Britští konzervativci vybrali nástupce Mayové, hlasování vyhrál Boris Johnson

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 23. 7. 2019 14:19
Nástupcem britské premiérky Theresy Mayové bude bývalý ministr zahraničí Boris Johnson. Členové Konzervativní strany si ho vybrali jako nového předsedu, a tak se stane i předsedou vlády.
Dalším britským premiérem bude Boris Johnson | Video: Associated Press

Konzervativci měli ve finálovém kole volby na výběr mezi Johnsonem a současným ministrem zahraničí Jeremym Huntem. Johnsona podpořilo 92 153 členů strany, zatímco jeho rivala přibližně poloviční počet hlasujících. 

Johnson posléze poděkoval Mayové i svému soupeři Huntovi a slíbil, že nový termín odchodu Británie z Evropské unie je definitivní. "Brexit bude hotov do 31. října," ujistil ve svém projevu.

Končící premiérka Mayová by měla z úřadu odstoupit ve středu, načež její nástupce zamíří za královnou Alžbětou II., která jej jmenuje předsedou vlády. Johnsonovi se tak podle médií splní dlouholetý sen, ačkoli ještě v roce 2015 jako starosta Londýna označil za pravděpodobnější než svůj nástup do sídla premiérů Downing Street 10 to, že se po smrti "převtělí do olivy".

Politik známý kontroverzními výroky a komickým vystupováním se o post předsedy vlády ucházel už před třemi lety po brexitovém referendu, tento pokus ale hned na počátku selhal.

Bývalý ministr zahraničí a bývalý novinář Johnson je zastáncem úplné odluky Británie od unijních struktur. Demisi na úřad ministra zahraničí podal loni v létě kvůli neshodám ve vládě kolem plánu odchodu země z EU, společně s ministrem pro brexit Davidem Davisem a Davisovým prvním náměstkem Stevem Bakerem.

Evropskou unii označuje za "novou Římskou říši". Tvrdí, že odchod bez dohody by pro Británii nebyl zásadní problém.

Nedávno napsal v deníku The Daily Telegraph, že očekává, že jeho země po říjnovém odchodu z Evropské unie podepíše s Bruselem dohodu o volném obchodu, díky níž nebudou zapotřebí některé sporné pasáže dosavadní brexitové smlouvy.

První místopředseda Evropské komise Frans Timmermans, podle kterého by tento scénář byl "tragédií" pro Británii i Evropskou unii, zopakoval, že unie nehodlá ustupovat od stávající brexitové dohody. Ta třikrát neprošla dolní komorou britského parlamentu, a Johnson ji proto chce zásadně změnit, což ale zbytek EU odmítá.

Johnson po Mayové, jak píše agentura Reuters, zdědí hlubokou politickou krizi vyvolanou rozhodnutím Británie opustit EU. Do aktuálně platného termínu brexitu zbývá přesně 100 dní.

Ke zvolení mu už pogratuloval americký prezident Donald Trump. Na Twitteru vyjádřil přesvědčení, že Johnson bude skvělým premiérem.

Sám Johnson ale připustil, že jeho zvolení do čela konzervativců, které ho automaticky vynese i do premiérského křesla, nebude všem po chuti. "Vím, že budou lidé, kteří zpochybní vaše moudré rozhodnutí," řekl členům strany. "Kampaň skončila a práce začíná," dodal v závěru svého proslovu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Armáda USA po incidentu pozastavila letecký výcvik Saúdů na Floridě

Americké velení dnes pozastavilo letecký výcvik saúdskoarabských vojenských studentů na třech floridských základnách. O opatření, které se týká 300 frekventantů, informoval média představitel armády Clay Doss. Důvodem je incident z minulého týdne, kde saúdskoarabský student na základně Pensacola zabil tři lidi.

Pachatelem, který se na základně účastnil výcviku, byl jednadvacetiletý příslušník saúdskoarabského letectva Muhammad Šamrání. Zasahovali proti němu policisté i vojáci a nakonec se jim podařilo ho zlikvidovat. Kromě tří mrtvých si útok vyžádal také osm zraněných. Motivy činu jsou dosud neznámé.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

USA, Kanada a Mexiko se dohodly na nové podobě obchodní smlouvy

Spojené státy, Kanada a Mexiko se dohodly na upravené podobě nové severoamerické dohody o volném obchodu. Diplomatičtí zástupci dnes dohodu podepsali v Mexiku, smlouvu však ještě musejí ratifikovat zákonodárci všech tří zúčastněných zemí. Upravená dohoda má podporu Bílého domu i amerických demokratů, kteří mají většinu ve Sněmovně reprezentantů USA a kteří požadovali změny oproti původní podobě smlouvy sjednané administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa už v loňském roce.

Demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová dnes uvedla, že upravená dohoda je nesrovnatelně lepší než původní plán Trumpovy administrativy z loňského roku. Dodala, že úpravy zahrnují například přísnější pravidla pro trh práce a ochranu životního prostředí.

Trump sám dnes zdůraznil, že nová obchodní dohoda bude pro Spojené státy "skvělá". "Bude to nejlepší a nejdůležitější obchodní dohoda, jakou kdy USA uzavřely," prohlásil. "Konečně skončí naše nejhorší obchodní dohoda, NAFTA," dodal prezident.

Zdroj: ČTK
Další zprávy