Nový návrh v Rakousku: povinná vojna pro muže i ženy

Monika Horáková
11. 11. 2010 19:57
Těhotných žen a matek malých dětí by se povinná vojenská služba netýkala.
Těhotné ženy a matky malých dětí by podle návrhu na vojnu nemusely
Těhotné ženy a matky malých dětí by podle návrhu na vojnu nemusely | Foto: Jaroslav Jiřička

Vídeň - Povinná vojenská služba nejen pro muže, ale i pro ženy. To je nový návrh rakouského Kameradschaftsbundu, tedy organizace, která sdružuje válečné veterány a další zájemce. Náplní jejich činnosti je například péče o památku padlých vojáků.

Rakouská ministryně vnitra Maria Fekterová tento návrh již odmítla. Spolek se však nevzdává. Využil jednoho z prvků přímé demokracie v Rakousku, tzv. lidové iniciativy. Až do února bude nyní sbírat pod svůj návrh podpisy příznivců.

Pokud se podaří nasbírat 8 032 podpisů registrovaných voličů a voliček, bude to signál pro ministryni vnitra, že musí oznámit lhůtu, během které bude probíhat druhé kolo sběru podpisů, tzv. všeobecný sběr. Lidová iniciativa, kterou podpisem podpoří více než 100 000 voličů, musí být zohledněna Národní radou. Ta návrh buď změní na zákon, nebo ho odmítne.

Primárním důvodem pro předložení návrhu byla podle Günthera J. Rosenitse, prezidenta hornorakouského Kameradschaftsbundu, snaha přimět mladou generaci "odvádět  pro republiku náležitý výkon".

Návrh předpokládá, že kromě klasického vojenského výcviku by bylo možné podstoupit další tři varianty vojenské služby - v sociálních službách, při katastrofách nebo při boji proti terorismu. Obzvlášť v sociálních službách by se tímto způsobem mohl řešit v Rakousku známý nedostatek ošetřovatelů a ošetřovatelek.  

Když se však návrh u ministryně nesetkal s pochopením, přišli předkladatelé s dalším argumentem, proč by byla povinná vojenská služba zahrnující muže i ženy užitečná. Mohla by se prý stát významným integračním nástrojem.

Günther J. Rozenits pro rakouský deník Standard uvedl, že muži s migračním původem se díky vojenské službě dobře zařadili do rakouské společnosti. Chtěl by proto něco podobného uplatnit také u žen. Opatření by podle něj přineslo rychlejší výsledky než například integrační snahy v mateřských školách, které se projeví až po 15 až 20 letech.   

Vojenská služba je v Rakousku pro muže povinná a trvá šest měsíců. Ženy se mohou do vojenské služby přihlásit dobrovolně. Ten, kdo nemůže plnit klasickou vojenskou službu, je zapojen do náhradní civilní služby. 

  

 

Právě se děje

Další zprávy