Nudí vás to na Zemi? Utečte na Mars, teď máte šanci

Ondrej Kubovič, Aktuálne.sk
7. 9. 2012 5:30
Nizozemská společnost chce rudou planetu osídlit do deseti let, zaplatí to televize
Vizualizace projektu.
Vizualizace projektu. | Foto: YouTube

Kodaň - Otravují vás sousedi? Lezou vám na nervy rostoucí daně i celá politika? Nechcete už chodit do práce a věčně se honit za penězi?

Přihlaste se do rozbíhajícího se vesmírného programu a zanedlouho můžete nalézt klid na Marsu.

Kolonizaci rudé planety má v plánu soukromá nizozemská společnost Mars One. A už má dokonce i sponzory.

První vlna osidlování není hudbou vzdálené budoucnosti, Holanďané s ní chtějí začít už za necelých deset let.

Technologické vybavení by mělo na Marsu přistát už v roce 2017, lidská noha by pak na jeho povrchu měla spočinout už o pět let později. Noví kolonizátoři prý pak budou přilétat každé dva roky, dokud jejich počet nedosáhne čtyřiceti.

Přesné požadavky na kosmonauty zatím Mars One nemá. Na svém webu vysvětluje, že nebude záležet na pohlaví ani na původu. Šanci mají lidé ze všech zemí světa - Čechy nevyjímaje.

Stačí být chytrý a zdravý

Uchazeči tak nemusejí splňovat žádné specifické požadavky, společnost zveřejnila jediné kritérium - zájemci musejí být starší pětadvaceti let. Výběr proběhne později.

"Astronauti, kteří poletí na Mars, budou těmi nejlepšími z nejlepších. Vybírat je budeme z milionů zájemců," píše se na stránkách Mars One.

"Uchazeči budou testováni po zdravotní, psychologické i sociální stránce v mnoha aspektech. Potřebujeme velmi zdravé a moudré jednice, kteří dokážou dobře pracovat v malých skupinách. Nemusí však prodělat vojenský výcvik," vysvětlil Aktuálně.sk šéf projektu Bas Lansdorp.

Má to jeden háček. Vlastně dva

Projít výběrovým sítem tak nakonec nebude jednoduché. Astronauty-kolonizátory bude kromě dlouhého a celosvětového výběrového procesu čekat také velmi náročná úloha.

"Na Marsu bude jejich hlavním úkolem udržet všechno a všechny v provozu. Což bude zejména pro tým prvních čtyř kosmonautů velmi náročný úkol. Budou muset zvládnout jakýkoliv neočekávaný problém. Jejich schopnosti proto budou pokrývat širokou škálu oblastí," píše se dále na webu projektu.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Většinu z potřebných dovedností by si ale astronauti měli osvojit během rozsáhlého předletového tréninku. Uchazeči, kteří budou mít některé z požadovaných schopností už při přihlášení, však budou mít výhodu. Tím mají autoři projektu na mysli zejména inženýry a lékaře. Projekt má ještě jeden háček. Plán hovoří o cestě astronautů na Mars, s návratem na modrou planetu už nepočítá...

Ostatní se mohou těšit na marťanského Big Brothera

"Výběrové řízení zahájíme v průběhu příštího roku. Kdokoliv se může přihlásit, poslat svůj životopis, motivační dopis a možná i krátké video, na němž vysvětlí, proč by chtěl letět na Mars," dodal pro Aktuálně.sk Lansdorp.

Komise složená z odborníků si potom ze zaslaných materiálů vybere nejkvalifikovanější uchazeče. Po prvotním posouzení bude kandidáty v jejich domovské zemi čekat osobní setkání s druhým expertním týmem.

Tohle na Marsu nafotila sonda Curiosity:

Úspěšné kandidáty Mars One zařadí do užšího výběru. Následovat budou národní kola. Jejich vítězi postoupí do mezinárodního finále. Z toho pak vzejde čtveřice prvních obyvatel rudé planety.

První lidské kroky na Marsu by měly nizozemskou společnost vyjít na 6 miliard dolarů (necelých 118 miliard korun). Většinu z této částky chce Mars One získat nekonvenčním způsobem. Hodlá totiž z celého projektu vytvořit televizní reality show.

Firma věří, že bude projekt úspěšný. Mimo jiné proto, že nebude investovat do nových technologií, ale využije již vyzkoušené a plně funkční. Samotná marťanská základna bude sestávat z jednoduchých a odolných komponentů. Energii mají první odvážlivci získávat ze solárních panelů.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Michigan oficiálně potvrdil výsledek prezidentských voleb, Biden ve státě vyhrál s náskokem 154 tisíc hlasů

V americkém státě Michigan v pondělí oficiálně potvrdili výsledek prezidentských voleb. S náskokem 154.000 hlasů zde zvítězil demokratický kandidát Joe Biden, informovala dnes agentura AP. Velká americká média Bidena za vítěze v Michiganu označila už krátce po volbách ze 3. listopadu.

O takzvané certifikaci výsledku voleb rozhoduje v Michiganu komise, v níž zasedají dva demokraté a dva republikáni. Pro potvrzení výsledku dnes hlasovali tři její členové, jeden z republikánů se zdržel.

Agentura AP uvedla, že je oficiální vyhlášení výsledku prezidentských voleb v Michiganu, jednom z klíčových států pro vítězství, další ranou pro Donalda Trumpa. Současný prezident stále neuznal volební porážku a snaží se výsledek voleb zvrátit soudní cestou. Podle odhadů renomovaných amerických médií ale zvítězil v prezidentských volbách jasně bývalý viceprezident Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polští odpůrci zákazu potratů znovu vyšli do ulic, byla zadržena fotografka

Polská policie v pondělí zadržela několik lidí, kteří ve Varšavě demonstrovali proti dalšímu zpřísnění restriktivního zákona o interrupcích. Mezi zadrženými byla i fotoreportérka, kterou policie později propustila. Informují o tom agentury a polská média.

Protestující na některých místech metropole blokovali dopravu, další demonstrovali před ministerstvem školství. Šéf resortu Przemyslaw Czarnek totiž podle nich pohrozil učitelům potrestáním za podporu demonstrací proti potratovému zákonu. Protestující před ministerstvem rozvinuli plakát s nápisem "Svobodné potraty, svobodné vzdělání" a požadovali ministrovu demisi. Někteří demonstrující se připoutali k bráně ministerstva, jedna žena se k ní podle agentury AP přilepila a policistům trvalo hodinu ji od brány oddělit. Poté ji odvezla sanitka.

Krátce po začátku protestu policie násilím odvedla některé lidi, včetně fotoreportérky Agaty Grzybowské, píše AP s tím, že je to poprvé, co polská policie během současných protestů proti zpřísnění potratového zákona zadržela novináře. Policie Grzybowskou později propustila. Podle agentury PAP si však před tím vyslechla obvinění z napadení policistů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pospíšil v polské lize skóroval, Přikryl nahrál na čtyři góly

Čeští fotbalisté Martin Pospíšil a Tomáš Přikryl se podíleli na všech pěti brankách Jagiellonie Bialystok, která v 10. kole polské ligy zvítězila nad Plockem 5:2 a rázně ukončila sérii tří porážek. Pospíšil dal čtvrtý gól domácího celku, Přikryl na zbývající čtyři přihrál.

Třikrát se po jeho asistencích střelecky prosadil chorvatský útočník Jakov Puljič, hosté v druhém poločase pouze snižovali. Kapitán týmu Pospíšil dal první gól v sezoně, střelcům v polské lize vládne s osmi brankami český reprezentant Tomáš Pekhart z vedoucí Legie Varšava

Polská fotbalová liga - 10. kolo:

Gliwice - Gdaňsk 2:0, Bialystok - Plock 5:2 (gól domácích Pospíšil).

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

EU nabídla Bidenovi obnovu úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady ho pozval na mimořádný summit do Bruselu

Vrcholní představitelé Evropské unie nabídli nově zvolenému prezidentovi Spojených států Joeovi Bidenovi obnovení úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady Charles Michel jej v telefonickém rozhovoru pozval na mimořádný summit s šéfy států a vlád evropské sedmadvacítky. Budoucí šéf Bílého domu také poprvé telefonoval i s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

"Během telefonátu předseda Michel navrhl obnovit silnou transatlantickou alianci založenou na společných zájmech a sdílených hodnotách," stojí v prohlášení, které vydal úřad předsedy Evropské rady. Michel podle něj přivítal Bidenovu oddanost americkým spojencům a podporu evropské spolupráce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy