Egypt otevřel "nový Suez", o škodách se podle ekologů mlčí

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
6. 8. 2015 15:42
Hladina Rudého moře je o něco výš než hladina Středozemního moře, takže rudomořská voda proudí Suezem směrem do Středozemního moře a unáší s sebou rudomořské organismy.
Suezský průplav.
Suezský průplav. | Foto: Reuters

Ismáílíja - Egypt s velkou pompou otevřel nový úsek Suezského průplavu, díky němuž se výrazně sníží čekací doba lodí, které si zkracují cestu mezi Středozemním a Rudým mořem.

Stavbu země - s nasazením 43 000 dělníků a vojáků - zvládla za pouhý rok místo původně zamýšlených tří let.

Přehlídky vojenského letectva se - v maršálské uniformě - zúčastnil prezident Abdal Fattáh Sísí, přítomni byli také pozvaní politici, mezi nimi francouzský prezident Francois Hollande.

Káhira si od nové větve Suezu slibuje především velký přínos pro ekonomiku, kanál má ale i svá negativa.

Rudomořská kuchyně ve Středomoří

Už ve své původní podobě znamenal ekologickou zátěž pro obě moře a přidaná trasa tento problém ještě prohloubí. Odbornice na oceánografii Juli Berwaldová, kterou citoval server Huffington Post, upozorňuje, že se o tomto aspektu mlčí.

Kanál nemá žádná zdymadla ani bariéry. Hladina Rudého moře je o něco výš než hladina Středozemního moře, takže rudomořská voda proudí Suezem směrem do Středozemního moře a unáší s sebou rudomořské organismy.

Kanál ve své původní podobě z roku 1869 procházel oblastí velmi slaných jezer, která fungovala jako přírodní zátaras, v němž se zachycovaly druhy z Rudého moře. V roce 1956 a pak znovu roku 2010 byla střední část cesty rozšířena a do kanálu se dostalo mnohem víc vody, jezera ztratila svou původní slanost a přestala mít filtrační funkci.

Už v prvních 50 letech existence kanálu se do Středozemního moře dostávaly druhy z Rudého moře, v dalších 50 letech se ale jejich počet zdesetinásobil. Ve Středozemním moři nyní žije 447 druhů, které se původně vyskytovaly jenom v Rudém moři.

Nejběžnější rybou v Izraeli byla do roku 1980 smuha, teď je vzácností a nejběžnějším úlovkem jsou makrely původem z Rudého moře. Sítě rybářů ve Středozemním moři stejně jako stoly restaurací na jeho březích plní rudomořští garnáti.

Škody za miliony dolarů

Někteří "přesídlenci" jsou nevítaní, například medúzy, jež se ve Středozemním moři rozmohly v nebývalém množství. Kvůli jejich invazi letos hrozilo uzavření Rutenbergovy elektrárny na izraelském pobřeží.

Čtverzubci se ve Středozemním moři objevili roku 2003 a rozšířili se rychle na západ, takže se dostali až k břehům Itálie, Libye, Tuniska a Španělska. Lidé, kteří netuší, že ryba je jedovatá, a pojedli její vnitřní orgány, skončili v nemocnici.

Odhaduje se, že tento dravý druh loni připravil turecké rybáře o úlovky v hodnotě deseti milionů dolarů.

Přibývá vědců, kteří upozorňují na to, že nová vodní cesta a hustější lodní doprava mezi oběma moři přinese Středozemnímu moři další problémy v podobě zavlečení nevhodných druhů.

Přes několikery petice a odborné články se v Evropském parlamentu zvedl jediný hlas. Portugalský poslanec Ricardo Serro Santos se pokusil obrátit pozornost kolegů na problematický aspekt rozšíření kanálu, avšak nic dalšího v EP nezaznělo.

Vědci přitom znají řešení, byť není levné. "Existuje možnost, jak předejít nebo minimalizovat ekologické poškození biodiverzity a ekosystému Středozemního moře. Musela by se vybudovat zdymadla nebo obnovit solné vodní bariéry," konstatovala doktorka Bella Galiová z izraelského oceánografického ústavu.

 

Právě se děje

Další zprávy