Nový objev: Lidé žili v USA možná už před 22 tisíci lety

ČTK ČTK
13. 8. 2014 7:44
Datace nálezů lebky mastodonta a čepele posouvá dosavadní poznání archeologů o civilizaci v Severní Americe o sedm tisíc let dozadu.
Foto: Ludvík Hradilek

Washington - Lidé žili v Severní Americe možná o tisíce let dříve, než se doposud soudilo. Podporu pro tuto teorii nyní přineslo datování lebky mastodonta, která byla nalezena společně s kamennou čepelí.

Zatímco doposud existují doklady, že území USA obývali lidé před patnácti tisíci lety, podle nových poznatků by se tato hranice mohla posunout o sedm tisíc let hlouběji do minulosti, napsal v úterý server ancient-origins.net.

Cenný nález lebky i čepele z vulkanického kamene rhyolitu pochází ze zátoky Chesapeake poblíž americké metropole Washingtonu. V roce 1974 je z moře vylovil náhodou jeden rybář. Poté byly oba předměty věnovány muzeu ve Virginii, kde ležely v zapomnění několik desítek let.

Nyní byl rozpoznán jejich význam a radiokarbonová datace určila stáří lebky na 22 tisíc let. Vzhledem k nálezové situaci se dá soudit, že čepel pochází ze stejné doby.

Oba předměty vykazují známky poškození, jak byly vystaveny působení větru a slané vody. Technika opracování kamene je podobná způsobu, který používali lidé v Evropě v době před 22-17 tisíci lety.

Nové indicie

Většina vědců je v současnosti toho názoru, že první Američané se na kontinent dostali ze Sibiře přes Beringovu úžinu před zhruba 15 tisíci lety a postupně zalidnili kontinent.

Artefakty těchto dávných obyvatel patří ke kultuře Clovis, která je nazvaná podle archeologické lokality Clovis v Novém Mexiku. Cloviské artefakty se nachází na celém území Kanady a USA. Nicméně archeologické výzkumy z posledních let naznačily, že cloviská kultura zde nebyla zřejmě tou nejstarší.

Nález lebky mastodonta a kamenné čepele jsou nyní nejnovější indicií, která tuto teorii podporuje.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Požár na Říčansku mohl kontaminovat vodu v Lítožském rybníce, platí v něm zákaz koupání

V Lítožnickém rybníce v pražské Dubči a v Říčanském potoce byl v úterý vyhlášen zákaz koupání a rybolovu. Voda může být kontaminovaná po požáru skladovací haly v Uhříněvsi. Na Ttwitteru o tom dnes vpodvečer informovali pražští hasiči. Požár uhasili v úterý odpoledne.

V Lítožnickém rybníce v Praze 10 a v Říčanském potoce, který rybníkem protéká, by mohla být závadná voda z čističky odpadních vod. Byl proto vydán zákaz koupání, odebírání vody a lovu ryb v této oblasti. Na místě jsou chemici, uvedli pražští hasiči.

Hala s drogistickým zbožím v Uhříněvsi začala hořet v neděli odpoledne. Plameny se hasičům podařilo dostat pod kontrolu zhruba po dvou hodinách. Dnes dopoledne byla na místě ještě jedna jednotka, která vyhledávala a dohašovala skrytá ohniska.

Vodu použitou při hašení, která měla zvýšené pH, hasiči nejprve nechávali odtéct kanalizací do nedaleké čističky odpadních vod. Ta ale nedokázala zpracovat všechnu kontaminovanou vodu, a i když hasiči s přečerpáváním přestali, část přetekla do Říčanského potoka. Na problém podle mluvčího pražských hasičů Martina Kavky upozornil úhyn několika ryb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy