Novým polským premiérem se stal Mateusz Morawiecki, Szydlová zůstává jako vicepremiérka

ČTK ČTK
Aktualizováno 11. 12. 2017 20:18
Polský prezident jmenoval novým premiérem země Mateusze Morawieckého. Dosavadní premiérka Beata Szydlová zůstane v jeho vládě vicepremiérkou.
Polský premiér Mateusz Morawiecki
Polský premiér Mateusz Morawiecki | Foto: Reuters

Varšava - Polský prezident Andrzej Duda v pondělí jmenoval novou vládu, kterou nyní povede dosavadní ministr financí a rozvoje Mateusz Morawiecki. Ve funkci premiéra nahradil Beatu Szydlovou, která ale v kabinetu zůstává jako vicepremiérka. Všichni členové kabinetu po jmenování složili přísahu.

Vláda nakonec nedoznala žádných dalších změn, i když někteří ministři do poslední chvíle nevěděli, zda na svém místě zůstanou. Jasné také nebylo, kdo Morawieckého nahradí v jeho ministerském působení. Nakonec bude premiér dál řídit svá dosavadní ministerstva financí a rozvoje.

Ani média si nebyla jistá, zda ve vedení některých úřadů nedojde ke změně, ale jasno bylo, až teprve když složili přísahu všichni dosavadní ministři. Nicméně Morawiecki naznačil, že určité změny v kabinetu zřejmě učiní v lednu příštího roku.

"Tým Szydlové je ve vládě Morawieckého," shrnula situaci televize TVN 24. "Žádné smysluplné politické vysvětlení tohoto řešení jsme neslyšeli," usoudil opoziční list Gazeta Wyborcza o "nesrozumitelné rekonstrukci vlády", kterou přičetl "autodestruktivnímu genu" šéfa vládní strany Jaroslawa Kaczyńského.

"Možná někdo řekne, že v zásadě ke změně nedošlo. Ale je tu změna, je nový premiér, který se rozhodl pracovat s dosavadní vládou, než se rozhodne, zda v ní provede změny (…) Je to dobré, kolegiální rozhodnutí," řekl prezident Duda. Morawiecki uvedl, že se míní soustředit na rozkvět hospodářství, blaho rodin, zajištění důstojné práce a bydlení pro co nejvíce lidí.

Na změně v čele vlády se domluvily špičky vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) minulý týden ve čtvrtek večer. Nicméně o tom, že Szydlová z premiérského křesla na přání vůdce PiS Jaroslawa Kaczyńského odejde, se už nějakou dobu intenzivně hovořilo.

Změny ve vládě vysvětlila ve čtvrtek mluvčí PiS Beata Mazureková tím, že mezinárodní a domácí situace představují "trošku jiné výzvy", což vyžaduje "změny nejen ministrů, ale i vedení vlády". O jaké výzvy jde, nevysvětlila. Strana se však chystá na nadcházející sérii voleb: příští rok se uskuteční místní volby, v roce 2019 parlamentní a v roce 2020 prezidentské.

Zjevné je i to, že Szydlová je chtě nechtě "tváří" dosavadních neshod mezi Varšavou a Evropskou komisí, a bývalý úspěšný bankéř Morawiecki, ovládající cizí jazyky, by mohl být pro Brusel přijatelnějším partnerem ke komunikaci. A tak musela mezi polskou veřejností populární premiérka ustoupit stranou.

Nejkritičtější reakci ze strany Bruselu si vysloužil způsob, jímž strana PiS posiluje kontrolu vlády nad justicí, na což je v Evropské unii pohlíženo jako na porušování zásad právního státu. Vláda na druhé straně tvrdí, že jde o nutnou reformu v zájmu lepšího fungování soudů.

Morawiecki chce s programovým prohlášením v parlamentu vystoupit hned v úterý, kdy by také zákonodárci měli hlasovat o vyslovení důvěry vládě. Vzhledem k tomu, že PiS má v parlamentu většinu, se očekává schválení nového kabinetu.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Princ Harry a Meghan se vzdají královských povinností od dubna

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan se vzdají svých královských povinností k 31. březnu. S odvoláním na mluvčí manželského páru o tom ve středu informoval zpravodajský web BBC. Vnuk královny Alžběty II. na počátku roku oznámil, že se s ženou vzdají role v královské rodině a začnou pracovat, aby se stali finančně nezávislými. Podle britských médií ale nebudou zřejmě moci používat značku Sussex Royal, o jejíž registraci před časem požádali.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Alternativa pro Německo se po ostré kritice omluvila za rasistické omalovánky

Ostrou kritiku si vysloužila pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) za dětské omalovánky, které její členové rozdávali na akci v porýnském Krefeldu. Sešit totiž neobsahoval obrázky pohádkových postaviček, ale kresby, které jsou podle kritiků rasistické, xenofobní a plné stereotypů. Případem se zabývá i policie, informoval list Westdeutsche Zeitung. AfD kritiku nejdříve odmítla, ve středu se ale za vytištění omalovánek omluvila a jejich rozdávání označila za "organizační chybu".

V sešitu s názvem "Nordrhein-Westfalen zum Ausmalen" (Severní Porýní-Vestfálsko k vymalování) je například obrázek lidí v autech s tureckými vlajkami a zbraněmi v rukou. Na další straně jsou nakreslení lidé s kostí v kudrnatých vlasech, kteří se koupou v bazénu, od něhož prchají mladé dívky. Na obrázku je ve vodě také zcela zahalená žena či ruka s nožem. Omalovánky rozdávala minulý týden na své akci v Krefeldu frakce AfD ze zemského parlamentu nejlidnatější německé země, Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy