Nový šéf Trumpovy kampaně nedělal jen pro Reagana. Pomáhal Janukovyčovi i diktátorům z Afriky

Luboš Kreč Luboš Kreč
21. 5. 2016 17:27
S tím, jak se blíží finální střet Donalda Trumpa s Hillary Clintonovou o to, kdo bude příští americký prezident, povolal realitní magnát do svých řad těžkou váhu. Šéfem jeho kampaně se stal zkušený lobbista a republikánský poradce Paul Manafort. V minulosti pomáhal oběma Bushům i Ronaldu Reaganovi, ale také sháněl peníze brutálním africkým diktátorům.
Donald Trump
Donald Trump | Foto: Reuters

Washington - Donald Trump dosud opakoval, že republikánský establishment ho nemá rád a že on jde vlastně proti němu. Muž, který ho má nyní dostat do Bílého domu, je ale zhmotnění konzervativních pořádků ve Washingtonu - Paul Manafort. Nový šéf Trumpovy kampaně je zkušený lobbista, který dělal pro americké prezidenty i africké diktátory.

Trump jej jmenoval jedničkou svého štábu ve čtvrtek. Ukončil tím vleklé spory členů týmu, kteří nevěděli, kdo je přesně hlava - zda Manafort, který se ke štábu připojil v březnu, aby mu pomohl získat podporu republikánů, nebo Corey Lewandowski, dosavadní šéf kampaně.

"Corey bude mít na starost denní běh kampaně a s panem Manafortem se bude podílet na strategii a komunikačních věcech," řekla Trumpova mluvčí Hope Hicksová.

"Paul je součástí interní republikánské politiky v podstatě celý svůj dospělý život. Je to jeden z nejlepších profesionálů," vzdal Manafortovi v deníku Washington Post hold bývalý republikánský kongresmen a lobbista Vin Weber, který jinak Trumpa nemá rád a v primárkách podporoval Johna Kasiche.

S Paulem Manafortem, potomkem italských přistěhovalců, se ale pojí řada kontroverzí. Na jedné straně jde o uznávaného odborníka a schopného zákulisního hráče, který pomáhal Ronaldu Reaganovi, oběma Georgům Bushům, Geraldu Fordovi či Johnu McCainovi. Zároveň to je ale muž, který inkasoval miliony od afrických či asijských diktátorů a vylepšoval ve Washingtonu jejich pověst.

Jeho klientem byl například dlouholetý filipínský vladař Ferdinand Marcos, somálský mocnář Said Barre nebo zairský diktátor Mobutu Sese Seko. Všechno to byli lidé, kteří své země řídili pomocí násilí a korupce a těžili z toho, že se stavěli proti Sovětskému svazu, a tak byli v USA v přízni. Manafort za ně ve Washingtonu mohutně lobboval a i díky němu k nim plynuly desítky nebo stovky milionů dolarů v rámci vojenské spolupráce či rozvojové pomoci.

Několikrát se o Manaforta zajímala i FBI. Třeba když vyšlo najevo, že přijal několik set tisíc dolarů od tajemné obchodní organizace, z níž se vyklubala schránka, již financovala tajná služba z Pákistánu. Manafort pro ni údajně v přestrojení za reportéra CNN dělal rozhovory s indickými úředníky a politiky.

Mezi jeho republikánskými kolegy nemělo velký úspěch ani to, když v roce 2009 pomáhal s volební kampaní Viktoru Janukovyčovi, který se stal ukrajinským prezidentem. O jeho vazbách na Vladimira Putina se přitom už tehdy hodně vědělo a byl za to kritizován i ve Washingtonu.

S kampaní pomáhal Manafort také francouzskému premiéru Édouardovi Balladurovi v roce 1994. Později vyšlo najevo, že jeho neúspěšný pokus stát se francouzským prezidentem byl nejspíš z části financován z úplatků z prodeje válečných lodí Pákistánu. A některé neoficiální provize měly skončit i u Manaforta. 

S Trumpem se Manafort zná od 90. let, kdy jeho agentura lobbovala za zájmy realitního magnáta.

Jejich nynější úzká spolupráce je paradoxní v tom, že Manafort má velmi blízko k senátoru Johnu McCainovi, který pro Trumpa moc velké pochopení nemá a jehož válečným zásluhám se Trump loni vysmál. Prohlásil, že dává přednost lidem, kteří se nenechali zajmout - McCain strávil dlouho dobu v zajetí během vietnamské války a přežil kruté mučení.

Manafort pomáhal McCainovi s kampaní na prezidenta v roce 2008, když kandidoval neúspěšně proti Baracku Obamovi. McCainův šéf kampaně Richard Davis je navíc Manafortovým blízkým spolupracovníkem, mají dohromady konzultační kancelář Davis, Manafort & Freedman.

Jedna z prvních změn, kterou po svém čtvrtečním nástupu do funkce šéfa Trumpovy kampaně udělal, navíc bylo, že prosadil příchod právníka Arthura Culvahouse. Na starost dostal jednání o tom, kdo by mohl být viceprezidentem, respektive kandidátem na něj.

Totéž dělal před osmi lety i pro McCaina. Byl to právě Culvahouse, kdo k němu přivedl aljašskou guvernérku Sarah Palinovou.

Po dalším Trumpově vítězství zbývá sledovat, jak se republikánská strana do budoucna vyrovná s tím, kdo se stal jejím volebním lídrem. | Video: Teodor Marjanovič
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 27 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy. 

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu.

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nizozemský soud poslal do vězení zloděje obrazů van Gogha a Franse Halse

Devětapadesátiletého Nizozemce v pátek poslal na osm let za mříže soud v Lelystadu severovýchodně od Amsterodamu za krádež dvou cenných obrazů. Obraz Vincenta van Gogha Farní zahrada v Nuenenu z roku 1884 zmizel loni v březnu z muzea Singer Laren ve městě Laren. Loni v srpnu pak podle soudu tentýž zloděj ukradl i Halsovo plátno Dva smějící se chlapci (1627) z malého muzea Hofje van Mevrouw van Aerden v Leerdamu, asi 60 kilometrů jižně od nizozemského hlavního města.

Obě díla zmizela beze stopy. Jenom hodnotu Halsovy malby soud odhadl na 16 milionů eur (přes 400 milionů korun). "Tyto obrazy jsou součástí národního kulturního dědictví, mají význam pro dnešní i budoucí generace," konstatoval soud podle agentury DPA.

Na obou místech činu se našla DNA odsouzeného muže, který byl už v minulosti trestán za krádež umění. Obvinění z posledních krádeží popíral.

Zdroj: ČTK
Další zprávy