Nový objev: Lidé žili v USA možná už před 22 tisíci lety

ČTK ČTK
13. 8. 2014 7:44
Datace nálezů lebky mastodonta a čepele posouvá dosavadní poznání archeologů o civilizaci v Severní Americe o sedm tisíc let dozadu.
Foto: Ludvík Hradilek

Washington - Lidé žili v Severní Americe možná o tisíce let dříve, než se doposud soudilo. Podporu pro tuto teorii nyní přineslo datování lebky mastodonta, která byla nalezena společně s kamennou čepelí.

Zatímco doposud existují doklady, že území USA obývali lidé před patnácti tisíci lety, podle nových poznatků by se tato hranice mohla posunout o sedm tisíc let hlouběji do minulosti, napsal v úterý server ancient-origins.net.

Cenný nález lebky i čepele z vulkanického kamene rhyolitu pochází ze zátoky Chesapeake poblíž americké metropole Washingtonu. V roce 1974 je z moře vylovil náhodou jeden rybář. Poté byly oba předměty věnovány muzeu ve Virginii, kde ležely v zapomnění několik desítek let.

Nyní byl rozpoznán jejich význam a radiokarbonová datace určila stáří lebky na 22 tisíc let. Vzhledem k nálezové situaci se dá soudit, že čepel pochází ze stejné doby.

Oba předměty vykazují známky poškození, jak byly vystaveny působení větru a slané vody. Technika opracování kamene je podobná způsobu, který používali lidé v Evropě v době před 22-17 tisíci lety.

Nové indicie

Většina vědců je v současnosti toho názoru, že první Američané se na kontinent dostali ze Sibiře přes Beringovu úžinu před zhruba 15 tisíci lety a postupně zalidnili kontinent.

Artefakty těchto dávných obyvatel patří ke kultuře Clovis, která je nazvaná podle archeologické lokality Clovis v Novém Mexiku. Cloviské artefakty se nachází na celém území Kanady a USA. Nicméně archeologické výzkumy z posledních let naznačily, že cloviská kultura zde nebyla zřejmě tou nejstarší.

Nález lebky mastodonta a kamenné čepele jsou nyní nejnovější indicií, která tuto teorii podporuje.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 minutami

Rozsáhlý požár zasáhnul vrakoviště v Ostravě, předcházela mu exploze

Při rozsáhlém požáru autovrakoviště v Ostravě-Vítkovicích, který od rána likvidují hasiči, platí už třetí stupeň požárního poplachu. Na místě zasahuje podle posledních informací 21 jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů. Pomáhá také vrtulník policie s bambivakem. Řekl mluvčí moravskoslezských hasičů Lukáš Popp.

"Vyhlásili jsme třetí stupeň. V praxi to znamená, že na místě je víc než 11 jednotek. Kolik jich máme momentálně, ale přesně nedokážu říct," řekl Popp. Velitel čety moravskoslezských hasičů Jakub Kozák uvedl na twitteru, že na místě je 21 jednotek. Popp dodal, že z Brna kolem 10:00 dorazil policejní vrtulník, který hasí s pomocí bambivaku. Jeho plnění zajišťují hasiči přímo v areálu.

Policie na Twitteru uvedla, že masivnímu požáru předcházela exploze. Nikdo se při ní podle policie nezranil. Informaci o případných zraněných nemají ani hasiči.

Hoří v areálu společnosti SPV Recycling, která se zabývá ekologickou likvidací vozidel. Její ředitel Jiří Šašek to potvrdil. "Jsme momentálně uprostřed zásahu," řekl lakonicky s tím, že společnost se vyjádří později během dneška nebo v úterý.

Hustý kouř z je viditelný ze vzdálenosti několika kilometrů, podle policie nemají místní otvírat okna. Na místě zřejmě hoří i plasty a barvy. Vedení radnice v Ostravě-Vítkovicích doporučuje lidem, aby nevycházeli. "Požár není zcela bezpečný. Ještě několik hodin potrvá. Doporučujeme lidem, aby zavřeli okna, nevětrali, nevycházeli. Pokud musí z domovů, měli by si chránit dýchací cesty. Řekli nám, že tam hoří i plasty a barvy," řekl ČTK starosta ostravské části Vítkovice Richard Čermák.

Zdroj: ČTK
před 6 minutami

Reprezentační asistent Galásek bude působit v Baníku Ostrava

Fotbalisty Ostravy povede i v příští sezoně trenér Ondřej Smetana. Jeho novým spolupracovníkem se vedle Jana Baránka mladšího stává reprezentační asistent Tomáš Galásek, který přichází z Norimberku. V realizačním týmu nahradí Václava Daňka.

Smetana s Daňkem a Baránkem vedli mužstvo po únorovém odvolání Luboše Kozla. "Realizační tým pod vedením Ondry Smetany mužstvo na jaře zvedl, ale chtěli jsme ho ještě posílit o dalšího perspektivního a ambiciózního trenéra, ideálně s vazbou na Baník, a to přesně se snoubí v osobě Tomáše Galáska," uvedl na klubovém webu sportovní ředitel Alois Grussmann. "Pětadvacet let strávil v zahraničí jako hráč i trenér, řadu roků působil ve slavném Ajaxu, hrával za národní tým. Přinese nový náhled na fotbal a spoustu zkušeností ze zahraničního fotbalového prostředí. Není náhoda, že si ho Jaroslav Šilhavý vybral jako asistenta k reprezentaci."

před 17 minutami

Výroba masa stoupla v prvním čtvrtletí o více než dvě procenta

Výroba masa v prvním čtvrtletí meziročně vzrostla o 2,2 procenta na 113 329 tun, nejvíce rostla produkce rostla u drůbežího, kde šlo o 4,4 procenta a u vepřového s nárůstem o 2,3 procenta. Naopak o tři procenta klesla výroba hovězího. Nákup mléka klesl o 4,2 procenta na 754,2 milionu litrů, uvedl v pondělí Český statistický úřad. Ceny zemědělských výrobců klesly u prasat o 30,5 procenta, u kuřat se zvýšily o 1,9 procenta. Výkupní cena mléka meziročně klesla o 1,2 procenta na 8,78 Kč/l.

Zdroj: ČTK
Další zprávy