Obama dal Kaddáfímu ultimátum, ten dál drtil povstání

Zahraničí Zahraničí
19. 3. 2011 7:20
V noci schválila RB OSN rezoluci proti Kaddáfímu. Co následovalo v pátek?
Britské stíhací letouny Tornado se začínají připravovat na možnou akci proti Kaddáfímu
Britské stíhací letouny Tornado se začínají připravovat na možnou akci proti Kaddáfímu | Foto: Reuters

New York - Režim diktátora Muammara Kaddáfího oznámil, že zastavuje bojové akce a vyhlašuje okamžité příměří.

Jak uvedl libyjský ministr zahraničí Músá Kúsa, Tripolis se rozhodl zastavit všechny vojenské operace, aby chránil civilisty v souladu s ve čtvrtek schválenou rezolucí Rady bezpečnosti OSN.  

Právě nová rezoluce Rady bezpečnosti přiměla Západ, aby se začal chystat k útoku na Kaddáfího.

Dala zelenou nasazení vojenské síly v Libyi. A vytvoření bezletové zóny.

Pokud Kaddáfí příměří nedodrží, může najisto počítat s nálety francouzských a britských vojenských letadel. Za cíl by mohla mít zničení jeho tanků.

Z Libye přicházejí zprávy, že na některých místech se o příměří skutečně nedá hovořit. Kaddáfího jednotky údajně nadále ostřelují Misurátu na západě země a tvrdě se bojuje u Adžedábíje nedaleko Benghází.

Sám Kaddáfí rezoluci Rady bezpečnosti označil za nový kolonialismus.

V sobotu se v Paříži sejdou ke společnému jednání zástupci USA, Evropské unie a Ligy arabských států. Očekává se, že letecké údery mohou začít během soboty.

Sobota 7:20 - Kaddáfí v záznamu odvysílaném dnes na televizní stanici Al-Džazíra řekl, že čtvrteční rezoluce Rady bezpečnosti OSN o zavedení bezletové zóny nad Libyí nemá žádné ospravedlnění. "Je to do očí bijící kolonialismus. Nemá žádné ospravedlnění. Bude mít vážné důsledky pro Středomoří a Evropu," řekl libyjský vůdce. 

23:07 - Při pátečním ostřelování Misuráty zemřelo podle tamních lékařů 38 lidí.

23:05 - Vlivný týdeník Der Spiegel kritizuje německou vládu za to, že se při hlasování o libyjské rezoluci v Radě bezpečnosti OSN zdržela hlasování. Podle časopisu se tak demokratická země zařadila po bok totalitní Číny a Ruska. Kromě Německa, Ruska a Číny se hlasování zdržely ještě Brazílie a Indie. 

23:03 - Kaddáfí porušuje rezoluci Rady bezpečnosti OSN tím, že jeho vojáci nadále postupují k Benghází. Bude čelit následkům, uvedla v rozhovoru pro televizi CNN americká velvyslankyně při OSN Susan Riceová.

21:53 - Náměstek libyjského ministra zahraničí slíbil, že vládní vojska nevstoupí do Benghází a že budou respektovat příměří.

20:57 - Podle televize Al-Džazíra Kaddáfího vojáci útočí na pozice povstalců 50 kilometrů před Benghází. I přes to, že vláda odpoledne vyhlásila příměří.

20:30 - Francie, Velká Británie a Spojené státy ve společném prohlášení vyzvaly Kaddáfího, aby stáhl své vojáky z měst, která dříve ovládali povstalci a aby do těch měst, která stále drží rebelové, obnovil dodávky vody, elektřiny a zemního plynu.

Americké letouny na základně Moron de la Frontera nedaleko Sevilly.
Americké letouny na základně Moron de la Frontera nedaleko Sevilly. | Foto: Reuters

19:50 - Obama v projevu prohlásil, že Kaddáfí jako vládce Libye ztratil veškerou legitimitu. Vyzval libyjského vůdce, aby stáhl své vojáky od Benghází, Misuráty, Adžedábíje a také ze Zavíje, kterou minulý týdnem vládní síly dobyly.

