Nový prezident Ukrajiny zruší vyznamenání Bandery

Martin Novák Martin Novák
10. 3. 2010 8:15
Názory na vůdce nacionalistů Ukrajince rozdělují, zahraničí je spíše kritické
Bývalý ukrajinský prezident Viktor Juščenko položil 2.února květiny k soše Stepana Bandery v jeho rodné vesnici Stary Ugrinov.
Bývalý ukrajinský prezident Viktor Juščenko položil 2.února květiny k soše Stepana Bandery v jeho rodné vesnici Stary Ugrinov. | Foto: Reuters

Kyjev - Udělením titulu Hrdina Ukrajiny bývalému vůdci ukrajinských nacionalistů Stepanu Banderovi pobouřil krátce před svým odchodem z funkce prezident Ukrajiny Viktor Juščenko Rusko, Polsko i část populace vlastní země.

Banderovci v době druhé světové války bojovali za samostatnou Ukrajinu střídavě proti Polákům, Němcům i Rudé armádě. Rusové viní Banderu z kolaborace s nacisty, Poláci z masakrů polského obyvatelstva na západní Ukrajině.

Nový ukrajinský prezident Viktor Janukovyč naznačil, že chce Banderovi, kterého zavraždil agent KGB v Mnichově v roce 1959, posmrtné vyznamenání odebrat.

V květnu bude vše jinak

Hodlá tak učinit ještě před začátkem května, před 65.výročím konce druhé světové války. "Rozhodnu ještě před oslavami Dne vítězství," prohlásil Janukovyč.

Není však jasné, zda prezident má podle ústavy právo zrušit vyznamenání, které někomu udělil jeho předchůdce.

Juščenko předal vyznamenaná v lednu do rukou Banderova vnuka. Bandera je populární na západě Ukrajiny, kde je považován za obhájce ukrajinské národnosti a státnosti. Ve městech jako jsou Lvov nebo Ternopol má sochy a jsou po něm pojmenovány ulice a náměstí.

Juščenko a Janukovyč v pracovně prezidentského paláce v Kyjevě.
Juščenko a Janukovyč v pracovně prezidentského paláce v Kyjevě. | Foto: Reuters

Na východě je naopak odmítán jako zrádce, který bojoval po boku nacistů, ačkoliv Bandera byl později vězněn v koncentračních táborech.

Mimořádně ostře napadlo vyznamenání Polsko, protože oběťmi banderovských jednotek (Ukrajinské povstalecké armády) byli hlavně etničtí Poláci.

"Aktuální politické zájmy zvítězily nad historickou pravdou," řekl v únoru polský prezident Lech Kaczyński, který je jinak velkým kritikem Ruska a s ukrajinským prezidentem Juščenkem měl do té doby velmi dobré vztahy.

Kritika ze Štrasburku

Rozhodnutí Juščenka kritizoval také Evropský parlament ve Štrasburku. Právě tím Janukovyč podle deníku Ukrajinskaja pravda argumentuje, když chce titul Banderovi odebrat.

Češti politici se ke kauze nevyjadřovali, přestože banderovci zasáhli i do československé historie, protože se po válce probíjeli přes československé území na Západ.

Pouze prezident Václav Klaus na své internetové stránce zaujal k Banderovy mírně kritický postoj.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Chorý se za Waregem trefil potřetí ve čtyřech zápasech

Fotbalista Tomáš Chorý vstřelil v belgické lize třetí gól v posledních čtyřech zápasech. V utkání 14. kola pomohl český útočník Waregemu k výhře 3:0 na hřišti Gentu, čtvrtečního soupeře Liberce v základní skupině Evropské ligy.

Chorý je s třemi brankami druhým nejlepším střelcem 14. týmu tabulky. Jeho moment přišel v 37. minutě, kdy zvýšil na 2:0. Utkání ale nedohrál, v 71. minutě byl střídán.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalisté podlehli Dánsku a potřetí za sebou neuspěli

Čeští basketbalisté podlehli v kvalifikaci mistrovství Evropy ve Vilniusu Dánsku 90:91 a připsali si třetí porážku za sebou. Dánové oplatili výběru trenéra Ronena Ginzburga únorovou prohru z Pardubic 71:75 a po úvodních dvou neúspěších zvítězili podruhé za sebou. Radovali se především díky výkonu Gabriela Lundberga, který nastřílel 38 bodů.

Nejlepší střelcem českého týmu byl s 24 body pivot Martin Peterka, který si připsal i osm doskoků a dvě asistence. Sekundu před koncem měl možnost dát vítězný koš, ale trojkový pokus neproměnil.

Zbývající zápasy kvalifikace o šampionát v roce 2022, na kterém mají čeští reprezentanti díky pořádání jedné ze skupin v Praze účast jistou, čekají Ginzburgův výběr v únoru proti Litvě a Belgii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy