Falešná americká ambasáda, lukrativní byznys a mlha kolem. V africké Ghaně to fungovalo deset let

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
7. 12. 2016 18:40
V metropoli západoafrické Ghany fungovalo tajně deset let falešné americké velvyslanectví. Za nemalé poplatky prodávalo zájemcům údajná víza do USA. Podvedení Ghaňané, toužící po vysněných amerických vízech, často neměli šanci poznat, že se nejedná o pravou ambasádu. A později se nedokázali bránit.
Vízum USA
Vízum USA | Foto: Aktuálně.cz

Akkra – Fungovalo zhruba deset let. A mezi novináři a diplomaty dodnes budí malé pozdvižení. Falešné velvyslanectví Spojených států v africké Ghaně zvládlo celé desetiletí v tichosti prodávat údajná americká víza a falešné dokumenty až za 6000 dolarů za kus (přes 150 tisíc korun – pozn. red.). Nikdo z uživatelů si na to přitom nestěžoval. 

Podle zpravodaje BBC Sammyho Darka nejspíš proto, že oběti ghanských podvodníků pocházely z velmi chudých poměrů. Nikdy na opravdové ambasádě nebyly, a žádný rozdíl proto nemohly poznat. Na půdě falešného velvyslanectví navíc "pracovali" běloši, kteří automaticky budili dojem Američanů. Zákazníkům tak stačil pohled na vlající americkou vlajku a úředníky hovořící anglicky. A po pozdějším zjištění, že byli podvedeni, se neuměli bránit. 

"Falešná ambasáda hledala zákazníky v nejodlehlejších částech západní Afriky," vysvětlilo americké ministerstvo zahraničí v oficiálním prohlášení poté, co v létě na tento kuriózní případ přišlo. Podvodníci měli billboardy s reklamou vyvěšené nejen v odlehlých oblastech Ghany, ale taky Pobřeží slonoviny a Toga.

Autobus pro zájemce o doklady přijel přímo do vesnice, odvezl je do hlavního města, kde na ně čekal hotelový pokoj nedaleko domnělé ambasády Spojených států. Druhý den získali zákazníci za poplatek potřebné dokumenty – pohodlně a bez složitých formulářů i pohovorů. Na skutečném americkém velvyslanectví v ghanské Akkře se stály přitom dlouhé fronty. Autobus pak klienty odvezl zpátky domů.

Okradení lidé často nedokázali poznat, že se jedná o podvod. U ostatních převážila touha dostat se k vzácným americkým vízům co nejrychleji. Toho podvodníci ve velkém využívali. Jejich oběti zjistily nesrovnalosti až tehdy, když se pokusily do USA odjet. Protože ale pocházely z chudých oblastí, nikdo nedokázal dostat případ do médií.

Mlžili i Američané

O chodu falešného amerického velvyslanectví v Ghaně se toho jinak příliš neví. Úřady v USA začaly kuriózní případ řešit letos v létě. Do médií zpráva pronikla až nedávno.

Ministerstvo zahraničí USA odmítlo odpovědět na dotaz, kolik dokladů padělatelé v Ghaně celkově prodali, ani o jaký typ víz vlastně šlo. Podle informací americké televizní stanice Fox nicméně nikdo do Spojených států s falešným vízem z Ghany nakonec neodjel. 

Zpravodajský server BBC taky poukazuje na mlžení amerického ministerstva zahraničí. K případu oznámilo pouze to, že několik pachatelů už ghanské úřady zatkly a jiní jsou na útěku. Podle místních médií šlo pravděpodobně o zločineckou skupinu složenou Ghaňanů a Turků.  

 

Právě se děje

Další zprávy