Jsem v nebezpečí, stříleli po mně. O azyl v Německu žádá příbuzná syrského prezidenta Bašára Asada

Martin Novák Martin Novák
13. 6. 2017 16:43
Fatimu Masúd Asadovou postřelili členové její syrské rodiny kvůli sporům po zatčení jejího syna Sulajmána. Ten během hádky na dopravní křižovatce zavraždil plukovníka armády, což pobouřilo i stoupence režimu prezidenta Bašára Asada. Německé úřady ženě odmítly udělit azyl, podala odvolání.
Syrský prezident Bašár Asad.
Syrský prezident Bašár Asad. | Foto: Reuters

Düsseldorf - Mezi statisíci syrskými uprchlíky žádá o azyl v Německu blízká příbuzná prezidenta Bašára Asada.

Jde o vdovu po prezidentově bratranci Fátimu Masúd Asadovou. Překvapivé zjištění zveřejnil list Westfällische Nachrichten.

Syrská žena žije ve středisku pro běžence v okrese Warendorf nedaleko Münsteru v Severním Porýní-Vestfálsku.

Úřady ji tam přemístily z přijímacího střediska v Bad Berleburgu. Tam Asadovou napadali někteří syrští uprchlíci a vyhrožovali jí kvůli tomu, že patří k diktátorově rodině.

Syrský a libanonský pas

Do Německa přijela Fátima Masúd Asadová v létě 2016, v září požádala o azyl.

Okresní rada ve Warendorfu Olaf Gericke kritizuje fakt, že jeho úřad nikdo neinformoval o příchodu takto důležité osoby.

"Nikdo nekritizuje to, že je tady. Ale nemohou nám někoho přidělit, aniž bychom byli informováni o jeho rodinném zázemí. Že tato žena patří do rodiny syrského vládce přitom ministerstvo vnitra v Düsseldorfu vědělo," cituje Westfallische Nachrichten Gerickeho. Právě v Düsseldorfu sídlí vláda a ministerstva spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko. 

Žena má syrský a libanonský pas. Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky její žádost o azyl zamítl, Asadová se ale odvolala.

Její manžel a diktátorův bratranec Hilál Asad patřil velitelům elitních Národních obranných sil. Jednotek, které bojovaly na straně režimu.

V březnu 2014 ho povstalci zastřelili v bitvě o město Kasáb v severozápadní Sýrii.

Syn střílel na křižovatce

Asadův syn Sulajmán taky bojoval v jednotkách bránících režim.

6. srpna 2015 ale v centru města Latákíja zastřelil během hádky na dopravní křižovatce armádního plukovníka Hasana Šajcha. 

Vražda pobouřila i lidi, kteří podporují Asadův režim. Včetně členů alávitské náboženské komunity, do které Asadova rodina patří.

Sulajmána proto zatkla policie. Událost vyvolala v rodině rozkol, během kterého Sulajmánovu matku Fátimu postřelili a vážně zranili jiní dva příbuzní.

V roce 2016 proto ze Sýrie utekla. 

Spory mezi bratry

Spory ve vládnoucím syrském klanu nejsou ničím novým.

V roce 1983 se proti diktátorovi Háfizu Asadovi, otci současného prezidenta, postavil jeho bratr Rifát a pokoušel se o převrat. Po dohodě odešel do exilu, teď žije ve Francii.

Bratr současného syrského prezidenta Mahír přestal loni velet elitní 4. ozbrojené divizi syrské armády. Důvod není zcela jasný.

Podle některých zdrojů se tak stalo kvůli jeho vážným zraněním včetně amputace nohy, podle jiných pramenů nechtěli s Mahírem spolupracovat Rusové.

Režim prezidenta Bašára Asada byl v kritickém ohrožení během roku 2015, poměr sil na bojišti zvrátila právě ruská vojenská intervence. Udržela Asada u moci a vytlačila rebely z některých oblastí Sýrie, včetně východního Aleppa.

Když za svou zemi bojujeme, označujete nás za teroristy, když jsme vás žádali o pomoc při obraně naší země, nikdo nám nepomohl, říká Kassem Eid. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Maďarská opozice míří k vítězství v Budapešti, ve volbách zřejmě porazila Orbánovu stranu

V nedělních volbách starosty maďarské metropole Budapešti podle předběžných výsledků míří za vítězstvím kandidát sjednocené opozice Gergely Karácsony. S lehce nadpolovičním ziskem hlasů (50,1 procenta) poráží po sečtení bezmála tří čtvrtin hlasů kandidáta vládní strany Fidesz Istvána Tarlóse, jemuž vyjádřilo podporu 44,8 procenta budapešťských voličů. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž by se jednalo o největší vítězství maďarské opozice za posledních deset let.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Brazilci nedokázali porazit ani Nigérii, Neymar se zranil

Fotbalisté Brazílie ani ve druhém přípravném utkání v Singapuru nedokázali porazit soupeře z Afriky. S Nigérií dnes remizovali 1:1 stejně jako ve čtvrtek se Senegalem. Zápas nedohrála jejich největší hvězda, útočník Neymar odkulhal ze hřiště už ve 12. minutě se zraněným levým stehnem.

Sedmadvacetiletý Neymar ve čtvrtek odehrál stý reprezentační zápas a stal se sedmým brazilským fotbalistou, který to dokázal. Dnes ho ale už krátce po zahájení duelu musel vystřídat Philippe Coutinho.

Nigerijci v poločase vedli po brance Johna Ariba, který nebojácně vběhl do vápna, obhodil si stopera Marquinhose a prostřelil gólmana Edersona. Krátce po přestávce vyrovnal Casemiro, jenž zblízka doklepl do sítě míč odražený od břevna.

Brazilci po červencovém triumfu na Copě América ještě nezvítězili. Ve třech ze čtyř přípravných zápasů remizovali a s Peru prohráli.

Argentina bez potrestaného Lionela Messiho rozstřílela Ekvádor 6:1. Proti jihoamerickému soupeři si zahráli také Slováci, tým českého kouče Pavla Hapala remizoval v Bratislavě s Paraguayí 1:1.

Další zprávy