Obama by byl skvělá chůva, i když má problémy se sliby

Zahraničí Michal Žák Zahraničí, Michal Žák
16. 10. 2012 16:00
Rozhodující bitva o Bílý dům se blíží. Volební deník nabízí střípky z kampaně

* Rozhodující bitva o Bílý dům se blíží. Američané budou nového prezidenta volit už 6. listopadu. Aktuálně.cz sleduje střípky (nejen) ze souboje Obamy a Romneyho ve volebním deníku, jenž vychází každý pracovní den odpoledne.

Profesorský Obama, novinový Romney

Co by měl Barack Obama udělat, aby si v noční debatě neuřízl ostudu, ale naopak vyhrál? Podle společnosti Quantified Impressions by neměl být profesorský, ale lidský. Analytici rozebrali proslovy obou řečníků z první debaty v Denveru. Nezabývali se přitom obsahem, ale jen volbou slov a délkou vět.

A zjistili, že složitost Obamova projevu odpovídala úrovni, která je běžná na akademické půdě či ve vědeckých textech. Mitt Romney naproti tomu udělal vše pro maximální porozumění diváky. Jeho jazyk se proto blížil tomu, který používají noviny či časopisy.

Romney posiluje

Mitt Romney získává navrch nejen v celoamerických průzkumech, ale i ve dvanácti státech unie, kde se boj o Bílý dům rozhodne. Podle čerstvého průzkumu Gallupova institutu a nejprodávanějšího deníku USA Today sice u registrovaných voličů stále vede Barack Obama, mezi těmi zbylými ovšem začíná zaostávat. Nejviditelnější je to u mužů, kde v klíčových státech ztrácí 8 % (ve zbylých 38 státech je to dokonce 13 %). V takzvaných "swing states" ovšem prezidentovi ubývá i podpora žen, kde má navrch o pouhé procento (ve zbytku je poměr sil 52:43).

Projděte si průzkumy týden po týdnu, stát po státu:

Chůva k pohledání

Před volbami se v USA objevují průzkumy nejrůznějšího ražení. Deník The Washington Post a televize ABC poněkud netradičně zjišťovaly, který kandidát je lepší. Kromě obvyklých dotazů, jako "kdo se lépe vypořádá s hospodářskou politikou?" totiž přišly na přetřes i méně virtuální záležitosti.

Tak například 49 % dotázaných by své dítě raději svěřilo Baracku Obamovi než Mittu Romneymu (36 %). Současného prezidenta by většina z nich uvítala i jako kapitána lodě, která se zmítá v bouři. A kupodivu 60 % by si ho vybralo, pokud by měli s jedním z kandidátů jít na bungee-jumping (Romneyho by v tomto případě volili jen dva z deseti dotázaných).

Střelci volí Romneyho

Proti Obamovi vede televizní kampaň za 1,3 milionu dolarů. Není tak velkým překvapením, že Národní střelecká asociace (National Rifle Association - NRA) podpořila Mitta Romneyho. Byť má na kontrolu zbraní obdobný názor jako Obama, snaží si vytvářet obraz politika, který je proti restrikcím. Pomáhá mu v tom i viceprezidentský kandidát a vášnivý lovec Paul Ryan.

Slibem nezarmoutíš

V lednu 2009 nastupoval do úřadu s nejsilnějším mandátem za celou generaci, většinou v obou komorách Kongresu a s řadou slibů, jež měly Spojené státy dramaticky změnit. Server Politico si posvítil na několik velkých závazků, které se Baracku Obamovi nepodařilo naplnit.

Jedním z hlavních témat letošních voleb je zadlužení USA. Ačkoliv Obama sliboval, že dluh zvládne osekat na polovinu, realita je jiná. Obama se brání, že v dobách celosvětové krize neměl jinou možnost než nasypat do ekonomiky miliardy dolarů.

Jiný případ je věznice Guantánamo na Kubě. "Nejpozději do roka bude uzavřeno," proklamoval prezident v lednu 2009. Nedlouho poté se ale z "do roka" stalo "jak nejdříve to půjde", aby vše skončilo u "snad jednou". O bezradnosti vlády se stovkami vězňů podezřelých z terorismu do značné míry svědčí i to, že Obama naposledy o Guantánamu veřejně mluvil v květnu 2009.

V neposlední řadě tu byl i příslib vyjednání smíru mezi Izraelci a Palestinci. Dopadl nicméně stejně jako řada politiků před ním. "Nedokázal jsem posunout mírový proces na Blízkém východě tak, jak jsem chtěl," přiznal letos v červenci.

 

Právě se děje

Další zprávy