Trumpovi věrní voliči vzkazují z New Yorku: Bude dál prezidentem a zachrání nás

Radka Zítková Radka Zítková
8. 12. 2020 6:09
Řada příznivců Donalda Trumpa ani měsíc po výhře Joea Bidena v amerických prezidentských volbách nepřestává věřit, že jejich favorit nakonec v Bílém domě zůstane. Hlasování označují za “zmanipulované a ukradené”. Nejde ale jen o voliče z amerických států, kde současný prezident vyhrál. Nedůvěru v systém popsali serveru Aktuálně.cz Trumpovi podporovatelé i v New Yorku.
Eric Nocera s transparentem Donalda Trumpa ve svém autoservisu v Brooklynu. Podnikatel stále věří, že jeho favorit zůstane i po lednové inauguraci v Bílém domě.
Eric Nocera s transparentem Donalda Trumpa ve svém autoservisu v Brooklynu. Podnikatel stále věří, že jeho favorit zůstane i po lednové inauguraci v Bílém domě. | Foto: Radka Zítková

Od naší zpravodajky - Je krátce před polednem a u autoservisu Erica Nocery v brooklynské čtvrti Park Slope se postupně vytváří fronta klientů, kteří přijeli na pravidelnou prohlídku. Ti, kdo spěchají, kývají na nabídku Ericova syna Daviana a nechávají si auto zkontrolovat od něj. Většina si ale navzdory chladnému počasí počká přímo na majitele.

Jeden po druhém pak najíždějí za Ericův bílý Jeep, na jehož zadním skle je nálepka podporující Donalda Trumpa.

"Jak se cítím měsíc po volbách? Nejsem ani trochu spokojený. Tyhle volby nám ukradli, stoprocentně ukradli. Joe Biden je jednoduše nemohl vyhrát," říká Eric Nocera ve stísněné kanceláři hned vedle dílny. "Neříkám to jen proto, že jsem příznivec Trumpa, Biden prostě neměl během kampaně žádnou podporu. Každý, koho znám, volil Trumpa, i lidé, do kterých byste to neřekli, gayové, lesby… všichni." Minimálně ve svém obchodě má pravdu, nikomu ze zaměstnanců všudypřítomné Trumpovy vlajky nevadí, naopak je vítají.

Padesátiletý podnikatel věří tomu, co o průběhu hlasování říká a tweetuje současný prezident. Stejně jako on opakuje, že republikánský kandidát během volební noci výrazně vedl a podpořilo ho víc Američanů než před čtyřmi lety. To, že na počet volitelů i celkový počet hlasů zvítězil demokrat Joe Biden, označuje za podvod zorganizovaný maďarsko-americkým miliardářem a filantropem Georgem Sorosem. Jako "úplnou blamáž" vnímá nadále i situaci ve státě Pensylvánie, kde podle něj "někdo po volbách jednoduše dodal Bidenovi hlasy podle potřeby".

Když ho Aktuálně.cz konfrontuje s oficiálními výsledky, počty korespondenčních hlasů a rozsudky soudů, které pochybení při sčítání hlasů v řadě amerických států jednoznačně odmítly, říká, že jim jednoduše nevěří. 

Trump prostě bude prezidentem

Nocera není jediný, kdo zpochybňuje závěry nezávislých institucí. Bidena jako vítěze nadále neuznává 70 až 80 procent republikánů, naznačují průzkumy společností YouGov nebo Ipsis. Třetina souhlasí s tím, aby Trump pokračoval v napadání výsledků u soudů, a 49 procent věří, že inaugurovaný bude v lednu právě on, nikoliv Biden.

Někteří analytici tvrdí, že reálná nedůvěra v systém možná není tak znepokojující, jak se na první pohled na vysoká čísla může zdát, protože respondenti v průzkumech mnohdy uvádějí spíše svá přání než to, čemu doopravdy věří. Brooklynský automechanik ale říká, že to není jeho případ. Trumpovi opakovaně přispěl na kampaň a peníze poslal i přímo na povolební soudní spory.

Prezident už takto od listopadového hlasování vybral přes 200 milionů dolarů (v přepočtu více než čtyři miliardy korun, pozn. red). 

Nocera očekává, že ve prospěch Trumpa nakonec rozhodne Nejvyšší soud USA, případně Kongres, a potvrzuje, že se příští týden chystá na demonstraci na Trumpovu podporu ve Washingtonu. "Já opravdu věřím, že bude dál prezidentem. A doufám, že ti, kdo mohou za podvody u voleb, skončí ve vězení," dodává.

Vyhrožují mi, tvrdí Trumpův volič

Stejný názor má i jeho syn, i když to s novináři nechce moc rozebírat. Daviano také volil Trumpa. Kvůli hrdé a viditelné podpoře svého kandidáta se ve volební den dostal spolu s otcem do potyčky před nedalekou volební místností, kam šel odevzdat svůj hlas.

Nocerovi k ní dojeli autem, které bylo po víkendové účasti na Trumpově mítinku stále bohatě ozdobené jeho hesly. Přítomní voliči na ně zavolali policii, otec se synem podle nich propagovali svého kandidáta méně než 30 metrů od místnosti, což volební zákon v New Yorku zakazuje. Na jednom z videí z místa je slyšet, jak majitel autoservisu říká jinému muži, že ho dostane do nemocnice. Daviano zase voliče, se kterým se dohaduje, vyzývá, aby se přestal schovávat za strážníka.

"Křičeli na nás a byli jednoduše přes čáru, když začali vyhrožovat fyzickým násilím," uvedla pro deník New York Post jedna ze svědkyň incidentu Kathy Park Priceová, která později žádala policii, aby přiměla oba muže odjet z místa. Policie uvedla, že porušení zákona nezaznamenala, ani jedna ze stran konfliktu si nepřála sepsat policejní zprávu.

Eric i Daviano trvají na tom, že nedělali nic špatného, a odmítají, že by - v jinak převážně liberálním okrsku - záměrně provokovali. "Nikoho jsme nezastrašovali, celé je to překroucené a vytržené z kontextu," tvrdí oba shodně.

Incident se dostal do médií, na sociálních sítích se objevila jména Nocerů i název jejich firmy. Ericovi a Davianovi začaly chodit výhrůžky, ve kterých je lidé označovali za rasisty, nacisty a homofoby. Oba tato označení odmítají a jsou přesvědčeni, že by se to nestalo, pokud by měli na autě plakáty Bidena.

"Tohle jsou zastrašovací taktiky, snaží se mě umlčet, protože fandím prezidentovi, ale nepovede se jim to," říká podnikatel.

"Nemůžu se dočkat, až někdo podpálí váš obchod," napsala Nocerovi žena ve zprávě.
"Nemůžu se dočkat, až někdo podpálí váš obchod," napsala Nocerovi žena ve zprávě. | Foto: Radka Zítková

O stálé zákazníky nepřišel. Kvůli desítkám negativních hodnocení na webech jako Yelp, kde uživatelé zanechávají recenze služeb, ale klesl počet nových klientů. Už tak jich přitom bylo málo kvůli pandemii covidu-19.

Nechci kvůli politice přijít o zákazníky

Podobného politického dopadu se bojí i Peter Papadatos, který má o šest bloků dál obchod se zvířecími potřebami. I proto nechce otevřeně říct, pro koho v listopadových volbách hlasoval, přestože přiznává, že je registrovaný republikán a že v roce 2016 volil Trumpa.

"Mám mezi hrstkou zbývajících zákazníků demokraty i republikány, nemůžu si dovolit přijít ani o jednoho z nich," říká Papadatos Aktuálně.cz. "Lidé se bojí chodit nakupovat a já se jim nedivím, ale nechci, aby kvůli politice přestali chodit ti, co ještě sem tam přijdou."

Jeho obchod patřil v době jarní uzávěry k těm, které mohly zůstat otevřené. Tržby přesto klesly, místo 700 dolarů denně, které prý vydělával před rokem, když podnik koupil, si v posledních dnech přijde na 50 až 80 dolarů. K přežití potřebuje podle svých slov alespoň 300. Nezbývá mu na nájem obchodu ani bytu a kvůli běžným účtům si musel několikrát vzít úvěr. V létě začal pro udržení svého byznysu vybírat peníze i na příspěvkové platformě GoFundMe.

"Všichni nakupují on-line, já si ale elektronický obchod nemůžu dovolit, prostě na něj nemám. Řada mých zákazníků je na tom podobně. Vím asi o devíti, kteří si tu už nemohli dovolit žít a odstěhovali se do středozápadních států, kde je levněji," vypráví Papadatos. Během rozhovoru se v obchodě staví majitel domu a připomíná mu, že znovu nezaplatil.

Peter Papadatos a jeho kočka Lucy. Majitel zverimexu volil Trumpa v roce 2016, letošní volbu nechce zveřejnit, bojí se, že by přišel o zákazníky.
Peter Papadatos a jeho kočka Lucy. Majitel zverimexu volil Trumpa v roce 2016, letošní volbu nechce zveřejnit, bojí se, že by přišel o zákazníky. | Foto: Radka Zítková

Papadatos přiznává, že mu v posledních měsících psychiatr diagnostikoval úzkostlivou poruchu. Nemá pochyb o tom, že souvisí s obavami o jeho živobytí a se strachem z další uzávěry, o které se v posledních týdnech v New Yorku spekuluje. Napětí během voleb i po nich prý také nemohlo.

Trumpa z krize neviním, Kongres ano

"Ztratil jsem naději, že politici něco změní, už nemám víru. Ale nemyslím si, že za mou situaci může Trump, neviním ho z toho. V této zemi můžete být prezident, hlavní velitel sil, ale moc toho v situaci, jako je pandemie, nezměníte. Za to, že mnoho lidí teď nemá z čeho žít, může Kongres, ne Trump," dodává Papadatos s tím, že by si přál zákon, který v případě další vlny pandemie více podpoří podniky, jako je ten jeho.

Podobně mluví i Nocera, podle kterého Trump v souvislosti s covidem-19 nechyboval a právě on zemi pomůže ven z krize. "Klidně si myslete, že jsem blázen, ale podle mě sem Trumpa poslal Bůh, aby zachránil naši zemi," dodává majitel autoservisu.

V celých USA bylo v neděli nahlášeno asi 175 tisíc pozitivně testovaných, ukazují databáze Univerzity Johnse Hopkinse. Jedná se o nejvyšší nedělní přírůstek za celou dobu pandemie. Souhrnná bilance nákaz už v USA dosahuje téměř 15 milionů.

Podle oficiálních výsledků vyhrál americké prezidentské volby Joe Biden s 306 voliteli, Donald Trump získal 232 volitelů. Jednotlivé státy by měly do 8. prosince výsledky ještě certifikovat, převážná většina z nich už to udělala.

Video: Vychladněme, ti druzí nejsou nepřátelé, řekl ve vítězném projevu Biden

Nově zvolený prezident USA Joe Biden na pódium přiběhl a ve vítězném projevu vyzval k jednotě země. | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy