Obama a Clintonová přitvrdili. Častují se urážkami

rak
22. 1. 2008 17:15
Pro Američany je přijatelnější černoch než žena
Bude v Bílém domě žena nebo Afroameričan?
Bude v Bílém domě žena nebo Afroameričan? | Foto: Reuters

Myrtle Beach/Praha - Jestli někdo sepíše historii letošních prezidentských voleb v USA, u pojmu "urážky" najdou čtenáři v rejstříku datum s předposledním lednovým pondělím.

V noci na dnešek se totiž v předvolební kampani - a to vůbec poprvé - spustila lavina osobních útoků a výtek. Během televizní debaty zatím opozičních demokratů.

A kdo byli pomyslní "kohouti v ringu"? Favorité Demokratické strany v boji o křeslo prezidenta: senátor státu Illinois Barack Obama a bývalá první dáma, newyorská senátorka Hillary Clintonová.

"Jsou v této debatě tři lidi, nebo jen dva?" musel se diváků i sám sebe ptát severokarolínský senátor John Edwards, který televizní debatu jako stranické číslo tři absolvoval spolu s nimi.

Celou dobu hrál totiž druhé housle.

Rozbuška: Bill Clinton

Jako první zaútočil Obama. Clintonovou obvinil z toho, že pro zvolení udělá cokoliv.

Neopomněl se opřít také do jejího manžela, který prý rozšiřuje lži. Senátorovi vadí hlavně poznámky, podle kterých je obdivovatelem někdejšího republikánského prezidenta Ronalda Reagana.

"Teď jsem tady já, ne on," reagovala před kamerami Clintonová. "Ok, někdy je těžké říct, proti komu vlastně kandiduji," oponoval Obama.

"Zatímco jsem pracoval v ulicích, sledoval lidi, jak se jejich pracovní místa převádějí do zámoří, seděla jste jako právník ve správní radě (obchodního řetězce) Wal-Martu," rozlítil se první černošský kandidát na šéfa Bílého domu.

Clintonová s obranou nečekala. "Zatímco já bojovala proti (republikánské) politice, pracoval jste jako právník pro svého donátora Tonyho Rezca, místního chicagského nájemce."

Senátor Edwards neměl šanci v poslední televizní debatě zazářit. Show mu
Senátor Edwards neměl šanci v poslední televizní debatě zazářit. Show mu | Foto: Reuters

Antoin Tony Rezco je teď vyšetřován pro podvod. Dříve Obamovi daroval peníze na kampaň, ten je poté věnoval na charitu.

Žena, nebo černoch? Černoch

Slovní bitva přišla pro obě demokratické hvězdy v době, kdy je čekají důležité primárky v Jižní Karolíně. Sobotní hlasování je zlomové zejména pro Obamu.

Po jeho zářivém vítězství z prvního kola následovala série porážek. Clintonová dokázala zvítězit v New Hampshire, Michiganu i Nevadě.

Na americkém jihu však mezi voliči převažují Afroameričané. Nejen u nich má Obama velké šance.

Poslední průzkum televize CNN ukázal, že na prezidenta černé pleti je připraven i zbytek amerického národa: přesně 72 % procent bílých a 61 % černých obyvatel. Raději by tedy ve funkci nejvlivnějšího člověka světa viděli černocha než ženu.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Boxerka Gajdová má z juniorského MS bronzovou medaili

Boxerka Veronika Gajdová získala na juniorském mistrovství světa bronzovou medaili. V semifinále váhy do 60 kg prohrála 1:4 na body s Indkou Vinkou.

Členka Sportovního klubu Boxing Praha se v polských Kielcích postarala o třetí českou medaili ze světového šampionátu juniorů a první v kategorii juniorek. Navázala na bronz Petra Barvínka z roku 2000 a medaili stejné hodnoty Zdeňka Chládka z roku 2008.

Gajdová na turnaji zaznamenala dvě vítězství. Nejprve zdolala jednoznačně 5:0 moldavskou soupeřku Cristinu Chiperovou a do semifinále postoupila po boji s Badmaarag Ganzorigovou z Mongolska, kterou zdolala 3:2.

"Získat medaili na juniorském mistrovství světa je úžasný pocit. Boxuju teprve dva roky," uvedla vytáhlá česká boxerka na webu mezinárodní asociace AIBA. "Jsem vyšší než většina soupeřek v mé kategorii a můžu toho patřičně využívat," řekla Gajdová.

před 1 hodinou

Rusko bude mít brzy u hranic s Ukrajinou přes 120 tisíc vojáků, tvrdí ministr

Rusko bude mít brzy u hranic s Ukrajinou více než 120 tisíc vojáků, řekl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba. Podle šéfa ukrajinské diplomacie jsou v současné vypjaté situaci zapotřebí nové sankce proti konkrétním sektorům ruského hospodářství. V pondělí na jednání se svými protějšky z Evropské unie prý nicméně ukrajinský ministr necítil, že by evropské země měly v tuto chvíli "chuť" uvalit na Rusko další ekonomické postihy.

"Ruští vojáci stále přiházejí do blízkosti našich hranic," prohlásil v úterý Kuleba na tiskové konferenci. "Během týdne čekáme, že celkové síly dosáhnou přes 120 tisíc vojáků," dodal s tím, že to neznamená, že se na tomto počtu navyšování ruských sil v oblasti zastaví. Kyjev podle Kuleby nechce válku ani další stupňování napětí, nelze však říci, jaké další kroky podnikne Moskva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy