Nový americký ministr zahraničí Tillerson v minulosti vedl americko-ruskou firmu v daňovém ráji

Zahraničí Zahraničí
19. 12. 2016 10:09
Rex Tillerson, který se má brzy na žádost Donalda Trumpa postavit do čela ministerstva zahraničí USA, vedl v minulosti doposud neznámou americko-ruskou ropnou firmu sídlící v daňovém ráji na Bahamách. Vyplývá to z úniku dokumentů, které se nedávno dostaly do rukou německému deníku Süddeutsche Zeitung. Podle britského deníku The Guardian dokumenty ukazují, že se "RW Tillerson" – nynější ředitel těžařské společnosti ExxonMobil – stal v roce 1998 šéfem její dceřiné firmy Exxon Neftegas s rusko-americkými vlastníky. Dokument z roku 2001 pochází z bahamského registru. Zpráva podle Guardianu vyvolává další otázky ohledně transparentnosti Tillersonova vztahu k Moskvě.
Rex Tillerson.
Rex Tillerson. | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 55 minutami

České dráhy plánují od dubna snížit mzdy 700 administrativních pracovníků, část z nich i propustit. Důvodem je pandemie

České dráhy plánují od dubna snížit mzdy asi 700 administrativních pracovníků. Část z nich navíc zřejmě propustí. Důvodem jsou současné ztráty během koronavirové krize, které loni dosáhly přibližně čtyř miliard korun. Opatření má zatím platit rok, v příštím týdnu je projedná dozorčí rada. Snižování mezd, které by mělo být zhruba desetiprocentní, se nebude týkat všech 15 000 zaměstnanců podniku.

"Pandemie jednou skončí, pokud tedy ke snížení smluvních mezd letos přistoupíme, nebude to na vždy. Smluvní mzdy ředitelů, vedoucích a dalších pracovníků převážně v administrativě se dohodou obou stran každoročně nově nastavují. A to jak v závislosti na výkonech jednotlivých zaměstnanců, tak v souvislosti s finančními možnostmi firmy," uvedl předseda představenstva a generální ředitel Českých drah Ivan Bednárik.

Zdroj: ČTK
Další zprávy