Falešná americká ambasáda, lukrativní byznys a mlha kolem. V africké Ghaně to fungovalo deset let

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
7. 12. 2016 18:40
V metropoli západoafrické Ghany fungovalo tajně deset let falešné americké velvyslanectví. Za nemalé poplatky prodávalo zájemcům údajná víza do USA. Podvedení Ghaňané, toužící po vysněných amerických vízech, často neměli šanci poznat, že se nejedná o pravou ambasádu. A později se nedokázali bránit.
Vízum USA
Vízum USA | Foto: Aktuálně.cz

Akkra – Fungovalo zhruba deset let. A mezi novináři a diplomaty dodnes budí malé pozdvižení. Falešné velvyslanectví Spojených států v africké Ghaně zvládlo celé desetiletí v tichosti prodávat údajná americká víza a falešné dokumenty až za 6000 dolarů za kus (přes 150 tisíc korun – pozn. red.). Nikdo z uživatelů si na to přitom nestěžoval. 

Podle zpravodaje BBC Sammyho Darka nejspíš proto, že oběti ghanských podvodníků pocházely z velmi chudých poměrů. Nikdy na opravdové ambasádě nebyly, a žádný rozdíl proto nemohly poznat. Na půdě falešného velvyslanectví navíc "pracovali" běloši, kteří automaticky budili dojem Američanů. Zákazníkům tak stačil pohled na vlající americkou vlajku a úředníky hovořící anglicky. A po pozdějším zjištění, že byli podvedeni, se neuměli bránit. 

"Falešná ambasáda hledala zákazníky v nejodlehlejších částech západní Afriky," vysvětlilo americké ministerstvo zahraničí v oficiálním prohlášení poté, co v létě na tento kuriózní případ přišlo. Podvodníci měli billboardy s reklamou vyvěšené nejen v odlehlých oblastech Ghany, ale taky Pobřeží slonoviny a Toga.

Autobus pro zájemce o doklady přijel přímo do vesnice, odvezl je do hlavního města, kde na ně čekal hotelový pokoj nedaleko domnělé ambasády Spojených států. Druhý den získali zákazníci za poplatek potřebné dokumenty – pohodlně a bez složitých formulářů i pohovorů. Na skutečném americkém velvyslanectví v ghanské Akkře se stály přitom dlouhé fronty. Autobus pak klienty odvezl zpátky domů.

Okradení lidé často nedokázali poznat, že se jedná o podvod. U ostatních převážila touha dostat se k vzácným americkým vízům co nejrychleji. Toho podvodníci ve velkém využívali. Jejich oběti zjistily nesrovnalosti až tehdy, když se pokusily do USA odjet. Protože ale pocházely z chudých oblastí, nikdo nedokázal dostat případ do médií.

Mlžili i Američané

O chodu falešného amerického velvyslanectví v Ghaně se toho jinak příliš neví. Úřady v USA začaly kuriózní případ řešit letos v létě. Do médií zpráva pronikla až nedávno.

Ministerstvo zahraničí USA odmítlo odpovědět na dotaz, kolik dokladů padělatelé v Ghaně celkově prodali, ani o jaký typ víz vlastně šlo. Podle informací americké televizní stanice Fox nicméně nikdo do Spojených států s falešným vízem z Ghany nakonec neodjel. 

Zpravodajský server BBC taky poukazuje na mlžení amerického ministerstva zahraničí. K případu oznámilo pouze to, že několik pachatelů už ghanské úřady zatkly a jiní jsou na útěku. Podle místních médií šlo pravděpodobně o zločineckou skupinu složenou Ghaňanů a Turků.  

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy