, které jsou tradičně republikánské.

Na Štědrý večer v sedm hodin

Nakonec však demokraté uspěli a v pondělí v jednu hodinu ráno Senát hlasováním ukončil formální debatu o návrhu reformního zákona. O samotné reformě se bude hlasovat na Štědrý den v sedm hodin večer.

Jak se očekávalo, pro zvedlo ruku všech 58 demokratů a dva nezávislí senátoři, kteří jsou členové jejich klubu, proti bylo všech 40 republikánů.

„Prosadíme to před Vánoci a bude to jeden z nejlepších vánočních dárků, které kdy tento Kongres dal americkým občanům," pochvaloval si výsledek demokratický senátor Tom Harkin.

Podle republikánů je však tento návrh reformy špatný a Američané to za to demokratům v listopadových volbách spočítají.

„Je jasné, proč vládnoucí strana tento pozměňovací návrh ukuchtila potají, proč ho přednesla uprostřed sněhové bouře, proč nechala svolat Senát o půlnoci, určila jako hodinu hlasování jednu ráno a trvá na tom, aby to (reforma) prošlo před Vánoci," obvinil demokraty ze snahy uniknout pozornosti voličů republikán Lamar Alexander z Tennessee. „Nechtějí totiž, aby Američané věděli, co v ní je."

Peníze pro Nebrasku

Senátní reforma ustaví povinné pojištění pro téměř všechny Američany a počet pojištěných se odhadem zvýší o 30 milionů. Bez pojištění je dlouhodobě 48 milionů Američanů, tedy šestina obyvatel USA.

Reforma dále zavádí burzy pojištění, kde budou moci lidé jednoduše porovnávat ceny služeb pojišťovacích společností. Ty také nebudou moci odmítnout pojistit pacienty s chronickými onemocněními. Američané, kteří nemají vyšší příjem než je čtyřnásobek životního minima, se budou moci navíc ucházet o státní příspěvek, který jim pomůže pojištění zaplatit.

Debata v Senátu se pohnula kupředu poté, co své pochybnosti o projednávané verzi, „překonal" demokratický senátor za Nebrasku Ben Nelson. Jeho státu totiž balíček víkendových pozměňovacích návrhů přiřkl více peněz na program podpory pojištění chudých Medicaid. Návrh také neobsahuje federální finanční podporu potratům, proti které konzervativní demokrat vystupoval.

Těžit z balíčku budou i senátoři z Jižní a Severní Dakoty, Utahu a Wyomingu.

Už dříve podpořil současný návrh nezávislý senátor z Connecticutu Joe Liebermann, donedávna hlavní jazýček na vahách mezi demokraty a republikány.

Poutí v Senátu cesta zákona nekončí. Senátní verzi bude ještě nutné smířit se starším návrhem Sněmovny reprezentantů. Mezi oběma návrhy totiž existují značné rozdíly.

autor: Roman Gazdík | 21. 12. 2009 17:05

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama