Nový důkaz: Machu Picchu objeveno dřív, než se myslelo

Roman Gazdík
9. 6. 2008 9:15
Vyloupil ho prý německý podnikatel Augusto Berns
Foto: Aktuálně.cz

Londýn - Až dosud se mělo za to, že Machu Picchu bylo objeveno roku 1911 americkým archeologem Hiramem Binghamem.

Bingham se tímto činem velmi proslavil a později se stal senátorem a guvernérem státu Connecticut. Mluví se o něm také jako o jedné z postav, které inspirovaly George Lucase a Stevena Spielberga k vytvoření série o Indianu Jonesovi.

Podle výzkumů amerického historika Paolo Greera však na jednu z nejoblíbenějších turistických památek na světě poprvé narazil někdo jiný: už roku 1867 ji měl objevit - a s požehnáním peruánské vlády také vyloupit - německý obchodník Augusto R. Berns, který v oblasti těžil dřevo pro svou továrnu na železniční pražce.

O objevu informovaly britské deníky. Detailní zpráva o Greerově výzkumu vyjde v příštím čísle časopisu South American Explorer.

Bingham tu zlato nenalezl. Odnesl ho Berns?
Bingham tu zlato nenalezl. Odnesl ho Berns? | Foto: Roman Gazdík

Nález v peruánském archivu

První náznak toho, že se Berns v oblasti v šedesátých letech devatenáctého století pohyboval, byla Greerem nalezená ručně kreslená mapa Machu Picchu a jeho okolí.

Historik poté pátral v amerických a peruánských archivech, kde se mu podařilo objevit dokument, ve kterém Berns inckou svatyni postavenou ve druhé polovině patnáctého století popisuje.

"Během mého čtyřletého působení v těchto provinciích se mi podařilo objevit existenci významných venkovských stavení a podzemních struktur, které byly uzavřeny kameny, z nichž některé byly opracované. Budou bezpochyby obsahovat objekty velké ceny, které jsou součásti oněch inckých pokladů," uvádí.

Kromě toho objevil Greer i další dvě mapy. Ty jen potvrzují fakt, že Berns v oblasti pátral.

Deset procent pro Peruánce

"Z Bernsových listin víme, že měl povolení zkoumat a využívat inckou huacu, tedy svatyni," citovaly britské Timesy odborníka na problematiků Inků Alexe Chepstowa-Lustyho.

"Zdá se velice pravděpodobné, že touto huacou bylo Machu Picchu."

Podle Greera peruánská vláda roku 1887 povolila Bernsově společnosti, aby místo "vytěžila".

V jeho činnosti ho měli podporovat někteří z nejmocnějších Peruánců té doby - včetně prezidenta Andrése Avelina Cácerese. Berns musel peruánské vládě na oplátku platit 10 procent ze svých zisků.

Že nebyl prvním mužem ze Západu, který se na Machu Picchu podíval, ve svých spisech přiznal i Bingham. V knize Incká země píše: "S možnou výjimkou jednoho zlatokopa nikdo v Cuzcu neviděl ruiny Machu Picchu ani neocenil jejich důležitost."

Podle Greera byl mužem, o kterém mluví Bingham, právě Berns.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při požáru ubytovny na Sibiři zemřelo 11 lidí, další dva jsou zranění

Jedenáct lidí zemřelo a další dva utrpěli zranění při požáru dřevěné ubytovny pro zahraniční pracovníky v Tomské oblasti na západní Sibiři. S odkazem na místní úřady o tom informovala agentura TASS. Podle uzbeckého ministra pro mimořádné situace pocházelo deset obětí z Uzbekistánu. Jedenáctý mrtvý byl Rus.

Podle ruského ministerstva pro mimořádné události požár vypukl v 04:00 místního času (23:00 SEČ) a zcela zničil objekt o rozloze kolem 200 metrů čtverečních. "Podle posledních informací tam žilo 14 lidí, dvěma se podařilo utéct a 11 dalších zemřelo. Osud zbývající osoby je neznámý," sdělil agentuře TASS místní představitel.

Všechny oběti pracovaly pro dřevařskou společnost Greenwood. Shořelá budova přitom podle ruských úřadů nebyla určena pro bydlení. Na místo neštěstí dorazil gubernátor Tomské oblasti Sergej Žvačkin a nařídil požární bezpečnostní kontrolu v celém regionu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bývalé sídlo Tuzexu v centru Prahy koupila skupina Generali, plánuje rozsáhlou rekonstrukci objektu

Dům v centru Prahy, v němž v minulosti sídlil například Tuzex, získala skupina Generali. Budovu na rohu ulic Jeruzalémská a U Půjčovny čeká rozsáhlá rekonstrukce. Cenu transakce ani plánované využití domu Generali neuvedla. V roce 2017 změnil majitele za 355 milionů korun. Podle odborníků by vzhledem k lokalitě byla vhodná přestavba na hotel nebo rezidenční bydlení. Informuje o tom deník E15.

Objekt U Půjčovny 10 je v památkově chráněné lokalitě. Jde o rohový dům se dvěma nezávislými vchody a vjezdem. V budově je kromě komerční plochy 14 bytů. Celá budova má pět nadzemních podlaží. Objekt je z poloviny dřevěná vestavba se zděnými obvodovými zdmi. Součástí areálu je velký sál, který lze využívat na konference. K objektu patří sousední parcela, která byla využívána jako hřiště.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zda bude mít Kubera státní pohřeb, rozhodne rodina, Senát jeho nástupce zvolí v únoru

Den po náhlém úmrtí předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) se v úterý sejde organizační výbor horní komory Parlamentu, složený z vedení Senátu a zástupců senátních klubů. Očekává se, že jeho členové se vyjádří mimo jiné ke způsobu, jakým Senát uctí Kuberovu památku, a také k výběru jeho nástupce. V novodobé historii země je to poprvé, kdy ve funkci zemřel jeden z nejvyšších ústavních činitelů.

Kubera stál v čele horní parlamentní komory od předloňského roku. Zda bude mít státní pohřeb či pohřeb se státními poctami, záleží na rozhodnutí rodiny.

První místopředseda Senátu Jiří Růžička (za STAN) předpokládá, že Senát by se k volbě nového předsedy mohl sejít na mimořádné schůzi v první polovině února. Kandidáty mohou podle zákona navrhnout senátorské kluby i jednotliví senátoři.

Zdroj: ČTK
Další zprávy