O jednoho méně. Další ze států USA zastavil trest smrti

ČTK ČTK
12. 2. 2014 14:20
Celkem 18 států USA zrušilo trest smrti úplně. Další vyhlásily přechodný zákaz
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz, Wikimedia Commons

Washington - Moratorium na trest smrti v úterý vyhlásil guvernér amerického státu Washington. Zdůvodnil to nerovným uplatňováním nejvyššího trestu.

Washington na severozápadním pobřeží USA je dalším z amerických států, které v posledních letech zastavují popravy. Celkem již 18 států trest smrti zrušilo úplně zákonem - naposledy loni Maryland. Další, jako Washington, vyhlásily přechodný zákaz.

"Rovnost před zákonem je základní odpovědností státu a v případě trestů smrti nejsem přesvědčen o tom, že tato rovnost před zákonem platí," řekl demokratický guvernér Jay Inslee na tiskové konferenci. "Kolem trestu smrti se objevuje příliš mnoho pochyb, v systému je dnes příliš mnoho chyb," dodal.

Nevyslovil se však pro úplné zrušení nejvyššího trestu a nezměnil devíti lidem odsouzeným v tomto státě k smrti trest na doživotí. Pokud nebude při příštích volbách v roce 2016 znovuzvolen, může se nový guvernér rozhodnout jinak. "Během mého funkčního období se popravovat nebude," řekl Inslee.

Souhlas i kritika

Jeho rozhodnutí uvítala Kathleen Taylorová z Amerického svazu pro občanské svobody. "O tom, kdo dostane trest smrti, rozhoduje víc než co jiného zeměpis a ekonomické prostředky," řekla.

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Republikánský poslanec washingtonského Senátu Mark Schoesler moratorium kritizoval. "Pokud by lidé a Kongres chtěli trest smrti zrušit, tak by to udělali," řekl.

Podle říjnového průzkumu Gallupova ústavu podporuje trest smrti 60 procent Američanů. Je to však nejméně od roku 1972, kdy pro bylo 57 procent respondentů. Nejpopulárnější byl nejvyšší trest v roce 1994, kdy bylo pro 80 procent Američanů.

Loni bylo popraveno v USA 39 lidí, zatímco v předcházejících dvou letech to bylo po 43 lidech. Nejvíce se na popravách podílí několik států jako Texas, Florida a Oklahoma.

Od roku 1981, kdy byl trest smrti ve Washingtonu obnoven, v něm bylo popraveno jen pět odsouzených. Od té doby byl v tomto státě zrušen jen jeden trest smrti. Podle Informačního střediska o trestu smrti to bylo v případě Benjamina Harrise.

Soudce v roce 1994 rozhodl, že právník, který Harrise v původním procesu hájil, byl nekompetentní.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Soud zamítl žalobu bývalého ředitele Národní galerie Fajta, který tvrdil, že jeho květnová výpověď z galerie byla neplatná. Verdikt není pravomocný.

před 1 hodinou

Basketbalisté Philadelphie a Miami drží domácí neporazitelnost

Basketbalisté Philadelphie zůstávají i nadále v této sezoně NBA před svými fanoušky neporažení. V hale Wells Fargo Center v úterý zdolali ve třináctém domácím zápase Denver 97:92. O dvě utkání kratší domácí neporazitelnost uhájilo i Miami, které zdolalo Atlantu až po prodloužení 135:121.

Výsledky NBA:

Charlotte - Washington 114:107, Miami - Atlanta 135:121 po prodl., Philadelphia - Denver 97:92, Portland - New York 115:87.

Další zprávy