O premiéra Montiho se v Itálii strhla rvačka

Radim Klekner Radim Klekner
17. 12. 2012 13:18
Montiho chtějí jako premiéra centristé i pravice, levice s ním počítá do vlády také
Příliš naslouchá EU a Berlínu, kritizoval premiéra Montiho Berlusconi...
Příliš naslouchá EU a Berlínu, kritizoval premiéra Montiho Berlusconi... | Foto: Reuters

Řím - V Itálii jej pro přísná rozpočtová opatření a zvyšování daní kritizuje každý, na tamní politické scéně se o něj ale před únorovými předčasnými volbami strhla doslova rvačka.

Italský premiér Mario Monti svou důslednou fiskální politikou zastavil zemi krok před propastí, a Evropská unie má pro něj proto jenom slova chvály. Italové zato na předsedu vlády nadávají, kde mohou, protože má na svědomí snížení jejich reálných příjmů. Dva měsíce před volbami je nicméně velmi žádaným zbožím.

Dokonce tak žádaným, že v hlavní politické síle na italské pravici, Lidu svobod (PdL) expremiéra Silvia Berlusconiho, kvůli němu hrozí rozkol.

Většina členů vedení strany by si totiž přála, aby za PdL kandidoval jako volební lídr a kandidát na úřad předsedy vlády právě Monti, její voliči jsou ale proti. U levicové Demokratické strany, která má velkou šanci volby vyhrát, je tomu právě naopak. Centristé z Unie křesťanských demokratů a středu (UDC) chtějí PdL předejít a tlačí na premiéra, aby přijal jejich nabídku, a to pokud možno hned.

"Pokud bude ministerský předseda zvolen jako společný kandidát pravého středu, zabrání se tím vítězství levice," citoval deník La Repubblica generálního tajemníka PdL Angelina Alfana. "Toto je příležitost, která se nemusí opakovat."

Berlusconiho předvolební trhák: zásnuby

Montiho nyní podporuje i sám Berlusconi, který ho minulý týden pro hospodářské výsledky jeho vlády ostře napadl a pak oznámil, že hodlá kandidovat na premiérský úřad. Jenomže potom mu jeho hlavní spojenec, protievropská Liga severu, oznámil, že s PdL nevytvoří předvolební koalici, pokud ji povede někdejší šéf kabinetu a Berlusconi rázem změnil názor.

...aby mu poté, co
...aby mu poté, co | Foto: Reuters

Bez Ligy severu je PdL bez šance volby vyhrát. Demokratická strana (PD) totiž potenciální spojence má v podobě formace Levice Ekologie a Svoboda (SEL) a uskupení Itálie hodnot bývalého milánského prokurátora Antonia di Pietra. 

Sedmašedesátiletý Berlusconi opředený skandály proto zatím pokračuje v předvolební kampani. Její součástí bylo i pondělní oznámení, že se zasnoubil se ženou o devětačtyřicet let mladší, než je on sám, ačkoliv rozvodové řízení s jeho v pořadí druhou manželkou Veronikou Lariovou ještě není u konce.

Zprůměrované výsledky průzkumů veřejného mínění přisoudily PD 32,7, PdL 15 a populistickému Hnutí pěti hvězd vedenému komikem Beppem Grillem 16,8 procenta hlasů. Grillo, tvrdě kritizující politický establishment v zemi, nemá zájem vstoupit do koalice s nikým.

Monti váhá

Monti se zatím ještě nevyjádřil, na čí stranu se přidá. Vzhledem k tomu, že UDC a některé podnikatelské kruhy, včetně šéfa automobilky Ferrari Luky de Montezemoly, preferují spojenectví politického středu, jemuž v případě, že půjde do koalice s levicí, průzkumy přisuzují až patnáct procent  hlasů, zdá se být Montiho volba jasná.

Zatímco jako premiéra koalice vedené PD si jej přeje 45 procent voličů levice, u stoupenců PdL má podporu jen 19 procent respondentů. Proti Montimu se z vedení Demokratické strany vyslovil pouze bývalý premiér Massimo d´Alema.

"Bylo by to proti logice a v jistém směru i morálně diskutabilní," řekl d´Alema agentuře Reuters. "Velice si ho vážím, věřím ale, že to neudělá."

Monti dokázal během dvanácti měsíců v úřadě snížit rozpočtový deficit na dvě procenta HDP. Vzhledem k tomu, že ekonomika země se letos propadla o přibližně stejný procentuální údaj, vyšplhalo se zadlužení Itálie na rekordní hodnotu převyšující dva biliony eur.

 

Právě se děje

Další zprávy