Novým konžským prezidentem se stal Félix Tshisekedi, oznámil ústavní soud

ČTK ČTK
Aktualizováno 20. 1. 2019 18:53
Konžské prezidentské volby vyhrál Félix Tshisekedi, oznámil v neděli podle agentury AP konžský ústavní soud. Žádost poraženého kandidáta o přepočítání hlasů soud krátce předtím zamítl.
Félix Tshisekedi
Félix Tshisekedi | Foto: Reuters

Fayulu se nicméně prohlásil za právoplatného vítěze voleb a vyzval své stoupence k protestům. Konžská vláda už oznámila, že inaugurace nového prezidenta se bude konat v úterý. EU dala podle agentury AFP nad výsledkem voleb najevo pochybnosti.

Podle dřívějších předběžných výsledků konžské volební komise volby vyhrál opoziční kandidát Tshisekedi, a má tak ve funkci nahradit dlouholetého vůdce země, Josepha Kabilu. Fayulu, který se umístil na druhém místě, však volby označil za podvod a požádal o přepočítání hlasů.

Podle něj předvolební průzkumy shodně předpovídaly jeho vítězství a to samé tvrdily i odhady výsledků sestavené na základě výpovědí voličů vycházejících z volebních místností. Fayulu také viní Tshisekediho z uzavření mocenského paktu s odstupujícím Kabilou. Ústavní soud ale uvedl, že Fayulu nepředložil žádné důkazy, jež by svědčily o jeho vítězství.

Fayulu se krátce po rozhodnutí ústavního soudu prohlásil za jediného právoplatného vítěze prezidentských voleb a vyzval k celostátním protestům. Zároveň požádal mezinárodní společenství, aby Tshisekediho neuznalo jako prezidenta. "Ústavní soud právě potvrdil, že slouží diktatuře," řekl Fayulu v reakci na rozhodnutí soudu, které při té příležitosti označil za převrat.

Mluvčí Tshisekediho vyjádření poraženého kandidáta odsoudil s tím, že Kongo potřebuje soudržnost pro budoucí rozvoj. "Je škoda, že se pan Fayulu rozhodl zůstat izolován," řekl mluvčí Vidiye Tshimanga.

Do sporu se již dříve tento týden neočekávaně vložila také Africká unie, která vyzvala konžskou vládu, aby konečné výsledky zatím nezveřejňovala. Požadavek přitom zdůvodnila "vážnými pochybnostmi" o svobodném hlasování i obavami z vypuknutí násilností. O volbách chtěla v pondělí v Kinshase jednat delegace AU, ale po verdiktu ústavního soudu dnes mluvčí unie oznámila, že se cesta "odkládá".

Někteří představitelé afrických států už Tshisekedimu gratulovali, avšak Evropská unie dala najevo, že moc spokojená se závěrem ústavního soudu není. "Zůstávají pochybnosti nad správností výsledků" hlasování z 30. prosince," citovala agentura AFP mluvčího EU.

Prezidentské volby, které se konaly loni 30. prosince, měly být prvním demokratickým předáním moci od roku 1960, kdy země získala nezávislost na Belgii. Hlasování však doprovázelo násilí, zmatky a zpoždění.

 

Právě se děje

Další zprávy