Obama černé Africe slíbil, že naváže na Bushe

Roman Gazdík
11. 7. 2009 17:08
Keňa, kde se narodil jeho otec, není podle něj dostatečně demokratická
Barack Obama a ghanský prezident John Atta Mills na billboardu v hlavním městě Accře.
Barack Obama a ghanský prezident John Atta Mills na billboardu v hlavním městě Accře. | Foto: Reuters

Accra (Ghana) - Po půl roce funkčního období nového amerického prezidenta se obyvatelé subsaharské Afriky konečně dočkali.

Barack Obama nejdříve dvakrát navštívil Evropu a podnikl turné po Blízkém východě, nyní však zamířil i sem. A k rozhořčení Keňanů si nevybral jejich zemi, odkud pochází Obamův otec, ale přiletěl do Ghany.

Proč se rozhodl pro třiadvacetimilionovou zemi v Guinejském zálivu, osvětlil po rozhovorech s ghanským prezidentem.

"Domnívám se, že Ghana může být mimořádným vzorem pro celou Afriku v tom, jak dosáhnout úspěchu," prohlásil Obama v prezidentském paláci v Accře, který byl kdysi sídlem evropských obchodníků s otroky. Obama ocenil demokratické volby, mírumilovné předání moci a ekonomické reformy.

V dřívějším interview pro server AllAfrica.com připustil, že to se o Keni říci nedá. Povolební násilí na přelomu let 2007 a 2008 si tam vyžádalo více než tisíc obětí a ani po vzniku vlády národní jednoty nedošlo ke smíření rivalů Mwaie Kibakiho a Raily Odingy.

Obama v projevu před ghanským parlamentem slíbil, že bude pokračovat v politice svého předchůdce George Bushe a Spojené státy i pod jeho vedením budou podporovat boj s AIDS a dalšími nemocemi trápícími kontinent, jako je malárie nebo tuberkulóza.

Americký prezident zároveň zdůraznil, že USA budou podporovat demokratický vývoj v Africe. "Historie nabízí jasný verdikt: vlády, které respektují vůli lidu, vedou ekonomicky úspěšnější a stabilnější země než vlády, které tuto vůli nerespektují," řekl Obama ghanským poslancům.

Ti přijali jeho projev s nadšením: ještě před jeho začátkem skandovali Obamův volební slogan "Yes, We Can".

Ostrov stability

Ghana je jedním z ostrůvků relativní stability na neklidném západoafrickém pobřeží. Sierra Leone, Libérie a Pobřeží slonoviny, Guinea-Bissau je ovládána drogovými gangy a armádu tu nedávno zavraždila prezidenta. Nigérií zmítá povstání v deltě Nigeru.  Relativní stabilitě se těší Benin a sousední Togo.

"Dává to smysl, že Obama chtěl jet do Ghany. Protože Ghana je vše, čím my nejsme," napsala novinářka Ayisha Osoriová v nigerijském deníku This Day. "Ghana je zářným příkladem západoafrické země, kde došlo ke změně a daří se jí dobře."

Ghana se může pochlubit i dalšími úspěchy. Podle statistik Světové banky například snížila mezi lety 1992 a 2006 míru chudoby (počet lidí žijících za méně než dva dolary na den) z 52 procent na 28 procent a od roku 2001 roste její ekonomika ročně o více než 5 procent.

Foto: Aktuálně.cz

Podle odborníků je však stále co zlepšovat. Například Index lidského rozvoje OSN (HDI), který se pokouší vyjádřit celkovou kvalitu života pomocí údajů o chudobě, gramotnosti, přístupu k vzdělání, průměrné délky života, příjmů na osobu, míry chudoby apod., zařadil Ghanu na 142 místo ze 179 zemí. Stát také tvrdě zasáhla globální krize.

Pokorný prezident

Obama si vzal zřejmě ponaučení z kritiky svého projevu k muslimskému světu. Pronesl ho na počátku června v Egyptě, kterému vládne autoritativní prezident Husní Mubarak potlačující opozici.

Svůj nynější projev, ve kterém má představit politiku USA vůči Africe, tak Obama pronese v o dost demokratičtější zemi.

"Prezident Obama je tím nejpokornějším prezidentem, o kterém jsem kdy slyšela. Doufám, že jeho návštěva Ghany se stane symbolem. My Ghaňané i ostatní Afričané doufáme, že prezident Obama se nám bude snažit věci ulehčit. Jsme totiž také lidé," řekla Aktuálně.cz třiadvacetiletá obyvatelka Accry Martha Wilhemina Apapová.

I Obama je jen člověk. Na summitu G8 v Itálii v pátek ho zaujalo pozadí brazilské delegátky Mayory Tavaresové.
I Obama je jen člověk. Na summitu G8 v Itálii v pátek ho zaujalo pozadí brazilské delegátky Mayory Tavaresové. | Foto: Reuters

"I Afričané si zaslouží respekt, děkujeme bohu, že se stal prezidentem a že myslí na Ghanu a celou Afriku," dodává žena, která se v současné době uchází o práci v cestovní agentuře.

Jak se však předpokládalo, není Afrika v Obamově prezidentské agendě prioritou. V zahraniční politice se vedle řešení hospodářské krize a reformy mezinárodních finančních institucí zabývá především válkami v Iráku a Afghánistánu, blízkovýchodním konfliktem a jaderným a raketovým programem Severní Koreje.

Obama přesto po setkání s ghanským prezidentem ujišťoval, že Afrika nezůstane stranou jeho zájmu.

"Chtěl jsem po summitu G8 a návštěvě Moskvy přijet do africké země, abych dal najevo, že Afrika nebude od světového dění izolována," prohlásil Obama.

Afrika není prioritou

V případě Afriky zatím učinil pouze dvě věci. Zvláštním vyslancem pro Súdán, který se bude snažit vypořádat s humanitární krizí v Dárfúru a konflikty v relativně samostatném Jižním Súdánu, v březnu jmenoval svého přítele, generála Scotta Grationa.

John Atta Mills, ghanský prezident
John Atta Mills, ghanský prezident | Foto: Reuters

Stejný měsíc obnovil sankce proti Zimbabwe - přestože tam vznikla vláda národní jednoty, ve které zasedl i bývalý opoziční předák Morgan Tsvangirai, kterého Obama podporuje.

Tsvangirai, jenž volá po zrušení sankcí vůči ekonomicky zdevastované zemi, se v červnu vydal na turné po Evropě a USA, aby za ukončení sankčního režimu a zahraniční pomoc loboval. Úspěšnější než v EU (200 milionů dolarů) a v USA (73 milionů) však byl u čínské vlády. Ta mu nabídla pomoc ve výši téměř 950 milionů dolarů.

Ve svém projevu před ghanským parlamentem bude Obama zdůrazňovat důležitost vzdělání, technologií a demokratických institucí pro rozvoj chudých států. Americký prezident chce také Africe pomoci zvýšit produktivitu zemědělských plodin.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

LFA nabízí fotbalovým klubům předčasné vyplacení části financí

Ligová fotbalová asociace nabídla pomoc účastníkům první a druhé ligy, jimž pandemie nového typu koronaviru způsobila finanční problémy. Jednotlivé kluby budou moci v předstihu získat část květnové splátky peněz, které od LFA dostávají.

"Ligový výbor odsouhlasil možnost podpory členských klubů LFA, které se dostaly v důsledku aktuální situace do finančních potíží. Nabídne jim možnost předčasné úhrady části květnové splátky odměny hrazené klubům ze strany LFA," uvedl v tiskové zprávě předseda LFA Dušan Svoboda. Ligový výbor schválil pomoc klubům na dnešním jednání jednomyslně.

LFA vyplácí jednotlivým účastníkům první a druhé ligy, které řídí, podíl z prodeje televizních a marketingových práv a také ze sponzorských příspěvků. Kluby získávají finance v pěti ročních splátkách a právě jedna z nich měla přijít na řadu v květnu.

Další zprávy