19:42 - Americký prezident Barack Obama dnes v projevu varoval Kaddáfího, aby se podřídil rezoluci Rady bezpečnosti OSN. V opačném případě bude podle Obamy čelit vojenské akci. "Všechny útoky na civilisty musejí skončit," uvedl americký prezident. Ministryně zahraničí USA Hillary Clintonová předtím řekla, že cílem Washingtonu je odchod Muammara Kaddáfího z čela Libye.

18:20 - Na webové stránce televize Al-Džazíra se objevila informace ze sociální sítě Twitter. Jeden z libyjských uživatelů v ní tvrdí, že u města Adžedábíja, jižně od Benghází, se odehrávají těžké boje mezi Kaddáfího jednotkami a rebely.

17:35 - Šéf francouzské diplomacie Alain Juppé uvedl, že k úderům na libyjské cíle je vše připraveno a mohou začít kdykoliv.

17:27 - Libyjská vláda požádala Turecko a Maltu, aby jako nezávislí pozorovatelé dohlížely na dodržování příměří. Televize Al-Džazíra ale informuje o tom, že bombardování Misurátu pokračuje téměř nepřetržitě od dnešních dvou hodin ráno.

Britské stíhačky Tornado zřejmě půjdou do akce.
Britské stíhačky Tornado zřejmě půjdou do akce. | Foto: Reuters

17:26 - Španělsko je připraveno se zapojit do vojenské akce proti libyjskému režimu. Oznámil to premiér Zapatero. Vyslání španělských sil do akce ale musí schválit parlament.

17:22 - Deník Wall Street Journal s odvoláním na své zdroje napsal, že Egypt zřejmě tajně dodává rebelům přes hranici zbraně.

17:13 - Svědci tvrdí, že i přes vyhlášené příměří Kaddáfího bojovníci dál ostřelují město Misuráta, které drží povstalci jako svůj poslední opěrný bod na západě země.

16:50 - Americký prezident Barack Obama v pátek v 19. hodin našeho času učiní prohlášení k Libyi. Bude to jeho první veřejné prohlášení na toto téma od chvíle, kdy Rada bezpečnosti OSN vydala rezoluci povolující vojenský úder proti libyjskému vůdci Muammaru Kaddáfímu.

16:45 - Německá kancléřka Merkelová prohlásila, že se v sobotu zúčastní v Paříži summitu o Libyi.

16:30 - Kanadští představitelé sdělili, že do oblasti Středozemního moře odlétne v pátek večer šest letounů CF-18, aby se tam připojily ke kanadské fregatě, která tam už je. Tyto stroje mají pomoci vynutit bezletovou zónu nad Libyí, pokud se mezinárodní společenství k takovému kroku rozhodne.

16:20 - NATO na jednání v Bruselu se zatím neshodlo na tom, zda se zúčastní vojenských operací proti libyjskému vůdci Muammaru Kaddáfímu, povolených rezolucí OSN. Podle diplomatů ale odpor Německa a Turecka k takovému kroku slábne.

16:10 - Tunisko se nezúčastní podle mluvčího tuniské vlády žádné vojenské operace v Libyi.

16:05 - Americká ministryně zahraničí Clintonová řekla, že USA požadují, aby se Kaddáfího síly stáhly z východních oblastí Libye. Dále prohlásila, že "konečným výsledkem" rezoluce OSN musí být odchod plukovníka Kaddáfího.  

Kaddáfí musí pryč, prohlásila ministryně zahraničí USA Clintonová
Kaddáfí musí pryč, prohlásila ministryně zahraničí USA Clintonová | Foto: Reuters

16:00 - Itálie hodlá uzavřít své velvyslanectví v Tripolisu. Řekl to v pátek italský ministr zahraničí Franco Frattini v parlamentu. Řím již předtím sdělil, že hodlá hrát aktivní roli v jakékoli operaci proti Kaddáfímu a poskytne pro tyto potřeby své základny.

15:55 - Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová prohlásila, že rezoluce OSN znamená jen první krok, pokud jde o Libyi. Mezinárodní společenství podle ní bude zvažovat další možnosti.

15:45 - Libyjský povstalecký východ je skeptický k příměří vyhlášenému vládou plukovníka Kaddáfího a považuje je zatím za lest, která má obalamutit Západ.

15:30 - Kanada je povzbuzena zprávami, že Libye vyhlásila příměří, přesto posílá stíhací letouny potřebné k případnému vynucení bezletové zóny nad Libyí. Sdělil to kandaský premiér Stephen Harper.

15:00 - Generální tajemník OSN Pan Ki-mun řekl na tiskové konferenci v Madridu, že Libye musí přijmout všechny požadavky rezoluce Rady bezpečnosti.

14:40 - Libyjské vládní síly stále ostřelují Misurátu z těžkých zbraní. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na lékaře v tomto městě, který řekl, že bylo zabito 25 osob.

14:35 - Generální tajemník OSN Pan Ki-mun řekl v Madridu, že se v sobotu setká s evropskými a africkými představiteli, aby s nimi jednal o Libyi.

14:25 - Cena ropy po pátečním oznámení Libye, že zastavuje vojenské akce a přijímá rezoluci RB, klesla. Směsná ropa Brent zlevnila o 92 centů na 113,98 za barel a americká lehká ropa zlevnila o 59 centů na 100,83 dolarů za barel.

14:18 - Britský premiér Cameron prohlásil v rozhovoru pro BBC, že Kaddáfí bude posuzován podle činů a ne podle slov.

14:10 - Libyjští povstalci v Misurátě tvrdí, že odrazili útok vládních vojsk na toto město. Sdělila to agentura Reuters.

Povstalci oslavují rozhodnutí Rady bezpečnosti OSN v Tobruku.
Povstalci oslavují rozhodnutí Rady bezpečnosti OSN v Tobruku. | Foto: Reuters

14:06 - I po libyjském vyhlášení příměří zůstáváme v pohotovosti, oznámila Francie. S tím, že hrozba ze strany Kaddáfího jednotek zatím nepominula.

14:02 - Libyjský ministr zahraničí Músá Kúsa se zavázal, že Libye bude chránit cizince a jejich majetek.

13:51 - Tripolis přijímá rezoluci Rady Bezpečnosti o bezletové zóně a vyhlašuje okamžité příměří. Sdělil to libyjský ministr zahraničí Músá Kúsa.

13:44 - Libye se rozhodla zastavit všechny vojenské operace, aby chránila civilisty v souladu s rezolucí RB OSN o bezletové zóně. Uvedla to stanice BBC s odvoláním na libyjského ministra zahraničí.

13:35 - Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí spáchá válečný zločin, pokud naplní svou hrozbu a bude v hlavní povstalecké baště Benghází útočit i na civilisty. Prohlásil to hlavní žalobce Mezinárodního soudu v Haagu Luis Moreno-Ocampo.

13:30 - Britský parlament bude o otázce Libye hlasovat v pondělí, což však podle mluvčího britského premiéra Camerona v žádném případě neznamená, že by se Británie již předtím nemohla připojit k jakékoli vojenské operaci týkající se této země.

13:16 - Vzdušný zásah nad Libyí "není stoprocentně promyšlený", řekla německá kancléřka Angela Merkelová. Odůvodnila tak rozhodnutí Německa, které se při nočním hlasování o rezoluci zdrželo.

Britský premiér David Cameron oznámil, že Británie začíná s rozmisťováním letounů na základnách, z nichž budou startovat do akcí proti Kaddáfímu.
Britský premiér David Cameron oznámil, že Británie začíná s rozmisťováním letounů na základnách, z nichž budou startovat do akcí proti Kaddáfímu. | Foto: Reuters

13:10 - Libyjská opozice, osmělená díky rezoluci RB OSN povolující zřízení bezletové zóny nad Libyí, chce během pátku v hlavním městě Tripolisu uspořádat demonstraci, na níž bude volat po skončení vlády plukovníka Kaddáfího.

13:01 - Evropská organizace pro bezpečnost leteckého provozu Eurocontrol zakázala všechny lety do Libye.

12:30 - Cameron sdělil, že se v sobotu zúčastní pařížského summitu o Libyi, na němž bude jednat s francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym a arabskými vůdci o dalším postupu.

12:25 - Britský premiér David Cameron oznámil, že Británie začíná s rozmisťováním letounů na základnách, odkud by mohla startovat k operacím potřebným k vynucení bezletové zóny nad Libyí.

12:18 - Německo, které se při hlasování v Radě bezpečnosti zdrželo, se v Libyi nebude vojensky angažovat. Spolková vláda chce ale USA nabídnout, že posílí svou vojenskou přítomnost v Afghánistánu. Američané by tak mohli uvolněné kapacity využít v severní Africe.

12:14 - Česko k vojenskému zásahu proti libyjskému diktátorovi Muammaru Kaddáfímu zaujalo chladný přístup. Do vojenské akce se Češi nezapojí, zároveň ale proti opatřením nehodlá česká diplomacie vystupovat na půdě NATO. "Když je mandát Rady bezpečnosti, tak je to z pohledu mezinárodního práva pokryté. Účastnit se budou jen ty země, které na to mají vojenskou kapacitu," řekl v pátek Aktuálně.cz ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. "Nevím o žádných našich křižnících ve Středozemním moři," dodal.

12:02 - Libyjská armáda od páteční noci bombarduje Misratu, poslední město na západě země, které ještě drží povstalci. Podle francouzského listu Figaro zemřeli čtyři lidé, 70 dalších bylo zraněno.

10:30 - Britský deník Daily Telegraph napsal, že britské královské letectvo může být zapojeno do akce nad Libyí už během pátku.

10:16 - Podle evropských letových kontrolorů je vzdušný prostor nad Libyí pro všechna letadla kompletně uzavřen.

9:31 - Televize Al-Džazíra hlásí: Kaddáfího syn Sajf Islám chce do Benghází, bašty protivládních povstalců, poslat protiteroristické jednotky.

9:00 - Mluvčí francouzské vlády hned ráno potvrdil, že Francie se do vojenské operace zapojí. Její letadla už jsou prý připravena ke startu na Korsice. Stejný postoj zaujaly Norsko a Austrálie. Čas začátku úderů a jejich přesné cíle odmítl mluvčí francouzské vlády uvést.

8:50 - Sajf Islám Kaddáfí, syn libyjského diktátora, řekl v americké televizi ABC, že jeho rodina z ohlášených leteckých útoků Západu "nemá strach". Bombardování Libye a zabíjení Libyjců lidem nepomůže, uvedl.

7:19 - Čína sice libyjskou rezoluci nevetovala, má k ní ale "vážné výhrady". Čínské ministerstvo zahraničí v oficiálním prohlášení uvedlo, že Čína je z principu proti nasazování vojenské síly při mezinárodních konfliktech. Respektuje prý suverenitu a teritoriální integritu Libye.

2:30 - Bílý dům oznámil, že Američané budou při "uvádění rezoluce do praxe" úzce spolupracovat s Francouzi a Brity.

Čtvrtek 23:39 - Rada bezpečnosti OSN schválila rezoluci, v níž odsouhlasila vojenský zásah na pomoc civilistům v Libyi. Pro hlasovalo deset zemí z patnácti, včetně USA, Francie a Velké Británie. Proti nebyl nikdo, pět států se zdrželo. Mimo jiné dvě velmoci s právem veta - Rusko a Čína.

 

Právě se děje

Další zprávy