Novým šéfem Sněmovny reprezentantů USA je Paul Ryan, bývalý viceprezidentský kandidát republikánů

ČTK ČTK
Aktualizováno 29. 10. 2015 15:44
Novým předsedou americké Sněmovny reprezentantů se stal 45letý Paul Ryan ze státu Wisconsin. Ve funkci nahradí odcházejícího Johna Boehnera, který překvapivě minulý měsíc rezignoval. Někdejší kandidát na viceprezidenta Ryan vyhrál v tajném hlasování 247 členů republikánské většiny v dolní komoře Kongresu USA. A ve čtvrtek byla jeho volba formálně potvrzena hlasováním celé sněmovny. Republikáni věří, že výběrem Ryana, který je považován za rozpočtového odborníka, uzavřou několik týdnů sporů a chaosu kolem výběru nového předsedy poté, co je zaskočil Boehner náhlou rezignací.
Wisconsinský kongresmen Paul Ryan na snímku z května 2012.
Wisconsinský kongresmen Paul Ryan na snímku z května 2012. | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 22 minutami

Princ Harry a Meghan se vzdají královských povinností od dubna

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan se vzdají svých královských povinností k 31. březnu. S odvoláním na mluvčí manželského páru o tom ve středu informoval zpravodajský web BBC. Vnuk královny Alžběty II. na počátku roku oznámil, že se s ženou vzdají role v královské rodině a začnou pracovat, aby se stali finančně nezávislými. Podle britských médií ale nebudou zřejmě moci používat značku Sussex Royal, o jejíž registraci před časem požádali.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Alternativa pro Německo se po ostré kritice omluvila za rasistické omalovánky

Ostrou kritiku si vysloužila pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) za dětské omalovánky, které její členové rozdávali na akci v porýnském Krefeldu. Sešit totiž neobsahoval obrázky pohádkových postaviček, ale kresby, které jsou podle kritiků rasistické, xenofobní a plné stereotypů. Případem se zabývá i policie, informoval list Westdeutsche Zeitung. AfD kritiku nejdříve odmítla, ve středu se ale za vytištění omalovánek omluvila a jejich rozdávání označila za "organizační chybu".

V sešitu s názvem "Nordrhein-Westfalen zum Ausmalen" (Severní Porýní-Vestfálsko k vymalování) je například obrázek lidí v autech s tureckými vlajkami a zbraněmi v rukou. Na další straně jsou nakreslení lidé s kostí v kudrnatých vlasech, kteří se koupou v bazénu, od něhož prchají mladé dívky. Na obrázku je ve vodě také zcela zahalená žena či ruka s nožem. Omalovánky rozdávala minulý týden na své akci v Krefeldu frakce AfD ze zemského parlamentu nejlidnatější německé země, Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy