Nový žebříček: Češi mají svobodnější tisk než Němci

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
30. 1. 2013 10:41
Podle Reportérů bez hranic je Česko ve svobodě tisku 16. na světě, vedou Finové
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Paříž - Svoboda tisku je ve světě nejvíce dodržována stejně jako v minulých letech ve Finsku, v Nizozemsku a v Norsku, naopak nejméně opět v Turkmenistánu, Severní Koreji a Eritreji.

V rámci sledovaných 179 zemí je v tomto hodnocení Česko na 16. a Slovensko na 23. místě, ukázal Mezinárodní žebříček svobody tisku 2013, který zveřejnila organizace Reportéři bez hranic (RSF).

Svoboda tisku je podle tabulky RSF v Česku lepší než například v Německu (17. pozice), Kanadě (20.), Belgii (21.), Polsku (22.), Británii (29.), Spojených státech (32.) či Francii (37.).

Naopak lépe jsou na tom prý například Švýcarsko (14.), Estonsko (11.), Nový Zéland (8.) či Dánsko (6. místo).

Při hodnocení byla zohledněna řada kritérií, především míra násilí a represí vůči novinářům a právní podmínky pro jejich práci, uvedla mezinárodní organizace na svých internetových stránkách.

Její generální tajemník Christophe Deloire poznamenal, že hodnocení nebere v úvahu politický režim, ale přesto se jasně ukazuje, že demokratické státy lépe chrání shromažďování a šíření informací než země, kde jsou jiná lidská práva pošlapávána.

Pekelná trojice

V poslední desítce jsou před "pekelnou trojicí" Sýrie, Somálsko, Írán, Čína, Vietnam, Kuba a Súdán. Největší zhoršení v dodržování svobody tisku oproti předchozímu hodnocenému období zaznamenalo například Japonsko (z 22. na 53. místo), Makedonie (z 94. na 116. místo) a Izrael (z 92. na 112. místo).

Naopak výrazněji lépe hodnotí Reportéři bez hranic například Barmu (ze 169. na 151. místo), Afghánistán (ze 150. místa na 128.) a Pobřeží slonoviny (z 159. na 96. místo).

Studie také ukazuje, že nejlépe je na tom s dodržováním svobody tisku Evropa před Amerikou, Afrikou, Asií, zeměmi bývalého Sovětského svazu a regionem Blízkého východu a severní Afriky, který přes tamní lidové revoluce v posledních letech skončil mezi oblastmi světa na posledním místě.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maira dospěli ministři k "excelentní dohodě", která umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů Kč) z ESM. Obdobná částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
Další zprávy