Novozélandskou sestru džihádisté zajali před pěti lety, může být stále naživu

ČTK ČTK
15. 4. 2019 18:05
Radikální organizace Islámský stát (IS) zadržuje v Sýrii už téměř šest let zdravotní sestru Louisu Akaviovou, které je nyní 62 let. Potvrdilo to novozélandské ministerstvo zahraničí. Informace byla po celou dobu utajována z obavy o její život. Podrobnosti o zdravotní sestře a porodnici Akaviové nejsou známy. Podle Mezinárodního výboru Červeného kříže (MVČK), pro který pracovala, ale nové zprávy očitých svědků naznačují, že by mohla být stále naživu. Červený kříž vyzval veřejnost k poskytnutí jakýchkoli informací, které by mohly vést k nalezení Akaviové.
Zdravotní sestra Louisa Akaviová, kterou zajali džihádisté z tzv. Islámského státu.
Zdravotní sestra Louisa Akaviová, kterou zajali džihádisté z tzv. Islámského státu. | Foto: Reuters

Totožnost Akaviové už v neděli zveřejnil list The New York Times. Ukončil tak více než pět a půl roku trvající zpravodajské embargo, které ve spolupráci s médii zavedla novozélandská vláda a Červený kříž.

Pád IS zvýšil naděje, že by Akaviová a dva syrští řidiči, s nimiž byla zadržena, mohli být nyní objeveni. Podle The New York Times byla Akaviová ještě v prosinci viděna na klinice ve městě Súsa, které patřilo mezi poslední bašty samozvaného Islámského státu.

"Podle posledních důvěryhodných informací, které máme k dispozici, byla Louisa na konci roku 2018 naživu," uvedl ve svém prohlášení Mezinárodní výbor Červeného kříže. Podle některých informací by se mohla zdravotní sestra nacházet mezi asi 70 000 ženami a dětmi, které po pádu IS utekly do uprchlického tábora Al-Húl na severovýchodě Sýrie. Jak uvedl šéf MVČK Peter Maurer, během návštěvy tábora letos v březnu o případu informoval zástupce arabsko-kurdské koalice SDF, kteří tábor provozují.

"Vyzýváme všechny, kteří by měli k dispozici nějaké informace, sdělte nám je! Jestliže by byli naši kolegové stále zadržováni, vyzýváme k jejich okamžitému a bezpodmínečnému propuštění," dodal Červený kříž ve svém prohlášení.

"Nadále spolupracujeme s Červeným křížem ve snaze ji najít a zachránit," uvedl novozélandský ministr zahraničí Winston Peters. "Je to nesmírně složitý a komplikovaný případ. Louisa odjela do Sýrie s MVČK poskytovat humanitární pomoc lidem, kteří trpí brutální občanskou válkou a okupací IS. Kdykoli teroristická organizace zadrží občana Nového Zélandu, přijme vláda všechna odpovídající opatření, aby ho zachránila. A přesně to jsme také udělali," dodal.

Akaviová byla zajata v roce 2013 ve městě Idlib v severozápadní Sýrii. Předpokládá se, že únosci ji nabídli výměnou za výkupné a mohli ji využívat jako lidský štít. V jednu dobu už ji novozélandská vláda pokládala za mrtvou; život jí mohly zachránit její zdravotnické znalosti, díky nimž ji její únosci pravděpodobně ušetřili.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Trump zrušil veškeré sankce, které USA uvalily na Turecko kvůli operaci v Sýrii

Americký prezident Donald Trump nařídil zrušit veškeré sankce, které Spojené státy minulý týden uvalily na Turecko kvůli jeho vojenskému vpádu na severovýchod Sýrie. Trump to oznámil na tiskové konferenci s tím, že Turecko informovalo americkou vládu, že v Sýrii ukončí bojové operace a že klid zbraní bude trvalý.

Trump také naznačil, že sankce proti Turecku mohou být opět uvaleny, pokud by se "stalo něco, co by se mu nelíbilo".

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Pohledávky britské Citibank vůči OKD jsou platné, rozhodl soud

Pohledávky za více než deset miliard korun, které za společností OKD přihlásila v roce 2016 britská banka Citibank, jsou oprávněné. Rozhodl o tom Krajský soud v Ostravě. Rozhodnutí zatím není pravomocné. Spor pravděpodobně bude pokračovat u vyšší instance, protože zástupce insolvenčního správce i státní zástupce se odvolají. Rozhodnutí soudu právníci obou stran odmítli komentovat.

Těžební firma OKD se do úpadku dostala v roce 2016. Insolvenční správce Lee Louda tehdy pohledávky Citibank zamítl, a banka se tak nemohla účastnit insolvenčního řízení, jinak by byla největším věřitelem firmy. Citibank zastupuje držitele dluhopisů, které vydala v roce 2014 společnost New World Resources (NWR), jež v té době byla majitelem OKD. Společnost OKD za tyto závazky ručila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy