Klidný rok Theresy Mayové. Expremiérka pobírá miliony, chodí na kriket a učí se vařit

Helena Truchlá Helena Truchlá
24. 7. 2020 6:42
Bývalá konzervativní britská premiérka Theresa Mayová nebyla ve svém úřadu zrovna úspěšná. Svůj hlavní cíl, vyvést Spojené království z Evropské unie, nesplnila. Čtyřikrát prohrála hlasování v parlamentu, při tom posledním se proti ní vzbouřila i vlastní strana. Její názory jsou přesto žádané. Britská média zjistila, že za poslední rok si přednášením vydělala milion liber (29 milionů korun).
Bývalá britská premiérka Theresa Mayová. | Video: Reuters, Asociated Press

Na začátku března, tedy ještě před koronavirovou pandemií v Evropě a Spojených státech, například Mayová přednášela na prestižní americké Brownově univerzitě. Za příspěvek s názvem Politika, populismus a polarizace: pohled na světovou ekonomiku dostala v přepočtu víc než tři miliony korun. Promluvit v něm měla mimo jiné o "úspěších, výzvách a inspiraci" ze svého tříletého působení v čele britské vlády.

Mayová byla druhou premiérkou v historii království, úřad převzala po Davidu Cameronovi, strůjci brexitového referenda v roce 2016. Od jejího odchodu z čela britské vlády v pátek uplynul přesně rok.

Když se novináři političky po rezignaci ptali, co hodlá dál dělat, odpovídala, že chce "trochu víc vařit" a sledovat zápasy v kriketu.

A podle všeho své plány naplňuje. Mayová se například letos v lednu během setkání Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu svěřila, že tráví víc času s přáteli a rodinou a "učí se vařit každý den jeden nový recept". "Mám přes 150 kuchařek. Trávím hodně času tím, že si je čtu," svěřila se médiím před třemi lety ještě jako premiérka, co dělá ve volném čase. Kromě toho nyní Mayová aktivně přednáší. Své VIP služby jí jako pozornost podniku při cestách po světě poskytuje největší londýnské letiště Heathrow. 

Ze záznamů britského parlamentu vyplývá, že o bývalou premiérku mají zájem kromě amerických univerzit také některé banky. Sněmovní dokumenty musí podle pravidel vyplňovat i Mayová, nyní řadová poslankyně za okrsek Maidenhead v britském hrabství Berkshire. Tuto funkci zastává už víc než 20 let. 

Feministická témata

Studenti Brownovy univerzity a dalších vysokých škol, které si Mayovou pozvaly, si ji mohli poslechnout zadarmo. Když se jí někdo zeptal, jakou radu by dala mladým ženám s politickými ambicemi, odpověděla, aby "odolaly tlaku chovat se jako muži".

Theresu Mayovou její přátelé ze studií popsali jako "vysokou, o módu se zajímající ženu", která od útlého věku hovořila o své ambici stát se první ženou v čele vlády Spojeného království. Když pak vystudovanou geografku předběhla v roce 1979 "železná lady" Margaret Thatcherová, Mayovou to podle vzpomínky jednoho z jejích spolužáků značně popudilo. 

Právě téma žen ve vedoucích pozicích je kromě diplomacie a evropských záležitostí jedna ze specializací, na které se Mayová nyní soustředí. Vyplývá to z jejího profilu na stránkách agentury Washington Speakers Bureau. Jejím prostřednictvím je možné si o projev političky zažádat. Dalšími známými osobnostmi, které s firmou spolupracují, jsou například někdejší americká ministryně zahraničí a česká rodačka Madeleine Albrightová, bývalá šéfka americké centrální banky Janet Yellenová, ale také tenista Andy Murray nebo odborník na přežití v divočině Bear Grylls. 

Dražší než Snoop Dog

Mayová kromě ženských lídryň ve svých projevech hovoří také o nezbytnosti jednoty mezi lidmi. Když odstupovala z postu premiérky, agentura Reuters napsala, že ačkoliv se tým Mayové snaží vybudovat její odkaz tak, aby přesahoval brexitové selhání, předsedkyně vlády zanechala svému nástupci britské občany hluboce rozdělené jejich postojem k odchodu z EU.

"Musíme se pevně držet myšlenky spolupráce pro větší dobro," připomíná nyní Mayová. Sama si přeje být připomínána jako někdo, kdo upřednostnil vůli národa - tedy odejít z EU - před zájmem své strany nebo svým vlastním. Brexit v době referenda nepodporovala a nyní opět otevřeně říká, že si myslí, že by na tom Británie byla lépe, kdyby se od Bruselu neodlučovala. Její motto na webu agentury, se kterou uzavřela spolupráci, zní: "Je správné vytrvat, i když se šance na úspěch nezdají vysoké."

Svým dobře zaplaceným angažmá po konci v úřadu se třiašedesátiletá politička nijak neliší od svých předchůdců. Tony Blair, někdejší labouristický politik a premiér z let 1997 a 2007, si v roce 2009 přednášením vydělal během dvou vystoupení 400 tisíc liber (11,5 milionu korun). Server iNews vypočítal, že inkasoval zhruba 170 tisíc korun za minutu řečnění (podle dnešního směnného kurzu).

Blair i další někdejší premiér David Cameron figurují na seznamu řečníků Washington Speakers Bureau. Konzervativec Cameron si za vystoupení účtoval méně než Blair, ale stále byl "dražší" než Mayová. Své úřadování ve slavné Downing Street 10 zpeněžil také v pamětech, vydaných knižně. Naopak "levnější" než slova političky jsou, jak si všímá komentátor britského deníku Times, například vystoupení amerického rapera Snoop Dogga. 

Video: Takhle Theresa Mayová oznámila rezignaci

Theresa Mayová oznamuje konec ve funkci premiérky | Video: Associated Press
 

Právě se děje

Další zprávy