Obama chce v Kodani novou smlouvu, nic však nenabídl

Roman Gazdík
18. 12. 2009 14:15
Prezident USA zatím žádné eso z rukávu nevytáhl
Americký prezident Barack Obama na summitu v Kodani.
Americký prezident Barack Obama na summitu v Kodani. | Foto: Reuters

Kodaň - Prezident USA Barack Obama dorazil do Kodaně a promluvil na summitu o klimatických změnách. Apeloval přitom na vznik nové mezinárodní dohody. Spekulace, že by však přijel s nějakým "esem v rukávu", se zatím ukazují jako liché.

Obama upozornil, že alespoň nějaká dohoda, je lepší než žádná dohoda.

"Žádná země nedostane všechno, co chce," řekl delegátům prezident USA, kterého agentura AP označila za "zjevně frustrovaného" a "netrpělivého".

Americký prezident však delegátům nic nového nenabídl. USA, které jsou po Číně největším znečišťovatelem CO2, nabízejí jen škrty necelé čtyři procenta.

Ministryně zahraničí Hillary Clintonová ve čtvrtek prohlásila, že Spojené státy se jsou ochotny podílet na vytvoření fondu, který bude po roce 2013 dávat rozvojovým státům 100 miliard dolarů ročně. Obama však žádné detaily neposkytl.

Generální tajemník OSN Pan Ki-Mun dle eurokomisaře pro životní prostředí Stavrose Dimase delegáty požádal, aby jednali i v noci z pátku na sobotu. Panova mluvčí to nicméně později popřela.

Dánové ve čtvrtek ráno představili pracovní verzi textu, který mluví o maximálním zvýšení globálních teplot o 2 stupně Celsia. Podle výpočtů klimatického sekretariátu OSN však nynější závazky tohoto cíle ani zdaleka nedosáhnou.

Ústupky v Kodani

Pracovní text také hovoří o finančním transferu chudým 100 miliard dolarů ročně od roku 2013. Do roku 2012 to má být 30 miliard ročně. Peníze mají jít na adaptaci na klimatické změny, které přijdou tak jako tak, a na to, aby chudé země svůj ekonomický růst založily na zelených technologiích.

Pro delegáty to byla perná noc. Někteří spali přímo v Bella Center.
Pro delegáty to byla perná noc. Někteří spali přímo v Bella Center. | Foto: Reuters

"Po více než dvě hodiny jsme vedli... velice přínosný a konstruktivní dialog," prohlásil dánský premiér Lars Lokke Rasmussen o nočních jednáních šestadvaceti hlav bohatých států, po kterém dále ladili detaily členové jejich delegací. Prezidenti a premiéři pak v pátek v diskuzích pokračovali od osmi hodin ráno.

Klíčovým ústupkem v jednáních o financích může být nová pozice Pekingu, který připustil, že je ochoten uvažovat o mezinárodním monitoringu emisních závazků jednotlivých států. Čína a Indie takové "narušování suverenity" dosud odmítaly.

Náměstek čínského ministra zahraničních věcí Che Ja-fej však v Kodani ve čtvrtek prohlásil, že je Čína připravena k "dialogu a spolupráci, která se nebude vměšovat, která nebude zasahovat do čínské suverenity."

Foto: Aktuálně.cz
Blog Vojtěcha Koteckého z Hnutí DUHA: Proč právě (dočasně) drhne summit v Kodani

Člen americké delegace vzápětí agentuře Reuters anonymně potvrdil, že došlo v jednáních s Čínou a dalšími rozvojovými státy o těchto věcech k pokroku. USA požadují od rozvojových států co největší transparentnost.

Souhlas rozvojových zemí se zřízením mezinárodního monitoringu emisních škrtů se objevuje i v pracovním textu.

Dva, nebo tři stupně?

Barack Obama se v pátek setká s čínským premiérem Wen Ťia-paem a bude zřejmě čelit ze všech stran požadavkům, aby se zavázal k ráznějším emisním škrtům. Americká administrativa v současné době plánuje snížit emise skleníkových plynů o necelá čtyři procenta oproti roku 1990, tedy pětkrát až osmkrát méně než EU.

Sochy z instalace "Puls Země" před jednacím centrem v Kodani. Instalace má upozornit na důsledky klimatických změn pro chudé státy.
Sochy z instalace "Puls Země" před jednacím centrem v Kodani. Instalace má upozornit na důsledky klimatických změn pro chudé státy. | Foto: Reuters

Právě ohledně emisí se dnes státníci zřejmě nedohodnou a v pracovní verzi závěrečného textu zmínky o závazcích průmyslových zemí chybí. 

Klimatický sekretariát OSN ve svém novém dokumentu varuje, že pro dosažení teplotního limitu dvou stupňů Celsia je třeba udržet emise na 44 gigatunách skleníkových plynů ročně. Nynější závazky toto číslo zvýší o 1,9 až 4,2 gigatun.

To by znamenalo nárůst o další jeden stupeň Celsia.

Pracovní text hovoří o tom, že i po Kodani bude nutné dál jednat. Právně závazná smlouva - která měla vzejít právě ze summitu v dánské metropoli - má být hotova do konce roku 2010.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 minutami

Vyhlaste klimatickou nouzi, žádá německý aktivista. Už 27 dní drží hladovku, nyní přestal pít

Klimatický aktivista Henning Jeschke, který od 30. srpna drží v Berlíně hladovku, dnes přestal přijímat tekutiny. Pít dnes přestala také Lea Bonaseraová, která začala držet hladovku tento týden. Dvojice protestní akci vystupňovala poté, co sociálnědemokratický kandidát na kancléře Olaf Scholz nevyslyšel jejich ultimátum a veřejně neprohlásil, že v Německu panuje stav klimatické nouze. Scholz oběma přislíbil, že se s nimi sejde až po volbách.

Hladovkáři původně žádali, aby se s nimi do čtvrtka sešla trojice kancléřských kandidátů. Těmi jsou vedle Scholze konzervativec Armin Laschet a Annalena Baerbocková ze strany Zelených. Trojice původně oznámila, že s aktivisty bude jednat po volbách. Později organizátoři protestu uvedli, že Baerbocková ve čtvrtek tábor hladovkářů na louce u Sprévy nedaleko sídla parlamentu a kancléřství navštívila a s mladými lidmi hovořila.

Ve čtvrtek aktivisté vyhlásili nové ultimátum, které se týkalo jen Scholze, protože Laschet podle nich zcela zklamal. Sociálnědemokratický kancléřský kandidát výzvu k veřejnému prohlášení o klimatické nouzi nesplnil, Jeschkeho a Bonaseraovou nicméně vyzval, aby hladovku ukončili. Opětovně slíbil, že společné setkání se může uskutečnit po volbách.

"Scholzovi přes rty ani jednou nepřešel výraz ´klimatická nouze´," řekl na videu zveřejněném na Twitteru 21letý Jeschke, když oznamoval, že přestává přijímat tekutiny.

Hladovku původně zahájilo 30. srpna sedm aktivistů, šest z nich ale začalo postupně opět jíst. Tento týden se k Jeschkeovi, který odmítá potravu jako poslední z původní skupiny, přidala 24letá Bonaseraová. Dnes oba přestali také pít.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Stovky ruských komunistů protestují v Moskvě proti výsledkům voleb

Stovky přívrženců ruských komunistů se v sobotu zapojily v centru Moskvy do protestu proti výsledkům parlamentních voleb z konce minulého týdne. Moskevská radnice akci nepovolila s odkazem na omezení kvůli pandemii covidu-19, policisté nicméně zatím nezakročili.

Agentura TASS uvedla, že na Puškinově náměstí se podle policie sešlo asi 400 lidí. Zpravodaj německé agentury DPA odhadl účast na zhruba tisícovku osob, podle něho je na místě množství příslušníků bezpečnostních složek a policejních kamionů. Policisté z reproduktorů pouštějí hlasitou hudbu, aby účastníci protestů neslyšeli projevy organizátorů, jinak ale proti demonstraci zatím nezasáhli.

Vládnoucí strana Jednotné Rusko ve Státní dumě, dolní komoře ruského parlamentu, obsadí 324 z celkových 450 křesel, což znamená dvoutřetinovou většinu, která je potřebná ke změně ústavy. Komunisté (KPRF) získali 57 mandátů, třetí Spravedlivé Rusko 27, Liberálnědemokratická strana Ruska (LDPR) Vladimira Žirinovského 21 a loni založená strana Noví lidé 13. Po jednom zástupci budou mít Vlast, Strana růstu a Občanská platforma. Do parlamentních křesel usedne i pět nezávislých poslanců.

Opozice a volební pozorovatelé mají podezření, že vládnoucí strana blízká prezidentu Vladimiru Putinovi dosáhla vítězství i za pomoci podvodů. Žádají mimo jiné přepočítání elektronicky podaných hlasů, které byly podle ní systematicky falšovány.

Aktualizováno před 1 hodinou

Tálibán pověsil na náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb

Signalizuje to návrat některých metod, k nimž se islamistické hnutí uchylovalo v minulosti, poznamenala agentura. Muž, jenž provozuje na náměstí lékárnu, agentuře popsal, že na místo byla přinesena čtyři těla, z nichž tři skončila vystavená na dalších náměstích ve městě. Tálibové podle něj lidem sdělili, že čtveřice se podílela na únosu a policie je zabila. Tálibán se zatím oficiálně nevyjádřil.

Místní policejní velitel, kterého dosadil Tálibán, později uvedl, že čtveřice zemřela při přestřelce s táliby při vysvobozování uneseného muže a jeho syna. Při boji podle něj únosci zranili jednoho člena Tálibánu a civilistu. Unesené se prý povedlo osvobodit.

Núruddín Turábí - jeden ze zakladatelů radikálního islamistického hnutí a hlavní zastánce přísného výkladu islámského práva v době, kdy Tálibán vládl v Afghánistánu poprvé, řekl tento týden agentuře AP, že uskupení hodlá opět provádět popravy a utínat ruce. Podle jeho slov se to ale možná nebude dít veřejně jako v minulosti.

Od chvíle, kdy Tálibán v polovině srpna převzal kontrolu na asijskou zemi, mnozí Afghánci i svět s obavami sledují, zda tálibové obnoví tvrdou vládu z druhé poloviny 90. let, kdy hnutí Afghánistán spravovalo poprvé. Vůdci radikálního uskupení zůstávají zakořeněni v hluboce konzervativním a tvrdém světonázoru, ačkoliv přijímají technologické změny jako jsou mobilní telefony, poznamenala AP.

Představitelé Tálibánu dříve prohlásili, že nebudou opakovat fundamentalistickou politiku předchozí vlády svého hnutí.

Další zprávy