reklama
 
 

Nový žebříček platů učitelů. Česko v EU propadlo

7. 10. 2011 12:00
Většina zemí Evropské unie nenabízí učitelům to, co si zaslouží. Česko není výjimka

Brusel - Podmínky, které Česko nabízí začínajícím učitelům, patřily ještě loni k nejhorším v Evropské unii. Platí to hlavně o mzdách.

Roční hrubý základní nástupní plat učitele v mateřské, základní i střední škole ležel hluboko pod českým hrubým domácím produktem (HDP) na obyvatele. Podle nové zprávy, kterou zveřejnila Evropská komise, byla situace v Česku srovnatelná jen se Slovenskem, Řeckem, Lotyšskem a Litvou.

Bruselská síť Eurydice, která studii pro komisi vypracovala, srovnávala data za školní rok 2009/2010. Počátkem letošního roku se sice nástupní platy českým učitelům zvedly, Česko má ale pořád co dohánět.

Proč zrovna HDP?

Právě srovnání s HDP na hlavu zvolila komise jako kritérium, které nejlépe vypovídá o skutečné situaci učitelů ve 27 členských státech EU, na Islandu, v Lichtenštejnsku, Norsku a Turecku. "Výše hrubého domácího produktu na obyvatele je ukazatelem životního standardu obyvatel země," vysvětlila.

Vůbec nejhůř dopadli začínající učitelé z Litvy. Při nástupu dostávají mzdu, která odpovídá jen asi 44 procentům litevského HDP na hlavu. Hned za ně se se svými platy zařadili Lotyši, Češi a Slováci.

Naopak dobře jsou na tom v Německu, Španělsku, Portugalsku a Turecku. Začínající učitel si tam za rok vydělá zhruba o třetinu - v Turecku dokonce o polovinu - víc, než jaký má jeho země hrubý domácí produkt na hlavu.

Absolutní čísla

V absolutních číslech vypadá evropský žebříček jinak: Bere-li se v potaz jak průměrná výše platu, tak nejrůznější učitelské příplatky, vydělávají nejvíc pedagogové v Lucembursku, Dánsku a sousedním Rakousku.

Naopak nejnižší mzdy dostávají Rumuni a Bulhaři.

Propast mezi platy - zejména těmi nástupními - pedagogů z jednotlivých členských zemí Unie je obrovský.

Zatímco začínající učitel na prvním stupni základní školy v Rumunsku si podle zveřejněných tabulek přijde na 2 743 eur ročně, nastupující pedagog v Lucembursku má nárok na 63 895 eur. Tedy na skoro 24krát víc.

Litevský učitel dostával v uplynulém školním roce na začátku své profesní kariéry tabulkový plat 4 166 eur za rok, maďarský 5 222 eur, český 6 709 eur (177 360 korun), německý 38 214 eur a dánský 39 926 eur.

České slabiny

Češi za evropským průměrem zaostávali nejen v porovnání HDP na hlavu a základního nástupního platu pedagoga, ale i v dalších "kolonkách".

Zpráva Eurydice například dokládá, že zvláště špatné jsou v Česku podmínky pro začínající pedagogy a pedagožky mateřských škol. Základní nástupní plat učitelek a učitelů předškolních zařízení byl loni ještě o 1500 eur ročně nižší než u učitelů na základní škole.

Podle Evropské komise měla v Česku začínající, plně kvalifikovaná učitelka ve školce nárok na zhruba 11 500 korun měsíčně (138 840 Kč ročně). 

Aktuálně berou české učitelky mateřských škol v průměru zhruba 19 000 měsíčně (číslo směrem nahoru "zkresluje" fakt, že ve školkách učí velký počet pedagožek s mnohaletou praxí), učitelé a učitelky na základních školách asi 25 000 korun.

Třicetileté čekání

Ve školním roce 2009/2010 mohl učitel na české střední nebo základní škole dosáhnout na maximální tabulkový plat 10 940 eur za rok (289 200 Kč). Dostal ho v průměru po 32 odpracovaných letech, strávených v oboru.

Ještě déle než čeští učitelé čekají na maximální dosažitelnou mzdu Portugalci (38 let), Španělé (40 let), Řekové (33 let), Italové (35 let), Rakušané (34 let), Rumuni (40 let) a Maďaři (39 let).

Naopak třeba v Estonsku dosáhnou učitelé na nejvyšší možný základní plat (10 667 eur) už za sedm až osm let.

"Je nutné motivovat nejlepší absolventy, aby po studiu nastupovali na učitelská místa a během kariéry neodcházeli do jiných oborů," řekla po zveřejnění zprávy o platech komisařka pro vzdělávání Androulla Vassiliou.

"Abychom přitáhli a udrželi nejlepší učitele, je třeba se soustředit zejména na platy a pracovní podmínky," uvedla.

autor: Zuzana Kleknerová | 7. 10. 2011 12:00

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama