Nový král mrakodrapů sídlí v Dubaji. Zatím s 512 metry

Martin Novák
24. 7. 2007 0:10
Výška věže se přiblíží hranici jednoho kilometru
Západ slunce nad Dubají, asi největším staveništěm světa. Vlevo Búrdž Dubaj.
Západ slunce nad Dubají, asi největším staveništěm světa. Vlevo Búrdž Dubaj. | Foto: ČTK/AP

Dubaj - Spojené arabské emiráty zažívají obrovský stavební boom. Nahrávají jim vysoké ceny ropy, které umožňují mohutně investovat do velkolepých projektů.

Jedním z nich je výstavba mrakodrapu Búrdž Dubaj. Developerská firma Emaar Properties zatím tají, jak má být vysoký, ale hovoří se neoficiálně o 900 metrech.

Už nyní ale firma oznámila, že věž se stala nejvyšší budovou světa. Indičtí dělníci totiž pracují i v obrovských vedrech arabského poloostrova rychle: každé tři dny přibývá jedno patro.

Tchaj-wan je už jen druhý

A jelikož se začalo stavět před třemi lety, dosáhla věž o víkendu výšky 512 metrů. O čtyři metry tak překonala dosavadního rekordmana. Mrakodrap Taipei 101 na Tchaj-wanu.

Takto má po dokončení vypadat Búrdž Dubaj.
Takto má po dokončení vypadat Búrdž Dubaj. | Foto: Aktuálně.cz

Stavba Búrdž Dubaj má spolykat přes miliardu dolarů, mrakodrap slavnostně otevřou na konci příštího roku. Bude mít přes 160 pater, vyhlídková plošina bude umístěna ve stočtyřiadvacátém.

V záplavě obchodů, luxusních rezidencí, kancelářských prostor, restaurací a šestapadesáti výtahů má přitáhnout pozornost i hotel, jehož interiér je dílem návrháře Giorgia Armaniho.

Autoři Búrdž Dubaj odhodili při hodnocení svého vlastního dítka veškerou skromnost.

Globální ikona

"Bude to architektonické veledílo. Globální ikona. Výsledek lidské představivosti a tvořivosti, který nemá obdoby," řekl novinářům Muhammad Alabbár, šéf Emaar Properties.

Přečtěte si
Autor fotografie: Martin Novák

Přečtěte si

  • Reportáž Aktuálně.cz z tchajwanského mrakodrapu. Půl kilometru nad zemí

Věž, kterou navrhl chicagský architekt Adrian Smith, spotřebuje téměř čtyřicet tisíc tun ocele a necelých 150 tisíc čtverečních metrů skla.

A není jediným bombastickým projektem, který v Dubaji vzniká.

Superletiště a superhotel

Emirát má v plánu postavit v nejbližších letech největší letiště světa s patřičným zázemím a také obří turistický resort s největším hotelem na světě.

Nové letiště, které je spíše nazýváno letištním městem, přijde podle předběžných propočtů na 33 miliard dolarů. Jeho rozloha bude stejná jako rozhloha dvou jiných velkých letišť dohromady - londýnského Heathrow a chicagského O´Hare.

Vzdušný přístav má být schopen odbavit ročně 120 milionů cestujících a 12 milionů tun nákladu. Pro srovnání: londýnské Heathrow v roce 2005 odbavilo 83 milionů pasažérů.

Ubytování v Dolní sněmovně 

Turistický resort Bavádí má stát 27 miliard dolarů. Řetěz více než třiceti hotelů má nabídnout téměř třicet tisíc pokojů.

Foto: Aktuálně.cz

Hotely budou budovány podle vzoru slavných staveb - například egyptských chrámů nebo některých evropských budov, včetně britské Dolní sněmovny.

Vrcholem bude hotel Asia. Se svými šesti a půl tisíci pokoji má překonat rekord, který dosud drží hotel MGM Grand v Las Vegas. Ten má 5 044 pokojů.

Na to, že ještě před půl stoletím byl Dubaj jen ospalým malým přístavem a rybářským městečkem, mají jeho vládci opravdu smělé plány. Dubajský emír nedávno prohlásil, že jeho snem je učinit město "hlavní metropolí světa."

 

Právě se děje

Další zprávy