Nebe nad světem ovládne neviditelný bombardér Pentagonu

Petr Jemelka Petr Jemelka
4. 3. 2015 10:56
Americké ministerstvo obrany slibuje, že stroj už za pár let dokáže bez varování zasáhnout jakýkoliv cíl na světě. Žádá na to 55 miliard dolarů.
Společnost Northrop Grumman už se pochlubila vizualizací. Zakázku ale ještě nedostala.

Washington - Pentagon v tajnosti vyvíjí "neviditelný" bombardér nové generace, který se má už v příštím desetiletí stát rozdílovým letounem. Má Spojeným státům zajistit totální převahu na nebi.

Stroj využívající technologii stealth, díky níž nebude detekovatelný radarem, má poprvé vzlétnout zhruba za deset let a americké ministerstvo obrany slibuje, že dokáže bez varování zasáhnout jakýkoliv cíl kdekoliv na světě.

Navíc má být schopen létat i bez posádky.

Kontrakt na jednu z největších armádních priorit v blízké budoucnosti má být podle listu The Washington Post uzavřen v příštích měsících. S kým, zatím není jasné. Ve hře je několik firem.

Zase se to prodraží, varují experti

Spíš než ničivý potenciál nové létající zbraně teď ale vzbuzuje obavy gigantická suma, kterou mají američtí daňoví poplatníci za projekt zaplatit.

Pentagon počítá s tím, že do něj v první fázi napumpuje 55 miliard dolarů (přibližně 1,35 bilionu korun). A experti varují, že byť Pentagon veškeré podrobnosti tají, zdá se už teď jasné, že projekt spolkne mnohem víc.

Stejně tomu ostatně bylo v poslední době u všech amerických armádních projektů obdobných rozměrů.

F-22 stály dvakrát víc, než se plánovalo

Jako příklad lze uvést stroje F-22 Raptor, jejichž cena byla nakonec dvojnásobně vyšší, než se původně plánovalo.

Nereálné je podle analytiků i tvrzení, že americké letectvo za uvedenou sumu získá stovku nových strojů, protože pak by suma zaplacená za jeden stroj odpovídala zhruba jednomu komerčnímu tryskáči. Rozpočet, který je pět let starý, mimo jiné nepočítal s inflací.

Přišli s odhadem rozpočtu, který je překvapivě nízký, a zdá se, že se snaží vyvolat dojem, že se podaří vyrobit nový bombardér, který bude levnější než jeho předchůdce. Mám však obavu, že si nastolili politickou cestu, která nemá šanci na úspěch.

"Přišli s odhadem rozpočtu, který je překvapivě nízký, a zdá se, že se snaží vyvolat dojem, že se jim podaří vyrobit nový bombardér, jenž bude levnější než jeho předchůdce. Mám však obavu, že se vydali politickou cestou, jež nemá šanci na úspěch," řekl Washington Postu ředitel odboru zkoumání rozpočtu na obranu z neziskové organizace Centrum pro strategické a finanční plánování Todd Harrison.

Pomohla by větší konkurence?

Řešením by se podle něj mohlo stát vytvoření větší konkurence mezi soukromníky. To už se povedlo s vesmírným programem. Noví soukromí hráči náklady skutečně srazili. Háček je v tom, že na rozdíl od vesmírných cest je v tomto případě jediným zákazníkem americká vláda a s dodáváním vojenských technologií se pojí řada regulací i omezení.

"Také proto se na trhu od roku 1969 neobjevil žádný nový plnohodnotný dodavatel," připomíná analytik společnosti konzultantské společnosti Teal Group Richard Aboulafia.

Dalším možným, i když nelegálním řešením by mohlo být to, že by Pentagon rozpočet projektu zvýšil, aniž by o tom kohokoliv informoval. Mohl by si například zřídit bokem černý rozpočet, o němž by věděli jen ti nejzasvěcenější.

 

Právě se děje

Další zprávy