O Rusku raději mlčte, vzkazují kritici Schröderovi

bh
18. 8. 2008 11:55
Německý exkancléř označil Saakašviliho za hazardéra

Berlín - Rozbuškou, která vyvolala konflikt na Kavkaze, byl vstup gruzínských vojsk do Jižní Osetie. Téměř navlas stejná slova, která ve svém komentáři použil český prezident Václav Klaus, zazněla o víkendu i z úst německého exkancléře Gerharda Schrödera.

Někdejší šéf rudo-zelené koalice v rozhovoru pro týdeník Der Spiegel označil gruzínského prezidenta Michaila Saakašviliho za hazardéra a varoval před brzkým přijetím Tbilisi do NATO.

Čtěte více: Merkelová: Gruzie je na cestě do NATO

I když Schröder nezastává žádnou politickou funkci, kritici v jeho angažmá vidí další podkopávání německé zahraniční politiky, kterou vede Schröderův stranický kolega a někdejší tajemník kancléřství Frank-Walter Steinmeier.

Foto: Aktuálně.cz
Sledujte konflikt v Gruzii minutu po minutě

„Schröder je momentálně nejprominentnějším hlasem Moskvy v Německu," řekl listu Passauer Neue Presse zahraničněpolitický mluvčí CDU Eckart von Klaeden.

A šéf bavorské CSU Erwin Huber byl ještě přímější. "Kdo pracuje pro Gazprom, měl by napříště v otázkách Ruska raději mlčet," prohlásil v narážce na exkancléřovo angažmá v dozorčí radě konsorcia Nord Stream, dceřiné firmy plynárenského gigantu, která prosazuje stavbu sporného baltského plynovodu.

Čtěte také: Europoslanci si chtějí posvítit na baltský plynovod

Právě Nord Stream, jehož jedna větev by měla vést přes Česko, považuje zejména sousední Polsko za projekt ohrožující Evropskou unii a polské zájmy. „Je to tíživé dědictví Schröderovy éry," napsal vloni v prosinci premiér Donald Tusk v deníku Bild.

Exkancléř vydal svou autobiografii také v ruštině.
Exkancléř vydal svou autobiografii také v ruštině. | Foto: Aktuálně.cz

Čtěte více: Trápí nás vyhnanci a plynovod, napsal Tusk do Bildu

Sama EU je však v otázce krize v Gruzii nejednotná. Zatímco pobaltské státy a Polsko jsou zcela jasně na straně Tbilisi, Německo a Francie vystupují mnohem opatrněji.

Čtěte také: EU váhá, jak se po krizi na Kavkaze postavit k Rusku

Sarkozy: Lisabon by pomohl

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy nicméně připomněl, že pokud by byla schválena Lisabonská smlouva, Unie by měla mluvit jedním hlasem.

Role stálého předsedy Rady EU by byla odpovídajícím diplomatickým nástrojem namísto izolovaných cest evropských politiků do Ruska a Gruzie, napsal Sarkozy pro list Le Figaro. 

 

Právě se děje

Další zprávy