reklama
 
 

Nový objev: Lidé žili v USA možná už před 22 tisíci lety

13. 8. 2014 7:44
Datace nálezů lebky mastodonta a čepele posouvá dosavadní poznání archeologů o civilizaci v Severní Americe o sedm tisíc let dozadu.

Washington - Lidé žili v Severní Americe možná o tisíce let dříve, než se doposud soudilo. Podporu pro tuto teorii nyní přineslo datování lebky mastodonta, která byla nalezena společně s kamennou čepelí.

Zatímco doposud existují doklady, že území USA obývali lidé před patnácti tisíci lety, podle nových poznatků by se tato hranice mohla posunout o sedm tisíc let hlouběji do minulosti, napsal v úterý server ancient-origins.net.

Cenný nález lebky i čepele z vulkanického kamene rhyolitu pochází ze zátoky Chesapeake poblíž americké metropole Washingtonu. V roce 1974 je z moře vylovil náhodou jeden rybář. Poté byly oba předměty věnovány muzeu ve Virginii, kde ležely v zapomnění několik desítek let.

Nyní byl rozpoznán jejich význam a radiokarbonová datace určila stáří lebky na 22 tisíc let. Vzhledem k nálezové situaci se dá soudit, že čepel pochází ze stejné doby.

Oba předměty vykazují známky poškození, jak byly vystaveny působení větru a slané vody. Technika opracování kamene je podobná způsobu, který používali lidé v Evropě v době před 22-17 tisíci lety.

Nové indicie

Většina vědců je v současnosti toho názoru, že první Američané se na kontinent dostali ze Sibiře přes Beringovu úžinu před zhruba 15 tisíci lety a postupně zalidnili kontinent.

Artefakty těchto dávných obyvatel patří ke kultuře Clovis, která je nazvaná podle archeologické lokality Clovis v Novém Mexiku. Cloviské artefakty se nachází na celém území Kanady a USA. Nicméně archeologické výzkumy z posledních let naznačily, že cloviská kultura zde nebyla zřejmě tou nejstarší.

Nález lebky mastodonta a kamenné čepele jsou nyní nejnovější indicií, která tuto teorii podporuje.

autor: ČTK | 13. 8. 2014 7:44

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama