O raketách ještě není rozhodnuto, varují Poláci

Martin Novák Martin Novák
3. 7. 2008 15:35
Premiér dnes opět jednal s velvyslancem USA
Tady by měla vyrůst raketová základna USA. Pokud Poláci kývnou.
Tady by měla vyrůst raketová základna USA. Pokud Poláci kývnou. | Foto: Roman Staněk, Aktuálně.cz

Varšava - Polsko-americká jednání o protiraketové obraně sice skončila, ale to ještě neznamená, že základna skutečně vyroste na území Polska.

Ministr zahraničí Bogdan Klich dnes potvrdil, že rozhovory byly uzavřeny, ale vláda ve Varšavě ještě své "ano" neřekla. Musí si pořádně prostudovat poslední nabídku, kterou jí Američané předložili.

"Ještě není konec. Musíme zvážit, zda americký návrh odpovídá našim představám,"  řekl dnes Klich deníku Rzeczpospolita.

Poláci chtěli výměnou za umístění deseti raket na svém území bezpečnostní záruky pro případ napadení Polska a také miliardy dolarů na modernizaci své armády.

Premiér Donald Tusk musí během několika dní rozhodnout.
Premiér Donald Tusk musí během několika dní rozhodnout. | Foto: Ludvík Hradilek

Vyjednávalo se osmnáct měsíců. Konečné polské rozhodnutí má přijít za několik dní. Nejpozději do 10.července, kdy by smlouvu mohla ve Varšavě podepsat americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová.

Ta by se tak jen přesunula z Prahy, kde má smlouvu o stavbě radarové části základny v Brdech podepsat 8. července.

Klich na přímý dotaz nevyloučil, že polsko-americká dohoda o základně může být uzavřena a ratifikována ještě v době prezidentského mandátu George Bushe. Ten opustí funkci v lednu příštího roku.

Americká strana potvrdila, že poslední návrh je opravdu poslední.

"Od nás už je to všechno. Čekáme na vyjádření Varšavy," citovala polská tisková agentura PAP jednoho z představitelů amerického ministerstva zahraničí.

Pokud Poláci nakonec řeknou "ne", USA už mají náhradníka: sousední Litvu. Ta už Američanům slíbila, že je ochotna základnu hostit, nedojde-li k dohodě s Polskem.

Jednání ale dál pokračují. Dnes se sešli k téměř hodinovému rozhovoru polský premiér Donald Tusk a americký velvyslanec ve Varšavě Victor Ash.

Jestliže vláda základnu schválí, v parlamentu zřejmě nebude mít takový problém s jejím "protlačením" jako český kabinet Mirka Topolánka. Naopak - má zajištěnou pohodlnou většinu.

Kromě vládní Občanské platformy premiéra Tuska a jejího koaličního partnera Polské lidové strany podporuje základnu i dnes opoziční konzervativní strana Právo a spravedlnost bratrů Kaczyńských. Ti jsou dokonce většími zastánci než nynější vláda.

Proti je tak pouze levicová opozice, sdružená ve straně Levice a demokracie.

Polská veřejnost se podle průzkumů veřejného mínění staví spíše proti základně, i když ne v takové míře, jako je tomu v České republice.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Světovými atlety roku jsou McLaughlinová a Duplantis

Nejlepšími atlety světa za rok 2022 jsou americká překážkářka Sydney McLaughlinová a švédský tyčkař Armand Duplantis. Na sociálních sítích to dnes oznámila Světová atletika. Oba ocenění v uplynulé sezoně několikrát překonali světový rekord.

McLaughlinová vlastní historické maximum z loňské vítězné olympiády v Tokiu. Na národním šampionátu zaběhla 400 metrů překážek za 51,41 a na mistrovství světa ještě ubrala nevídaných 73 setin (50,68).

Hned třikrát posunul vlastní rekordní výkon tyčkařský fenomén Duplantis, který se zastavil až na 621 centimetrech.

Další zprávy