Egypťané objevili nový druh dinosaura. Byl velký jako autobus a může objasnit dávnou záhadu

Zahraničí Zahraničí
30. 1. 2018 14:12
Kostra mansourasaura, která ležela ukrytá v saharské poušti, pochází z období před 80 miliony let.
Takhle nějak mohl vypadat Mansourasaurus, jehož ostatky nalezli paleontologové v Egyptě.
Takhle nějak mohl vypadat Mansourasaurus, jehož ostatky nalezli paleontologové v Egyptě. | Foto: Reuters

Káhira - Egyptští paleontologové objevili na severu Afriky nový druh dinosaura. Pro vědce je přitom osídlení kontinentu pravěkými plazy dodnes záhadou.

Kostra mansourasaura, která ležela ukrytá v saharské poušti, pochází z období před 80 miliony let. Zvíře, ze kterého zbyla, zřejmě nebylo ještě úplně vzrostlé, přesto vážilo pět tun, tedy zhruba jako slon. Bylo dlouhé asi jako školní autobus.

Většina dinosauřích kostí, které byly objeveny do té doby, pocházela z Evropy, Severní Ameriky nebo Asie. Ostatky obřího tvora ze severu Afriky tak mohou znamenat klíčový objev pro pochopení dinosauří evoluce.

"Bylo to jako najít svatý grál - dobře zachovalý dinosaurus z konce věku dinosaurů v Africe -, který paleontologové hledali už velmi, velmi dlouho," cituje americká stanice CNN Matta Lamanna z Carnegie Muzea přírodní historie.

Dinosauři obývali planetu v období druhohor před zhruba 250 až 66 miliony let. V té době se svět skládal z jednoho velkého superkontinentu a oceánu, který ho obklopoval. Pangea, jak jej vědci nazývají, se někdy před 200 miliony let začala důsledkem pohybu tektonických desek dělit na menší kontinenty. Paleontology zajímá, jak a kteří živočichové zůstali odříznutí na jednotlivých částech a jaký to mělo vliv na jejich následný vývoj.

Nově objevený mansourasaurus by mohl tuto záhadu pomoci objasnit. Objev však už nyní dokazuje, že alespoň někteří druhohorní plazi se mezi Evropou a Afrikou mohli přesouvat.

Takhle nějak mohl vypadat Mansourasaurus, jehož ostatky nalezli paleontologové v Egyptě.
Takhle nějak mohl vypadat Mansourasaurus, jehož ostatky nalezli paleontologové v Egyptě. | Foto: Reuters

Jméno dostal podle univerzity v Mansúru. Expedici, která za objevem stála, vedl geolog Hesham Sallam. Býložravý dinosaurus měl dlouhý krk, v kůži kostěné pláty a byl příbuzným titanosaurů, největších doposud objevených dinosaurů, kteří žili v Evropě a Asii. Znamená to tedy, že v Africe nebyl úplně izolován.

"Dokazuje to, že Afrika nebyla tím zvláštním místem ztracených dinosaurů, kteří nežili nikde jinde na světě," vysvětlil Matt Lamanna. "Alespoň někteří afričtí dinosauři udržovali blízké vztahy s ostatními kontinenty."

Objevené ostatky mansourasaura jsou navíc nejzachovalejší a nejkompletnější fosílií, která byla doposud na africkém kontinentě nalezena. Většina dřívějších nálezů se omezovala jen na zuby nebo jednotlivé kosti.

Video: Na čínském staveništi našli dinosauří vejce. Podle vědců jsou stará 70 milionů let

Na čínském staveništi našli dinosauří vejce. Podle vědců jsou stará 70 milionů let. | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 minutami

Kanoista Fuksa a kajakářka Paloudová na MS postoupili přímo do finále kilometru

Kanoista Martin Fuksa postoupil do finále mistrovství světa na 1000 metrů. Rozjížďku díky výbornému závěru vyhrál a získal jedinou přímou postupovou pozici. Nemusí tak vpodvečer absolvovat semifinále. Tomu se vyhnula také kajakářka Anežka Paloudová, které stačilo třetí místo v rozjížďce. Přes rozjížďku a semifinále postoupil do finále dvoustovky deblkajak Štěpánka Sobíšková, Barbora Galádová.

Letošní dvojnásobný mistr Evropy a pátý muž olympijského závodu Fuksa po hrách v Tokiu pracoval na rychlosti, ale ani v rozjížďce neodstartoval nejlépe. Němec Conrad Scheibner v polovině trati vedl před českým reprezentantem o více než sekundu. Zhruba 300 metrů před cílem ale Fuksa mohutně nastoupil a jeho útok byl zničující. Dostal se výrazně před Scheibnera, který pak viditelně šetřil síly na semifinále. Ani Fuksa nemusel jet poslední metry naplno.

Paloudová dojela ve druhé rozjížďce za Maďarkou Alidou Gaszovou a Britkou Lizzie Broughtonovou a s přehledem uhájila postupovou třetí pozici. Stejně jako Fuksa se tak může těšit na sobotní finále.

V sobotním finálovém programu se představí rovněž kajakářky Sobíšková a Galádová. Měly na dvoustovce blízko k postupu už z rozjížďky, kde dojely čtvrté se ztrátou osmnácti setin na postupovou třetí příčku. V semifinále měly štěstí v těsném dojezdu, když skončily druhé. Rozdíl mezi druhým a nepostupovým čtvrtým místem byl jen tři setiny. Společně budou usilovat o postup ještě na pětistovce.

V dobré formě se ukázal také čtyřkajak, do něhož společně s Jakubem Špicarem, Danielem Havlem a Janem Vorlem usedl bronzový olympijský medailista z deblkajaku Radek Šlouf. Česká posádka výborně zvládla především druhou polovinu rozjížďky na 500 metrů a předčili ji jen Maďaři s olympijským šampionem ze singlkajaku Bálintem Kopaszem. Od přímého postupu Česko dělilo 27 setin sekundy. Semifinále je čeká v pátek.

Semifinále pojedou i kajakář Jakub Zavřel na kilometru, kanoistka Denisa Řáhová na pětistovce a deblkajak Tomáš Sobíšek, Jakub Brabec na kilometru. Vypadly kanoistky Martina Malíková a Jana Zetek, které v semifinále deblu na 500 metrů dojely s velkým odstupem poslední.

Zdroj: ČTK
před 10 minutami

Salač se v MS posune do kategorie Moto2

Motocyklový jezdec Filip Salač se v příští sezoně posune v mistrovství světa do vyšší kategorie Moto2, podepsal roční smlouvu s týmem Gresini Racing. Devatenáctiletý český reprezentant aktuálně závodí třetí rok v kategorii Moto3. Dohodu o novém angažmá potvrdil prezident Autoklubu České republiky Jan Šťovíček.

Rodák z Mladé Boleslavi debutoval v MS v roce 2018, v další sezoně začal v šampionátu jezdit pravidelně. Jeho nejlepším výsledkem je druhé místo z letošní Velké ceny Francie v Le Mans, v průběžném pořadí mu patří 17. místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy