Novým prezidentem Panamy je majitel supermarketů

Martin Novák Zahraničí Reuters Martin Novák, Zahraničí, Reuters
4. 5. 2009 8:06
Podnikatel Martinelli ve volbách přesvědčivě porazil svoji soupeřku
Ricardo Martinelli.
Ricardo Martinelli. | Foto: Reuters

Panama City - Novým panamským prezidentem bude pravicový politik, podnikatel a majitel sítě supermarketů v jedné osobě.

Ve volbách porazil Ricardo Martinelli ze Strany demokratické změny svoji rivalku Balbinu Herrerovou, kandidátku Revoluční demokratické strany.

Pro konzervativce Martinelliho hlasovalo 60,63 procent voličů, pro Herrerovou 36,85 procent.

Výsledky se poněkud vymykají trendu, který v posledních letech ovládl Latinskou Ameriku. Ve volbách tam obvykle vyhrávají levicoví kandidáti, v zahraniční politice kritičtí vůči USA.

K takovým vítězům patří například Hugo Chávez ve Venezuele, Evo Morales v Bolívii, Daniel Ortega v Nikaragui a částečně i Mauricio Funes Cartagena v Salvadoru.

Foto: Aktuálně.cz

"Martinelliho zkušenosti ze světa byznysu u voličů v době globální recese převážily," hodnotí výsledek agentura Reuters. Nový prezident slibuje výstavbu dálnic po celé zemi a také metra v Panama City.

Panamská ekonomika v předcházejících letech rostla až ve dvojciferných číslech, loni ale růst zpomalila jen na tři procenta.

Panama je strategicky mimořádně důležitou zemí. Samozřejmě díky Panamskému průplavu, významnému pro obchod mezi Amerikou a Asií. Nedávno vláda schválila návrh na jeho modernizaci, která bude stát přes pět miliard dolarů.

Martinelliho protivnice Herrerová v minulosti spolupracovala s bývalým panamským diktátorem Manuelem Noriegou, svrženým americkou invazí v roce 1989. Noriega je nyní v USA ve vězení kvůli obchodování s drogami.

 

 

Právě se děje

před 11 minutami

Hackeři zaútočili na běloruskou státní televizi, ukázali protesty

Běloruští hackeři narušili internetové vysílání běloruské státní televizní a rozhlasové společnosti BT a místo večerních zpráv umístili na její web videa natočená na protivládních protestech. Nahrávky ukazovaly bití a zatýkání demonstrantů běloruskou policií, informuje server Tut.by.

Hackeři přerušili v sobotu večer přímý přenos na webu televize BT ve chvíli, kdy její redaktoři mluvili s náměstkem ministra zdravotnictví o onemocnění covid-19 v Bělorusku. Místo toho se na stránkách objevily záběry z protivládních protestů, které na sociální síti Telegram umístil televizní kanál Current Time TV a kanály Nexta, Onliner a TUT.BY.

Ve stejnou dobu se na telegramovém kanálu skupiny s názvem Kyber-Partyzáni objevila zpráva "Pokud BT nechce lidem ukázat pravdu, ukážeme ji my". Později přestala stránka televize fungovat.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

KLDR uvedla, že pátrá po těle zabitého Jihokorejce

Severní Korea pátrá po těle jihokorejského úředníka zastřeleného severokorejskými vojáky a je ochotna ho předat, pokud bude při pátrací operaci nalezeno. Podle agentury Reuters to dnes uvedla severokorejská státní média. Zároveň přitom varovala, že operace jihokorejského námořnictva v pohraniční oblasti zvyšují napětí mezi oběma zeměmi.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un se v pátek Jižní Koreji za incident omluvil. Takové gesto je ze strany vůdce KLDR něčím zcela výjimečným, poznamenaly tiskové agentury. Vojáci KLDR proti Jihokorejci zakročili začátkem týdne, údajně v rámci snah o zastavení šíření koronaviru. Úředník podle jihokorejského vyjádření kontroloval možné nepovolené rybaření v oblasti námořní hranice mezi oběma zeměmi u jihokorejského ostrova Jonpchjong. Jihokorejská armáda uvedla, že Severokorejci muže zastřelili, jeho tělo polili hořlavinou a zapálili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy