Nový papež dýchá jednou plící, srdcem bojuje za chudé

Martin Novák Martin Novák
14. 3. 2013 11:57
František je pro křtění dětí svobodných matek, jezdí městskou hromadnou dopravou
Nový papež František I.
Nový papež František I. | Foto: Reuters

Řím - Kardinálové nakonec přichystali světu překvapení. Konkláve zvolilo novým papežem argentinského primase a arcibiskupa z Buenos Aires Jorgeho Maria Bergoglia.

Šestasedmdesátiletý muž přijal jméno František. Jako první papež v historii. Je také první hlavou římskokatolické církve pocházející z Latinské Ameriky a ze španělsky hovořící země.

František je i prvním jezuitským papežem.

Provinciálem jezuitského řádu v Argentině byl v sedmdesátých letech. Později působil jako rektor jezuitské fakulty filozofie a teologie v San Miguel.

Předtím, než nastoupil na dráhu duchovního, ale vystudoval střední chemicko-průmyslovou školu. Od mládí má jen jednu plíci, druhou mu lékaři odoperovali kvůli infekci.

Papež poprvé zdraví věřící.
Papež poprvé zdraví věřící. | Foto: Reuters

Stín minulosti

Spory v Argentině panují kolem jeho chování v době brutální vojenské diktatury, která ovládala zemi v letech 1976 až 1983. Někteří svědci hovoří o tom, že s juntou udržoval velmi dobré vztahy. Ta přitom věznila, mučila a o život připravila tisíce lidí.

Jiní naopak tvrdí, že pomáhal disidentům.

Respekt není souhlas

Nový papež má blízko k hnutí Comunione e Liberazione, které se snaží oslovovat lidi z celého světa prostřednictvím křesťanského vzdělávání a výchovy.

Je znám svými výzvami k respektování homosexuálů. Odmítá však homosexuální sňatky i adopce dětí homosexuálními páry. Když Argentina svatby gayů zákonem povolila, byl ostře proti a dostal se do sporu s prezidentkou Cristinou Fernándezovou Kirchnerovou.

Kriticky se několikrát vyjádřil na adresu kněží, kteří odmítají křtít děti narozené svobodným matkám. 

Vyslovuje se také pro solidaritu s chudými a pro sociální spravedlnost, což je u jihoamerických duchovních časté téma. Odmítl bydlet v přepychové arcibiskupské rezidenci a dal přednost jednoduchému, menšímu bytu na okraji Buenos Aires.

Jeho životopisec Francesca Ambrogetti uvádí, že v metropoli běžně jezdil metrem a městskými autobusy, v letadlech cestoval výhradně ekonomickou třídou.

Od roku 1998 je arcibiskupem Buenos Aires, kardinálem jej jmenoval v roce 2001 Jan Pavel II.

Argentinské zpravodajské weby jásají.
Argentinské zpravodajské weby jásají. | Foto: Aktuálně.cz

Jak je patrné z jeho příjmení, má italské předky, podobně jako velká část Argentinců. Jeho otec byl dělníkem na železnici, matka v domácnosti, dohromady měli sedm dětí.

Argentina slaví

Argentinci začali okamžitě slavit, argentinské zpravodajské webové stránky informují o volbě jako o fantastické novině. Lidé podle zpravodaje agentury Reuters mířili do kostelů, někteří plakali.

"Doufám, že změní veškerý ten luxus, co je ve Vatikánu. Že povede církev skromnější, pokornější cestou, blíže evangeliu," řekl třiasedmdesátiletý důchodce Jorge Andres Lobato z Buenos Aires.

Druhý za Ratzingerem

Před středeční volbou patřil František (dle mluvčího Vatikánu si nepřeje, aby byl jmenován jako František I.) do širšího okruhu kandidátů přicházejících v úvahu, ale nepatřil do skupiny hlavních pěti či šesti favoritů.

Nicméně při volbě v roce 2005 údajně skončil druhý za Josephem Ratzingerem, který přijal jméno Benedikt XVI. Podle neoficiálních informací ale Bergoglio sám tehdy žádal kardinály, aby pro něj nehlasovali, že papežem být nechce.

František je jen o dva roky mladší, než byl v roce svého zvolení Benedikt XVI. To je také překvapení, protože se očekávalo, že konkláve dá tentokrát přednost mladšímu kandidátovi.

Středeční volbou konkláve zohlednilo rostoucí význam a vliv Latinoameričanů v církvi. Z celkového počtu přibližně 1,2 miliardy katolíků ve světě jich zhruba 42 procent žije v Jižní a Střední Americe.

 

Právě se děje

Další zprávy