O trvalý pobyt v Británii zažádalo 2,6 milionu přistěhovalců z EU, nejčastěji Poláci

ČTK ČTK
Aktualizováno 6. 2. 2020 23:10
Zhruba 2,6 milionu přistěhovalců ze zemí Evropské unie požádalo do konce loňského roku v Británii o povolení k trvalému pobytu. Takzvaný status usedlíka chtěli nejčastěji získat Poláci, Rumuni a Italové, vyplývá ze statistiky, kterou zveřejnilo britské ministerstvo vnitra. Češi podali přes 33 tisíc žádostí, Slováci více než 57 tisíc.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Poláků žádost podalo v období od konce srpna 2018 do konce loňského prosince více než 512 tisíc, Rumunů přes 435 tisíc a Italů téměř 291 tisíc. Na dalších místech žebříčku se umístili žadatelé z Portugalska, Španělska, Litvy a Bulharska. Více než 100 tisíc žadatelů už bylo jen z Francie.

Podle odhadů žije v Británii možná až 3,6 milionu občanů sedmadvaceti zemí Evropské unie. Čechů tam podle odhadů českého velvyslanectví v Londýně žije mezi 65 a 80 tisíci.

Od českých občanů dostaly britské úřady celkem 33 030 žádostí. Status usedlíka, na který mají nárok unijní občané žijící v Británii více než pět let, přitom dostalo 20 930 Čechů. Takzvaný předběžný status usedlíka, který dostávají lidé s pobytem kratším než pět let, dalších 7800. Celkem 170 žádostí bylo buď neplatných, nebo je žadatelé stáhli.

Počet odmítnutých žádostí britské ministerstvo vnitra "z důvodů citlivosti" nezveřejnilo. Není tak jasné, kolik ze zbývajících podaných 4130 žádostí je nezpracovaných a kolik zamítnutých.

Z celkového počtu 2,6 milionu žádostí od unijních občanů jich britské úřady 2,3 miliony už vyřídily s kladným výsledkem. Ani zde není jasné, kolik ze zbylých žádostí na vyřízení čeká a kolik jich bylo zamítnuto.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Pivovary budou zřejmě trvale osvobozeny od daně za vylité pivo, u poslanců zákon prošel

Pivovary zřejmě budou i do budoucna osvobozeny od spotřební daně za vylité nebo jim vrácené pivo. Změnu zákona o spotřebních daních, která s tím počítá, tento čtvrtek ve zrychleném jednání ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nyní ji dostane k projednání Senát. Uvedený princip vracení daně platí již v souvislosti s koronavirovou krizí, ale jen do konce letošního roku. Schválená předloha ho zavádí trvale.

"Je potřeba, aby vylité pivo pod dohledem celní správy se od daně osvobodilo a ta daň se vrátila," řekla před poslanci ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Zákon podpořilo 94 z přítomných 95 poslanců. Sněmovna jednala v omezeném počtu, zákon přijala v předložené podobě. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy