Novým šéfem OSN bude Portugalec, rozhodla Rada bezpečnosti. Východní Evropa přišla zkrátka

ČTK ČTK
Aktualizováno 6. 10. 2016 16:59
Generálním tajemníkem OSN se příští rok v lednu s největší pravděpodobností stane António Guterres, bývalý portugalský premiér. Následníka Pan Ki-muna nominovala Rada bezpečnosti OSN, příští týden by ho měli schválit zástupci 193 členských zemí Spojených národů.
Antonio Guterres (vlevo).
Antonio Guterres (vlevo). | Foto: Reuters

New York – Bývalý portugalský premiér António Guterres se nejspíš stane novým generálním tajemníkem OSN.

Rada bezpečnosti OSN ho ve čtvrtek odpoledne SELČ formálně nominovala, a to poté, co ve středu jeho kandidaturu v šestém kole tajného hlasování nikdo ze stálých členů Rady bezpečnosti OSN nevetoval. Nyní musí nástupce nynějšího šéfa Pan Ki-muna Radou bezpečnosti schválit schůze Valného shromáždění, která se zřejmě sejde příští týden. Hlasování by ale měla být formalita.

Někdejší Vysoký komisař OSN pro uprchlíky byl za favorita považován už déle, ačkoliv podle původního záměru se měl postu ujmout zástupce z východní Evropy.

Na tom dosud trvalo především Rusko, které má v Radě bezpečnosti právo veta. Pan Ki-mun z funkce odchází koncem letošního roku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 48 minutami

OECD varuje při zotavování ekonomiky před předčasným koncem státní pomoci

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) zvýšila inflační výhled a varuje před předčasným koncem pomoci ze strany vlád a centrálních bank, který by mohl ohrozit zotavování globální ekonomiky. Organizace to uvedla na úterní digitální tiskové konferenci, kde zveřejnila ekonomický výhled se zaměřením na skupinu největších ekonomik G20.

Světová ekonomika by podle OECD po loňském poklesu o 3,4 procenta zapříčiněném pandemií letos mohla vykázat růst o 5,7 procenta. To je o desetinu procentního bodu méně, než OECD uváděla ve své dřívější prognóze. V příštím roce by pak měl růst zpomalit na 4,5 procenta, což je o jednu desetinu procentního bodu více, než OECD předpokládala koncem května.

Rychlé obnovování ekonomiky vrací hrubý domácí produkt (HDP) zpět na úroveň před pandemií covidu-19. Přesto ale zůstává aktivita v mnoha rozvíjejících se zemích slabá kvůli nízké proočkovanosti, píše OECD.

Na příští dva roky počítá OECD s vysokou inflací. Růst spotřebitelských cen podle jejího dohadu dosáhne vrcholu ke konci letošního roku, kde se ve skupině 20 hlavních ekonomik vyšplhá na 4,5 procenta. Příští rok by měla inflace v zemích této skupiny zpomalit na 3,5 procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy