Nový prezident Íránu složil slib, pak podpořil Asada

ČTK ČTK
4. 8. 2013 21:30
Od Rúháního se všeobecně očekává umírněnost a větší vstřícnost vůči světu.
Nový íránský prezident Hasan Rúhání
Nový íránský prezident Hasan Rúhání | Foto: Reuters

Teherán - Nový íránský prezident Hasan Rúhání složil v neděli prezidentskou přísahu v parlamentu. Stalo se tak za přítomnosti řady zahraničních představitelů, které Írán pozval na tuto ceremonii vůbec poprvé.

Po inauguraci Rúhání podle očekávání ohlásil první dva členy své budoucí vlády, oficiálně schválené nejvyšším duchovním vůdcem země, ajatolláhem Alím Chameneím.

V projevu k přítomným pak vzkázal západním státům, že jediným řešením jejich jaderného sporu s Teheránem je rovnoprávný dialog a vzájemný respekt, nikoliv sankce.

Rúhání podle agentury DPA vsadil na zkušené politiky z éry před Ahmadínežádem.

Novým ministrem zahraničí jmenoval někdejšího velvyslance u OSN Muhammada Džaváda Zarífa. Ten platí za umírněného technokrata, který se během svého působení v New Yorku v letech 2002 až 2007 několikrát neoficiálně sešel s americkými diplomaty.

Obnovení diplomatických vztahů s úhlavním nepřítelem Íránu, Spojenými státy, po 34 letech přerušení, je jedním z cílů nového prezidenta.#foto2

Na strategicky důležitý post ministra ropného průmyslu se vrátí Bidžán Námdar Zangání, který už tuto funkci zastával v letech 1997 až 2005 za vlády reformě orientovaného prezidenta Mohammada Chátamího.

Nominované členy Rúháního vlády musí do 14 dnů schválit parlament, který tak podle mluvčího citovaného agenturou Reuters učiní v nadcházejícím týdnu.

Podle íránských médií přihlíželi Rúháního inauguraci kromě poslanců i představitelé 50 států. Přítomen by měl být i bývalý šéf evropské diplomacie Javier Solana. Mezi pozvanými zahraničními činiteli byla údajně desítka prezidentů, zejména z Afghánistánu, Pákistánu, Tádžikistánu, Turkmenistánu, Kazachstánu, Arménie, Libanonu a Súdánu.

Súdánský prezident Umar Bašír se ale na inauguraci do Teheránu nedostal. Jeho letadlo se muselo vrátit do Chartúmu, když Saúdská Arábie zakázala přelet jeho letadla svým vzdušným prostorem. Oznámil to podle agentury AFP mluvčí úřadu súdánského prezidenta. Bašíra stíhá Mezinárodní trestní soud (ICC) v Haagu na základě obvinění obviněním z genocidy, zločinů proti lidskosti a válečných zločinů.

Stojíme za syrským diktátorem

Pár hodin před oficiální inaugurací už Rúhání přijal v prezidentské kanceláři syrského premiéra Vaíla Halkího.

Schůzka, která vyvolala velkou mediální pozornost, má podle pozorovatelů především symbolický charakter. Je vnímána jako stvrzení podpory Teheránu pro syrské vedení, jehož je Írán od samého počátku konfliktu vlády prezidenta Bašára Asada s povstalci v březnu 2011 jedním z nejvýznamnějších spojenců.

Formálně se Rúhání ujal funkce hlavy státu už v sobotu, kdy jej Chameneí uvedl do úřadu. V předneseném projevu označil nástupce Mahmúda Ahmadínežáda za svou prioritu pracovat na odstranění "nespravedlivých" sankcí uvalených na Írán kvůli jeho spornému jadernému programu. Jeho vláda prý bude dále pracovat na tom, aby "zachránila ekonomiku, obnovila konstruktivní dohodu se světem, učinila nové kroky pro velikost Íránu, zajišťovala národní zájmy".

Umírněnost?

Od Rúháního se všeobecně očekává umírněnost a větší vstřícnost vůči světu. Nový prezident ale asi nevybočí z tradičního nepřátelského přístupu své země vůči Izraeli. Na pátečním shromáždění označil izraelskou okupaci Palestiny a Jeruzaléma za ránu pro muslimský svět.

Kvůli tomuto prohlášení se dnes do nového íránského prezidenta znovu pustil izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Po pravidelné schůzi kabinetu obvinil Rúháního, že sdílí cíl íránského režimu, jímž je "zničení" židovského státu.

"Prezident Íránu se možná změnil, nikoliv ale cíle íránského režimu. Jeho záměrem je vybudovat kapacity a vyrobit jaderné zbraně určené ke zničení státu Izrael," citovala Netanjahua agentura AFP.

Írán neuznává existenci Izraele a podporuje palestinská islamistická hnutí a šíitský Hizballáh, bojující proti Izraeli.

V polovině července Netanjahu v americké televizi varoval před možným vojenským zásahem Izraele proti íránskému jadernému programu. Rúhání pak označil v jaderné otázce za "vlka v rouše beránčím".

 

Právě se děje

před 1 hodinou

ČNB ponechala limity pro poskytování hypoték beze změny, upozornila na nedostupnost bydlení

Česká národní banka ponechala poměr výše hypotečního úvěru a hodnoty zastavené nemovitosti (LTV) na 90 procentech. Zároveň nepovažuje nyní za nezbytné další dva limity pro poskytování hypoték obnovit a ani zpřísňovat jiné parametry pro poskytování hypoték, informovala na čtvrteční tiskové konferenci.

V červnu centrální banka zrušila u posuzování žádostí o hypotéku limit pro poměr mezi měsíční splátkou veškerých úvěrů proti celkovému čistému měsíčnímu příjmu (DSTI). Předtím v dubnu zrušila limit poměru výše dluhu a čistého příjmu žadatele o úvěr (ukazatel DTI).

ČNB zároveň konstatovala, že pokračující silný růst cen nemovitostí v Česku zhoršil příjmovou dostupnost bydlení a způsobil nárůst nadhodnocení cen bydlení. Banka nadhodnocení odhaduje v průměru na 17 procent, ve vybraných lokalitách s vysokým podílem investičních bytů jde až o 25 procent.

ČNB současně nechala rezervu na ochranu úvěrového trhu, tzv. sazbu proticyklické kapitálové rezervy, pro všechny banky, spořitelní a úvěrní družstva a obchodníky s cennými papíry na 0,5 procenta.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie propustila muže, který naboural do brány sídla Merkelové

Řidiče, který ve středu autem narazil do příjezdové brány sídla německé kancléřky Angely Merkelové v centru Berlína, policie ve čtvrtek propustila. Rozhodnutí zdůvodnila tím, že není důvod muže dále zadržovat. Případ kvůli politickému pozadí prověřuje kriminální policie. K motivu se nevyjádřila, muž ale podobný čin spáchal již před šesti lety, kdy rovněž najel do plotu kancléřství.

Auto 54letý muž popsal nápisy, které byly protiglobalizační. V roce 2014 měl na voze vzkaz o ochraně klimatu a také vyznání lásky. To, že za oběma událostmi stojí jeden člověk, potvrdilo ve středu ministerstvo vnitra.

Německá média bezprostředně po incidentu spekulovala, že muž se mohl potýkat s psychickými problémy. Podle policie ale převoz na psychiatrické oddělení není třeba. Při nehodě, která byla zřejmě úmyslná, se nikdo nezranil, škody na plotu i na voze jsou jen malé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy