Nový objev: Lidé žili v USA možná už před 22 tisíci lety

ČTK ČTK
13. 8. 2014 7:44
Datace nálezů lebky mastodonta a čepele posouvá dosavadní poznání archeologů o civilizaci v Severní Americe o sedm tisíc let dozadu.
Foto: Ludvík Hradilek

Washington - Lidé žili v Severní Americe možná o tisíce let dříve, než se doposud soudilo. Podporu pro tuto teorii nyní přineslo datování lebky mastodonta, která byla nalezena společně s kamennou čepelí.

Zatímco doposud existují doklady, že území USA obývali lidé před patnácti tisíci lety, podle nových poznatků by se tato hranice mohla posunout o sedm tisíc let hlouběji do minulosti, napsal v úterý server ancient-origins.net.

Cenný nález lebky i čepele z vulkanického kamene rhyolitu pochází ze zátoky Chesapeake poblíž americké metropole Washingtonu. V roce 1974 je z moře vylovil náhodou jeden rybář. Poté byly oba předměty věnovány muzeu ve Virginii, kde ležely v zapomnění několik desítek let.

Nyní byl rozpoznán jejich význam a radiokarbonová datace určila stáří lebky na 22 tisíc let. Vzhledem k nálezové situaci se dá soudit, že čepel pochází ze stejné doby.

Oba předměty vykazují známky poškození, jak byly vystaveny působení větru a slané vody. Technika opracování kamene je podobná způsobu, který používali lidé v Evropě v době před 22-17 tisíci lety.

Nové indicie

Většina vědců je v současnosti toho názoru, že první Američané se na kontinent dostali ze Sibiře přes Beringovu úžinu před zhruba 15 tisíci lety a postupně zalidnili kontinent.

Artefakty těchto dávných obyvatel patří ke kultuře Clovis, která je nazvaná podle archeologické lokality Clovis v Novém Mexiku. Cloviské artefakty se nachází na celém území Kanady a USA. Nicméně archeologické výzkumy z posledních let naznačily, že cloviská kultura zde nebyla zřejmě tou nejstarší.

Nález lebky mastodonta a kamenné čepele jsou nyní nejnovější indicií, která tuto teorii podporuje.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Neznámí ozbrojenci v Bagdádu postříleli nejméně 15 lidí, 60 dalších zranili

Ozbrojenci v autech na bagdádském náměstí Chilání v pátek zastřelili nejméně 15 lidí včetně nejméně dvou policistů a 60 dalších zranili. Kdo za útokem stojí, zatím není jasné. S odvoláním na sdělení bezpečnostních složek a zdravotníků o tom informovala agentura AP.

Incident se stal v místě, kde se konají protesty. Lidé v panice začali před střelbou utíkat na nedaleké náměstí Tahrír a do blízkých mešit.

Střelba se odehrála ve chvíli, kdy demonstranti zablokovali tři důležité mosty v Bagdádu, které vedou k takzvané zelené zóně, kde sídlí vláda. Nejmenovaný demonstrant agentuře AP sdělil, že se protestující na mostě Sinak ocitli pod palbou a na místě jsou mrtví a zranění.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Fotbalisty Watfordu povede Pearson, bude třetím koučem v sezoně

Fotbalisty Watfordu povede ve zbytku sezony trenér Nigel Pearson, který se poslední celek tabulky pokusí zachránit v anglické lize. Na lavičce nahradí odvolaného španělského kouče Quiqueho Sáncheze Florese.

Šestapadesátiletý Pearson, bývalý trenér Leicesteru, bude už třetím koučem Watfordu v tomto ročníku. Mužstvo vstoupilo do ligy pod vedením Javiho Gracii, ten ale ve funkci vydržel jen do začátku září. Flores byl po špatných výsledcích odvolán v neděli.

Watford z patnácti ligových zápasů vyhrál jen jeden. Od udržení ho v současné době dělí sedm bodů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy